„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Politici o Janečkovi: Směšný. Fašista. Iluzionista

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 19.12.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prvnizpravy.cz zmapovaly reakce politiků na "pozitivní" kampaň údajného miliardáře Karla Janečka. 

Do té doby nevídaná kritika se na Janečkovu hlavu snesla hlavně po jeho ohlášeném spojenectví s muzikantem Danielem Landou.

"Já mám strach o demokracii. I já mám strach z toho, že až budete příští rok zvát prezidenta na toto setkání, že tady bude sedět pan (Vladimír) Franz nebo pan (Tomio) Okamura. A tento strach mám nejen kvůli incidentu v Chrastavě, kvůli proslovu pana Landy na udělování Zlatých slavíků či kvůli putování pana Janečka po krajích ČR," řekl prezident Václav Klaus na tradičním společenském setkání s předními českými manažery a podnikateli „Euro Business Breakfast“.

V rozhovoru pro týdeník Euro pak prezident na otázku týkající se Janečka odvětil: "Korupce je pro mne z jakéhokoli hlediska vždy negativní jev. Jakékoli úsilí o omezování tohoto negativního jevu je samozřejmě správné. Ale interpretovat naši společnost jako společnost korupce, považovat to za hlavní definiční charakteristiku, je dětinské, hloupé a nesmyslné. Je to pokus tuto společnost definitivně rozbít. Některým lidem o nic jiného bohužel nejde."

O pár dní dříve se k Janečkovi - pod dojmem podivného vystoupení Daniela Landy - kriticky vyjádřil i prezidentův syn Václav Klaus ml. Ve svém blogu naznačil, že myšlenky, které Janečkovo hnutí šíří, se dají lehce označit jako fašistické. "Při předávání Slavíků mi přišlo, že došlo k založení ochranných oddílů. Tehdy se jmenovaly SS. Především je potřeba nahradit tu starou, nefunkční a ošklivou demokracii něčím ´lepším´. Beztak má na kahánku. Žvanilové a korupčníci v parlamentu. Na smetiště s nimi. Tehdy jako dnes," napsal Klaus mladší ironicky v textu, který nazval "Co má společného fašismus a hnutí Karla Janečka?"

Janečka a další podobné iniciativy, které rozvracejí tradiční demokratickou kulturu, kritizoval už dříve na setkání Akce D.O.S.T. prezidentův vicekancléř Petr Hájek, když "prorokoval", že to, co se chystá v příštích měsících, bude mít na českou politiku destruktivnější vliv, než si je vůbc možno představit. Málokdo prý dokáže důsledky takových iniciativ a kampaní dohlédnout, naznačil.

Podobně jako Klausové mluví i dnes už bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Ačkoli je běžně řazen mezi pravdoláskaře, neskrývá, že Janečkovo tažení - byť se "miliardář" snaží odvolávat i na Václava Havla a angažuje i Havlova bratra Ivana - mu není sympatické. Janečka považuje za "iluzionistu".

"My se skutečně ocitáme v systému, kdy mohou být podkopány celé základy demokratické politiky, kterou on (Havel) výrazně spoluvytvářel. Máme tu tradiční politické strany a vedle toho různé iluzionisty, kteří dělí lidi na dobré a zlé a vytvářejí dojem, že mají recept na všechny neduhy lidstva a demokracie. Ta je nedokonalá a lepí se na ni spousta vyžírků, s tím je nutné bojovat. Nesmíme ale s vaničkou vylít dítě demokratického uspořádání a soutěže politických stran. Nedávno jsem četl zajímavý blog Klausova syna, v němž varuje před spojováním Žita 44 s iluzionistou Karlem Janečkem. To je skutečně něco, co může vyústit v nebezpečnou věc. Ve 30. letech minulého  století byla různých slibovačů řada a víme, jak to dopadlo," uvedl Vondra v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny.

Janečka si osobitým způsobem "vychutnal" také vlivný člen ODS Tomáš Hrdlička, který bývá často nazýván kmotrem a patří tedy mezi Janečkovy zásadní nepřátele.

"Největší zla bývají nakonec páchána pod rouškou hlásání dobra. Dovolím si také kejkli jako Daniel Landa. Daniel Landa řekl, že již není Daniel Landa, ale kouzelník Žito. Já tedy nyní neodpovídám jako Tomáš Hrdlička, ale jako bratr Paleček, který měl podobnou profesi jako Žito. Kouzelník Žito působil na dvoře Václava IV., což byla nepříliš úspěšná postava českých dějin. Možná nepříliš úspěšná kvůli velkým očekáváním na navázání na odkaz jeho velkého otce Karla IV. Václav IV. měl na svém dvoře kejklíře, kouzelníka, dnes bychom řekli iluzionistu a z velké části bychom řekli i rádce, kterým byl právě kouzelník Žito. Některé dobové prameny ale říkají, že kouzelník Žito vlastně nebyl až takovým rádcem Václava IV., ale byl to konfident nasazený jeho bratrem Zikmundem Lucemburským. Dokonce byl od Zikmunda Lucemburského za své služby obdarován hradem Přimda s přilehlým panstvím. Naopak bratr Paleček, rytíř Jan Paleček, plnil stejnou funkci na dvoře českými stavy zvoleného krále Jiřího z Poděbrad," řekl Hrdlička v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. A tajemně dodává: "Když se v té kejkli přeneseme do současnosti, tak prý Karel Janeček přispěl na některé muzikály Daniela Landy. Jako bratr Paleček tomu nevěřím, protože jinak bych řekl, že se historie opakuje. A víte, jak se říkalo Zikmundu Lucemburskému v českých zemích? Liška ryšavá...," odpovídá potutelně.

"Pokud vím, tak naposledy se Landa identifikoval s doktorem Martinem Bartákem, a to dokonce formou členství v tajemném řádu. Martin Barták má teď dost starostí sám se sebou, aby si nešel sednout za podezření z korupčního jednání. Teď se tedy velmistr Landa Žito 44 spojuje podobně mysteriózním způsobem s Karlem Janečekem. Na místě pana Janečka bych asi teď už začal přemýšlet, co jsem udělal špatně,“ rýpnul si do dvojice Landa- Janeček poslanec ODS Aleš Rádl.

Poslanec za ČSSD Richard Dolejš Landovo vystoupení na Slavících považoval za nevkusné a tak trochu okultistické. „Óda na miliardáře Janečka je troufalá. Výroky o králi králů ho vlastně označil za spasitele, což vyznívá v případě pana Janečka směšně. Soudný člověk by se od toho distancoval. To, že pan Janeček takto nepostupoval, o něčem vypovídá. Jsou si s panem Landou zřejmě mentálně blízcí,“ soudí Dolejš.

„Pro mě jsou to všechno paranormální nedůvěryhodné aktivity sektářského charakteru. Činností těchto lidí, včetně nejrůznějších aktivit privátních zpravodajských služeb, se nemíním zabývat. To by mělo být předmětem činnosti příslušných bezpečnostních složek státu,“ reagoval pak poslanec ODS Boris Šťastný, zatímco poslanec ČSSD Roman Váňa v narážce na Janečkovy optimalizace daní vzkazuje: "Král králů? Možná by se hodila spíše otázka z klasiky: Máš zaplacené daně, uhlíři?“ ptá se.

Mírnou kritiku si vůči Janečkovi dovoli i premiér Petr Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny, když řekl: "Přestože pro část veřejnosti působí některé tyto aktivity bohulibě, oligarchizaci české politiky příliš pozitivně nevnímám. To propojování velkých peněz s ovlivňováním politických rozhodnutí, i když se někdy schovává za různé občanské aktivity bohulibého ražení typu boje proti korupci, a v některých případech se neváhá jít na hranu, nebo dokonce za hranu zákona, není dobré," řekl ministerský předseda.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika  | demokracie  | Janeček
4901 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny