Ačkoli se zatím jedná o velice skromný úspěch (zatím v Coloradu dosáhl velice rozumné legalizace pěstování až 6ti rostlin konopí, zatímco úprava ve státě Washington zatím legalizaci pěstování neřeší s výjimkou pěstování pro medicínské účely přímo pacienty), je velice dobře možné, že to povede k dominovému efektu, který může zasáhnout nejen další státy v USA, kde se o podobném kroku už dlouho uvažuje, ale že tato výrazná změna postoje veřejnosti prosazená demokratickou cestou pronikne daleko za hranice Spojených států.

Zatímco u nás se lobbisté ve vidině tučných zisků snaží prosadit legalizaci extrémně předražené marihuany pro medicínské účely, pěstované průmyslovými metodami, krok, který nicméně zároveň hrozí dalším výrazným zpřísněním režimu pro ty, co si chtějí sami pěstovat marihuanu pro osobní potřebu účelům jiným a naši poslanci nechali dokonce zatknout konopného aktivistu Stanislava Pence, který se to na parlamentním zasedání pokoušel kritizovat, zdá se, že Amerika je opět o značně větší krok dále v liberalizaci.

Celou věc je třeba vidět v hlubších souvislostech. Pokud nebude naznačený trend nějakým byrokratickým způsobem ze strany centrálních vlád zastaven, potvrdí se zřejmě opět velice podstatná myšlenka Petra Macha z jeho knihy Úskalí evropské integrace o konkurenci jurisdikcí. - Pokud si voliči v jedné či více jurisdikcích prosadí určité opatření a to se osvědčí (a nevidím důvod proč by tomu v tomto případě být nemělo, neboť státům, které přistoupily k tomuto rozumnému kroku přibude položka příjmů a zároveň se odstraní problém marihuanové kriminální scény) budou ho pak chtít zavést i jinde. Takovým způsobem ostatně nakonec v 30. letech postupně v jednotlivých státech a nakonec i na federální úrovni skončila i ona neslavná prohibice alkoholu v USA, která přinesla obrovské zisky a moc mafii a závažné prorůstání organizovaného zločinu do státních struktur, ale problém alkoholismu žádným způsobem nevyřešila.

Je možné, že tato zpráva z amerických států Colorado (tam vyhrál Romney) a Washington (vyhrál tam Obama), poněkud zanikající v záplavě článků o výsledcích amerických prezidentských voleb, který se dal již přinejmenším od srpnové republikánské konvence v Tampě víceméně s naprostou jistotou očekávat, je historicky začátkem celosvětového konce prohibice marihuany.

Prohibice marihuany rovněž začala ve Spojených státech naprostou démonizací jejích účinků (poprvé postavena mimo zákon ve státě Utah v kontextu rasimu a náboženského fanatismu a později s výraznou podporou federální vlády zasáhla celé USA) a postupně se rozšířila takřka do celého světa, vytvořila obrovský černý trh a závažné problémy s mezinárodním organizovaným zločinem a stojí státy nemalé výdaje, aniž by to skutečné účinky a míra škodlivosti této drogy nějak ospravedlňovaly a nebo že by vyřešilo údajný problém s jejím užíváním. 

Doufejme tedy, že tato jedna z mála pozitivních zpráv z USA v poslední době bude mít nakonec naznačené důsledky a jednoho dne její předpokládané pozitivní dopady dospějí i k nám do Evropy a pozitivně ovlivní i myšlení eurobyrokratů a našich pokryteckých parlamentářů a že nakonec zdravý rozum a svoboda přecejen zvítězí - alespoň tedy co se týče konopí - a nesmyslná drogová válka proti němu, která přináší mnohem více škody než užitku, konečně skončí.

http://janzeman.blog.idnes.cz

čtěte také:

Slušný výsledek Rona Paula. Reakce na článek Ondřeje Šlechty

Pentagon zamlčel, že měl 11. září ve vzduchu stovky letadel

Obamův rodný list a trocha té matematiky