„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Západ se definitivně rozdělil ve vztahu k Rusku

Autor: odjinud | Publikováno: 21.11.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Poslední návštěva Evropy Baracka Obamy jako prezidenta Spojených států ukázala, že ve Washingtonu i v evropských hlavních městech je evidentní rozklad ve vztahu k Rusku, uvádí Time.

Poslední do očí bijící příklad je ten, že Řecko, jako člen EU i NATO, přijalo torpédoborec Černomořské flotily „Smetlivy". Na konci října „Smetlivy" dorazil do řeckého přístavu, aby se zúčastnil kulturních akcí v rámci křížového roku obou zemí. Ale navzdory tomu, že Spojené státy a Evropská unie na Rusko uvalily sankce, a obvinily Moskvu z ostřelování civilistů v Sýrii, se nikdo na Západě během Obamovy návštěvy proti Aténám nevyjádřil. Samozřejmě, že někteří politici ve Washingtonu uvedli, že chování Řecka je „nepřijatelné" a „neodpovídá členu NATO". Americký prezident však informoval o tom, jak je „důležité zachovat sankce" do té doby, než se konflikt na Ukrajině vyjasní, uvádí noviny.

Obavy prezidenta ohledně omezujících opatření jsou pochopitelné. USA a Německo, dva hlavní státy, které stojí proti Rusku, nejsou teď v nejlepší formě, aby mohly podporovat své partnery. Minulý týden prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump, který slíbil zlepšení vztahů s Moskvou. Ještě před jeho vítězstvím byla Evropská unie příliš rozdělena a zaujata svými vnitřními „problémy", než aby mohla obrátit svoji pozornost na Rusko, uvádí se v článku. Západní média psala o tom, že Obama „předá štafetu" budování vztahů s Ruskem německé kancléřce Angele Merkelové. Ve skutečnosti je však situace mnohem složitější. Německo nemá takový vliv jako USA, které by mohly spojit Západ, zvláště na pozadí brexitu.

Od doby britského referenda Evropa žije v „režimu přežití". Během posledních tří let její politika vůči Rusku byla téměř kompletně určována spoluprací Merkelové a Obamy s podporou Velké Británie. „Ale s vystoupením Velké Británie z Evropské unie, a Obamy z Bílého domu, bude Merkelová muset vynaložit mnohem větší úsilí, aby se její váhaví spojenci drželi staré linie," napsal Time.

Nehledě na to, že při zasedání v Berlíně hlavní evropské země „jednotně" oznámily pokračování politiky sankcí, mnoho členských států EU s touto situací nesouhlasí. Zejména Řecko, Itálie, Maďarsko, Slovensko a Kypr již opakovaně uváděly, že je nutné zmírnit sankce, protože jen škodí evropské ekonomice a nemění chování Ruska. V mnoha ohledech jsou tyto státy závislé na půjčkách EU, a právě to je drží v blízkosti Merkelové, ale finance nejsou zrovna „zdravý způsob", jak „řídit evropskou rodinu", uvádí se v článku.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | EU  | Rusko
2678 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny