„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Amnestie jako slabá náplast na justiční zvůli

Autor: Pavel Křivka | Publikováno: 5.1.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Vzpomínám na 80. léta, kdy po jedné z chodeb tehdejšího 3. oddílu plzeňské věznice chodíval romský odsouzený přezdívaný „doktor“ a debatoval o amnestii.

Studoval kalendář, hledal v něm všechna možná výročí a zvažoval předpoklad, zda Husák nedá „aminu“ třeba i na svátek typu dne sovětského raketového vojska a dělostřelectva.

Na začátku roku 2013 se zase jednou odborníci na amnestie vyrojili jako sršni. Prezidentskou velmi skromnou amnestii odsuzují hlavně ti, kdo nikdy za mřížemi nepobyli ani den ani neměli ve vězení nikoho blízkého. Je z toho vidět, že zloba, závist a zášť pomíjejí bohužel jen v oné písničce Marty Kubišové. Ať ho zavřou, až zčerná, jen ať ti lumpové sedí, železná tyč v soukolí nezávislé justice atd. V této atmosféře nenávisti loví politici, a prezidentští kandidáti se dušují, že oni by amnestii určitě nedali. Inkvizitoři z ČSSD dokonce chtějí kvůli amnestii svrhávat vládu.

To všechno snad v nekonečně naivní víře, že jich se to netýká, že oni jsou ti slušní. Což ti lidé nevědí, v jakém světě žijí? Nevidí či neznají případy justiční zvůle? Proč předpokládají nezávislost, nepodjatost či dokonce neomylnost justice? Odkud se bere tahle naivní víra v justici a tzv. právní stát?

Není to snad proto, že média včetně internetu jsou každý den plná nadávek na moc zákonodárnou a výkonnou, ale justice je jaksi nedotknutelná? Kritické zprávy spolku Šalamoun, který se zabývá justičními přehmaty, se do novin nedostanou. Zato tam najdeme kázání Petra Uhla, který justici či spíše soudcokracii velebí jako všelék. To je u člověka, který sám strávil tolik let za mřížemi, velmi neobvyklý úkaz, i když možná jde jen o součást ideové výbavy tzv. pravdoláskařů.

Přitom se to zneužíváním policejní a justiční moci a selektivní „spravedlností“ hemží jak u nás, tak za hranicemi. O zpolitizování justice a vlivu médií na její rozhodování nemůže být pochyb. Stačí připomenout pár případů z mnoha: neúměrně dlouhé tresty za žhářství v obci Vítkov (mediální šílenství kolem „popálené Natálky“), jasně politický rozsudek nad Vladimírem Stworou za pouhou publikaci překladu cizího článku nebo trest vězení za namalování tykadel na volební plakát uložený Romanu Smetanovi. Skandální je i rozsudek nad politikem Tomášem Vandasem za „výroky“. Údajně byly xenofobní, podněcovaly k nenávisti apod. Když však takový výrok pronese Mme. Albright, bývalá ministryně zahraničí USA (výrok „hnusní Srbové“ při autogramiádě v knihkupectví Neoluxor v říjnu 2012), je beztrestná. Policie příslušné trestní oznámení odložila.

Máme zde ale i mnohem závažnější případy s hromadným politickým, ne tedy pouze individuálním dopadem. Vždyť je to justice a nikoli president, kdo vráží železnou tyč do soukolí, tentokrát do soukolí fungování zákonodárné a výkonné moci na demokratickém základě. Stačí připomenout zatčení poslance Sládka v roce 1998, jaksi náhodou v době volby presidenta republiky. A což teprve zrušení termínu voleb ústavním soudem v roce 2009? Úplné přeorání politických poměrů jediným rozsudkem! Je to ještě justice nebo je to už politický puč?

Ještě mnohem ohavnější případy zneužívání nebo naopak nepoužívání justice nacházíme v zahraničí. V Evropě byl vytvořen a vládou ČR (alespoň ne presidentem Klausem) uznán stát, který je útočištěm vrahů, banditů a zločinců všeho druhu včetně zločinců válečných. Má-li občan tu správnou národnost (albánskou), může v Kosovu jednoduše vrazit do domu souseda, zabít jej, vyřezat z něj orgány za účelem prodeje, jeho dům vykrást a poté zapálit. Pravděpodobnost, že nebude potrestán, je značná. Možná se stane i premiérem Kosova, jako se to přihodilo Ramushi Haradinajovi, který byl ze spáchání obdobných činů podezřelý, ale justice včetně oné samozvané „mezinárodní“ v Haagu, nic nedokázala.

Ano, „mezinárodní“ soud v nizozemském Haagu známý pod zkratkou ICTY, je opravdovou korunou „spravedlnosti“. Soudí osoby ze zemí bývalé Jugoslávie, aniž by s tím kterákoli z oněch zemí musela souhlasit. Soud zřízený protiprávně, tj. v rozporu s Chartou OSN a dalšími normami a zvyklostmi mezinárodního práva.  Křivá obvinění, vymyšlené výpovědi svědků, přiznání získaná vydíráním, vynášení rozsudků bez důkazů – to vše je tam na denním pořádku. Jaký že válečný zločin mohla spáchat třeba emeritní profesorka botaniky Biljana Plavšičová jako presidentka Republiky srbské v Bosně? Měla snad zločinný projev před nastoupenou jednotkou?

Tohle všechno si davy protestující proti amnestiím, milostem a imunitám nepřipouštějí nebo o tom neví. Jsou přesvědčeni, že jim se nemůže přihodit, že se ocitnou za mřížemi a budou chodit po chodbě za katrem a čekat na amnestii, která nepřijde. Trochu naivní představa v zemi, kde každému může rozkopnout dveře u bytu exekutor z pouhé domněnky, že se tam skrývá majetek dlužníka.

A soudci? Šlechta s doživotním zaopatřením, která si rozsudkem umí přisoudit i zvýšení platů. Mnoha svými rozsudky odnětí svobody připomínají piloty bombardérů mačkající tlačítka nad Bělehradem. Právě v okamžiku, kdy píši tyto řádky, mám na stole rozsudek jednoho českého soudu, kde soudce v odůvodnění rozsudku účelově cituje ustanovení, která se výroku vůbec netýkají…. Nemohu si proto než přát, aby se společenské klima měnilo tak, aby důvěra v justici byla přiměřená realitě a nikoli bezmezná. Aby většina společnosti dokázala přijmout i mnohem častější a rozsáhlejší amnestie, milosti a imunity, a aby byla přesvědčena, že je to tak správně.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Právník Fagan znovu žaluje Česko. U soudu na Floridě

Prezidentské neveto. Zákon o navrácení majetku církvím může legalizovat požadavky sudetských Němců

Rozsudek za samolepky: zproštěni obžaloby

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | justice  | Klaus  | demokracie
3708 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques BursíkováÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Podle sluníčkářů imigrace a islám není hrozbou. Ale zpráva odhalila, že islámské teroristické útoky v Evropě vzrostly mezi lety 2007 a 2017 o 725 procent!Armáda potřebuje vrtulníky, nikoliv ale ty předražené z USA. Odborník hovoří

Eurabia.cz

Imigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o život

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Erik Best a Milion chvilek: Čapí hnízdo? O to nejde. Pravdu hledejte jindePamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny