„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Polsko. Ohlédnutí za letošním Pochodem Nezávislosti 11. 11. 2012 ve Varšavě

Autor: Martin Veselý | Publikováno: 16.11.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Jednalo se o pokojnou manifestaci na oslavu Dne Nezávislosti v Polsku 11. 11. 2012. Mezi pochodující dav se vmísilo po sedmé minutě pochodu několik desítek zakuklenců - policejních provokatérů - kteří ze zástupu lidí začali házet petardy a kameny mezi dohlížející početné policejní kordony, aby Policie měla důvod zasáhnout a vytvořit zmatek, násilí a aby Pochod Nezávislosti mohli rozdělit na samostatné menší skupiny a tak pochod rozptýlit. A také proto, aby TV mohla ukazovat, že manifestaci pořádají extrémisti a že není pro společnost tato akce žádoucí.

Vše je zdokumentováno a postupně se objevují desítky záznamů na internetu. Vpodstatě se jedná o opakování loňského scénáře. Přesto se nakonec podařilo Pochodu Nezávislosti na letošní svátek Varšavou projít, i když tisíce lidí byly zásahem Policie na začátku pochodu rozděleny a rozehnány na různé strany.

Hlavní média označují pořadatele pochodu a jejich účastníky za extrémní nacionalisty a někdy i za fašisty, které podporují také fotbaloví fanoušci svými násilnickými sklony. Lze však na videích nalézt i mnoho účastníků Pochodu Nezávislosti, které do obrázku zaslepených nacionalistů a fašistů, vytvářených hlavními médii, jaksi nezapadají a opravdu chtějí jen vyjádřit svůj postoj a vztah k rodné zemi a jistou míru národní hrdosti.

Mezi účastníky byly skupiny Maďarů, kteří přišli Poláky podpořit, ale byli tam i lidé z jiných zemích. Mezi lidmi panovala přátelská atmosféra, dokud se mezi lidi nevmísili zamaskovaní provokatéři. Je množství svědectví a záznamů o letošní policejní provokaci ve Varšavě.

Jeden z účastníků říká: "Tam kde nebyla Policie, tam byl klid. Vloni sice byly potyčky a násilnosti na začátku pochodu před TV kamerami, ale později, jak už Policie a TV nebyla, tak byl klid a pokojná atmosféra. Letos byla Policie rozmístěná po celé trase pochodu a pořadatelé museli neustále vyjednávat o možnosti pochodu projít a odolávat provokacím a policejním zásahům, ale nakonec se projít podařilo, byť byl Pochod Nezávislosti poněkud rozptýlen."

Historik profesor Wojciech Polak k tomu nyní v závěru rozhovoru řekl: "Pokud má současná vláda, podle ústavy, vládnout ještě tři roky, tak přivede náš stát ke katastrofě. Pokud se za tři roky karta obrátí, nepůjde již o reformy, ale o program záchrany státu a společnosti. Půjde i o záchranu naší suverenity, naší svobody, o záchranu duše polského národa." (rozhovor začíná na videu v čase 1:38)


Zde je zpravodajství kanadské TV. Kanadský televizní štáb byl šokován a rozhořčen chováním Policie ve Varšavě:


Pěkná reportáž internetového zpravodajství FRONDA o Pochodu Nazávislosti 11. 11. 2012.


Reportáž začíná mezi účastníky "protipochodu" hnutí ANTIFA, kteří se snaží proti Pochodu Nezávislosti protestovat ze svého úhlu pohledu, považujíc organizátory pochodu za stoupence extrémního nacionalismu a fašismu. Jejich oblíbená hesla jsou "Fašismus neprojde!". Sami jsou mnozí z nich zakuklení a někteří se uchylují k násilnostem. Vloni jejich kamarádi z německé Antify, kterých přijelo asi 300, zaútočili fyzicky na účastníky pochodu, ale i na veterány z války v uniformách, což sklidilo velkou kritiku v polské veřejnosti.

Pochod Nezávislosti očima polských médií


 

čtěte také:

Protesty v Polsku: Tisíce lidí, vodní děla a slzný plyn (VIDEO)

Při tragédii letounu u Smolensku slyšel výbuchy. Teď ho našli oběšeného

Děti i starci, desetitisíce lidí hrdých na svůj národ. Podle elit a médií fašisti

Klíčová slova: vlastenectví  | Polsko
4739 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

euPortal.cz

Voda je nás všech, ale musíme si ji paradoxně koupit zpětVážení čtenáři, pomozte nám prosím

Eurabia.cz

Kterak realita naučila BISku housti: přešaltovává na TureckoVideo: V tureckém plážovém rezortu zmlátili top-modelku

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovkyPodpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny