„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Rockefeller zlanařil do Trilaterály dalšího Čechoslováka. A Dlouhý povýšil

Autor: -abb- | Publikováno: 8.11.2010 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Protože Trilaterální komisí se bude freeGlobe.cz zabývat podrobněji v rámci chystaného seriálu o českých protagonistech světovlády (zde první a druhý díl), nyní tedy jen krátká a stručná aktualitka.

Nevíme přesně, kdy ke změně došlo, ale ještě před pár lety bylo v Rockefellerově Trilaterální komisi jen pět Čechoslováků - Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra, Vladimír Dlouhý, Pavel Telička a Jiří Kunert - zatímco při současném pohledu na seznam členů Trilaterální komise jich najdeme šest.

Tím "nejnovějším" je Gabriel Eichler, sice původem Slovák, občanstvím pak Američan, ale momentálně člověk podnikající a žijící v České republice, finančník a zakladatel investiční společnosti Benson Oak.

Narodil se v roce 1950 v Bratislavě, v Československu získal středoškolské vzdělání, vysokoškolské pak v USA a západní Evropě, kde žil v letech 1968 až 1990. Zastával vedoucí manažerské funkce v bankovnictví a v průmyslu v USA i v Evropě.

První zkušenosti s mezinárodním bankovnictvím získal u Bank of America, kde strávil patnáct let. Polovinu z toho v ústředí banky ve Spojených státech a polovinu jako generální ředitel Bank of America pro Francii v Paříži, Rakousko a východoevropskou divizi ve Vídni a Frankfurtu. Jako hlavní mezinárodní ekonom odpovídal za hodnocení rizika více než 100 zemí, byl členem Rizikového výboru země při vytváření místních směrnic, rozhodnutí týkajících se portfolia a suverénních restrukturalizací závazků, a radil vrcholovému vedení v globálních ekonomických a politických otázkách. Byl předsedou nebo členem několika suverénních mezinárodních komisí pro restrukturalizaci závazků.

Po odchodu z Bank of America strávil rok jako společník a EVP v soukromé americké kapitálové skupině.

Do ledna 2001 byl Eichler předsedou představenstva, presidentem a generálním ředitelem Východoslovenských železáren, největší železářské společnosti ve střední Evropě. "Na žádost bankovních věřitelů společnosti vyvedl slovenskou společnost z pokraje bankrotu, byl autorem její finanční a provozní restrukturalizace, obnovil její rentabilitu a poté dojednal prodej jejího železářského podnikání společnosti US Steel," píše se v jeho oficiálním životopise.

Mezi roky 1994 a 1998 byl místopředsedou představenstva a do konce roku 1996 generálním ředitelem společnosti ČEZ. Byl místopředsedou dozorčí rady ČSOB (největší české banky), členem dozorčí rady České pojišťovny (největší české pojišťovny) a Slovenské spořitelny (největší slovenské banky), členem představenstva EastWest Institute a americké Atlantické rady.

Počátkem devadesátých let radil československé vládě s ekonomickou transformací. Oslovil ho tehdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý, který hledal přes Světovou banku lidi československého původu ve vyšších funkcích v ekonomické sféře.

"Víte, kromě jiných věcí jsem byl členem Atlantické rady Spojených států, kde jsem vedl skupinu transformace zemí. Měl jsem jisté znalosti a taky zkušenosti z Chile, Tchaj-wanu, Nového Zélandu, Izraele nebo Jugoslávie. Přemýšleli jsme o souhrách politiky a ekonomiky, co funguje a co nefunguje, a když se tady otevřela možnost podílet se na transformaci, pustil jsem se do toho," popsal své zkušenosti v jendom z rozhovorů.

Nyní Gabriel Eichler prostřednictvím své firmy investuje desítky miliard korun do českých i zahraničních firem. Stojí za rozmachem společnosti Grisoft, investoval do firem ETA či Bochemie, výrobce značky Savo.

Eichler je častým účastníkem Havlových konferencí Forum 2000.

Dlouhý povýšil

A na závěr aktualitka právě o Vladimíru Dlouhém, jiném dlouholetém členovi Trilaterální komise. Ten je nyní místopředsedou evropské sekce. Trilaterála je totiž rozdělena na americkou, evropskou a asijskou větev, přičemž každá má své rotující vedení.

Evropskou větev nyní řídí Mario Monti, italský ekonom a politik, svého času eurokomisař. Pod sebou má dva místopředsedy, vedle Vladimíra Dlouhého také Němce Michaela Fuchse.

8700 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny