„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nechci, aby celá Evropa měla „jedno telefonní číslo“ aneb Klaus a světová vláda

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 16.11.2010 | Rubrika: SVĚTOVLÁDA
Ilustrace

Z čím větší dálky se člověk dívá na mapu, tím více detailů ztrácí. Z vesmíru vypadá Země jako jednolitá planeta. Jenže my se nevymezujeme vůči mimozemšťánům!

Na Zemi jsou mimo jakoukoliv diskusi rozdíly krajinné, geologické a podnební, ale také historicky podmíněné rozdíly antropické a společenské. A je to tak dobře – diverzita a soupeření je motorem vývoje. Každé umělé planýrování pestrosti světa náš životní prostor zplošťuje a k tomu ještě zkratuje potenciální energii, která by mohla konat evoluční práci v konkurenčním prostředí.

Když se někdo podívá z Ameriky na Evropu, tak jen zasvěcení vnímají rozdíly. Je to podobné – ani my příliš nerozlišujeme třeba státy v Jižní Americe. Přesto je nepochybné, že rozdíly není možné bagatelizovat. Mezi takovou Albánií a Švédskem jsou jistě podstatné rozdíly.

A ty jsou nakonec mezi všemi státy. Od toho totiž tato organizační forma správy věcí veřejných je. Stát je historicky prověřeným rámcem pro demokracii, aby mohly být naplněny svobody jednotlivce. Každá svrchovanost je totiž odvozena od jednotlivého občana a je zapouzdřena v suverénním státu.

Národní a jazyková úroveň je takovým přirozeným prostorem pro svobodný a demokratický život jedince a historický vývoj státu. Demokracie bez státního útvaru není myslitelná. Jestli se nyní vyskytují věrozvěstové, kteří lidem v integračním rauši namlouvají, že Evropská unie může tento článek nahradit, jsou buď neskutečně naivní až hloupí, nebo cíleně balamutí.

Jestliže stále více kompetencí a pravomocí bude předáno na úroveň – nikoliv už mezistátní, ale přímo nadstátní – faktická možnost občana ovlivnit věci veřejné, a to i prostřednictvím voleb, klesne k nule. Stejně tak zanikne i demokratická kontrola. A celý systém začne zákonitě zahnívat, protože konkurence politik bude nahrazena direktivismem. Nakonec začínáme být už toho svědky.

To, co je pro elitu v USA lákavé – aby měla evropská moc jedno telefonní číslo, je pro nás smrtící. A také to dobře dokumentuje, jak by nějaký evropský superstát mohl reflektovat zájmy menších zemí. O občanském principu ani nemluvě.

Ono je to všechno předstupněm, byť zatím nesmělým, kdy světové „elity“ by mohly podlehnout pokušení řídit svět podle toho, jak se jim zamane nebo jak si mezi sebou vyhandlují. V pozadí všeho je ztráta demokracie, jak jsem o ní hovořil výše. Pak už je možné cokoliv a všechno. Jisté je jen to, že by to neskončilo dobře.

Tak vnímám apel prezidenta Klause, který učinil u příležitosti 92. výročí založení republiky. Připomeňme si některá jeho slova:

„Není možné si nevšimnout, že se „integrační“ snahy politických elit největších zemí světa stále více a rychleji přesouvají ze sociálně inženýrského projektování v rámci států a kontinentů na rozměr interkontinentální, vlastně celosvětový.

...Jsme svědky toho, že seskupení ekonomicky nejsilnějších a politicky nejvýznamnějších států světa usiluje o to, stát se neformálním předstupněm globální světové vlády. Vlády zcela odtržené od demokratické legitimace občanů. Vlády, která – ať již bude mít formální rámec jakýkoli – bude fakticky rozhodovat o našich životech bez naší účasti a možnosti ovlivnění.

...V takovém uspořádání bude pojem občanství rychle zanikat. Demokracie bez občana je však protimluv a lehkomyslně navrhované světoobčanství je pouhou mystifikací, matením pojmů a manipulací.

...Právě tam, do světa bez občany stále znovu obnovované demokratické politické legitimace vlád, směřuje ambice rozhodujících politických, hospodářských a mediálních elit dnešního světa.

...Pokud si těchto tendencí včas nevšimneme, pokud nevstoupíme do diskuse o jejich nebezpečích, rizicích a nákladech, budeme brzy postaveni před hotovou věc. Pak už bude jakákoli úvaha o české státnosti jen historickou reminiscencí.

...Budoucnost v demokratické zemi, která, vědoma si své ne příliš rozsáhlé velikosti a svého jen velmi omezeného vlivu na evropské a světové procesy, nepřeceňuje své síly, ale má svou hrdost a sebevědomí. Která má ve svých demokraticky zvolených zástupcích, ve svých politických, kulturních, hospodářských a společenských elitách dost sil a odhodlání hájit prostor a odkaz, který pro nás naši předkové vybudovali.“ (konec citátu)

Takže to berme tak, že pokud bude mít Evropa „jedno telefonní číslo“, byť by se jednalo pouze třeba o zahraniční politiku, tak suverénní Česká republika z „telefonního seznamu“ zmizí, ačkoliv tam stovky let patří.

Měli bychom tu troufalost se na to jen tak dívat?

http://streit.blog.idnes.cz/

4837 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotkyMísto protestního pochodu vzpoura imigrantů

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ParlamentniListy.cz

Akce Křeček: Pane Kalousku, a co vy? ptá se Zdeněk Zbořil. Jde na něj hrůza. Může to skončit zleVondra sejmul Milion chvilek: Všechno je jinak! Zde jsou informace
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny