„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Best je nejlepší

Autor: Ivan David | Publikováno: 11.12.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Občané ČR byli opakovaně ujišťováni, že návštěva Hillary Clintonové v Praze má jednoznačný účel "podpořit" vyhlídky americké firmy na získání kontraktu při "dostavbě" jaderné elektrárny Temelín.

Zatímco jsou v rámci lítého boje proti korupci občané ujišťováni, jak zavrženíhodné je propojení "politiky a byznysu" a jak nemorální je jednání lobbyistů pokud nejsou registrováni (asi podobně, jako se to opakovaně plánuje u prostitutek), v případě americké "diplomacie" je stejné jednání zmiňováno jako by bylo morálně neutrální. Jak je to možné? Je to výchovná lekce!

Občané mají pochopit, že představitelé USA mohou cokoli. Za těchto okolností nemůže být výběrové řízení na dodavatele chápáno jako korektní pokud zvítězí americko-japonská firma. No právě. Až zvítězí, občané, kteří se dosud domnívají, že výběrové řízení je objektivní (podle ankety Českého rozhlasu je jich ještě 23%), přestanou věřit na politicky nezávislé jednání české vlády a jí do funkcí uvedených šéfů úřadů a firem. Zřejmě přestalo mít smysl posilovat iluzi o nezávislosti a korektnosti a začalo mít smysl upevňovat vědomí závislosti a neohraničitelné libovůle mocných. To je zřejmé i z ostentativní podpory stanoviska USA k novému statutu Palestiny, když ČR vyjádřila jako jediná z evropských zemí shodné stanovisko na pokyn "českého" ministra zahraničních věcí.

Pouze Erik Best poukázal na další velmi pravděpodobný cíl návštěvy Clintonové. ČR zastupuje svojí diplomatickou misí USA v Sýrii a USA vydalo prohlášení, že vojensky proti Sýrii zasáhnou, pokud bude proti civilnímu obyvatelstvu užito chemických zbraní. Všichni si ovšem pamatujeme, že výroba a skladování chemických zbraní byly argumentem pro vojenský zásah v Iráku, který byl realizován, aniž by se takové zbraně kdy našly. Jak asi obtížné bude prohlásit a "zpravodajsky doložit", že k užití takových zbraní došlo.

Rusko má v Sýrii základnu. USA mají na Blízkém východě základny skoro všude, jen v Sýrii, která byla už za George W. Bushe "darebáckým státem", stále ne. Vždyť muslimský stát s americkou vojenskou základnou máme i v Evropě. Nakolik "lokální" bude připravovaná válka?

Psáno pro Prvnizpravy.cz

čtěte také:

Paralelní deník čtenáře (30) Co nám to zase nasadili do kožichu za veš?

Norman Eisen a dvojí tvář americké etiky

Americký velvyslanec lobboval za farmakofirmy

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika
3872 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny