„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Ideová odluka státu od církve se uskutečnit nesmí

Autor: Michal Semín | Publikováno: 26.10.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prezident Klaus ve svatováclavském projevu volal po obranné alianci s církví, nositelce hodnot ohrožených radikálními politickými proudy.

Průběh letošní Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi 28. září svědčí i o tom, že ve sporu o církevní majetek jde ve skutečnosti o něco jiného než o pole, lesy a nemovitosti. V předních řadách totiž seděli nejen ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem, ale i někteří z těch, kteří by se do jím uvolněného prezidentského křesla chtěli posadit, například Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Jana Bobošíková či jen obtížně přehlédnutelný Vladimír Franz. A dle mnoha lidí se nepřijeli poklonit památce svatého Václava, aby z ní načerpali inspiraci pro vlastní politickou činnost.

Ať už je to však jakkoli, jejich přítomnost svědčí o tom, že náboženství a duchovní hodnoty ztělesněné církví nelze z veřejného života navzdory opakovaným pokusům snadno odstranit. I to měl na mysli biskup Radkovský, když ve své homilii poukázal na krizi demokracie způsobenou mravním úpadkem české společnosti. Už méně si jsem jistý tím, že nejzávažnějšími symptomy tohoto úpadku je jím zmíněné porušování dopravních předpisů či pančování lihovin.

Rozklad tradičního schématu

Proč biskup Radkovský přítomným politikům raději nepřipomněl, jakým zlem, ohrožujícím samotné bytí našeho národa, jsou umělé potraty či některými přítomnými politiky podporovaná propagace homosexuálního způsobu života? Kde byli naši biskupové, když se Prahou pod záštitou jejího primátora Bohuslava Svobody a za podpory zahraničních ambasád a veřejnoprávních médií konal týdenní homoerotický mejdan završený extravagantním pochodem od sochy knížete, jehož statečnosti se při obraně pravdy a mravních hodnot ve Staré Boleslavi nyní dovolávají?

Kritikou těchto jevů by se posunuli za hranice naší vlasti, neboť vedle tuzemských příčin zmíněného úpadku totiž nesou vinu i silné politické a finanční tlaky ze zahraničí. Zejména z nadnárodní Evropské unie, o jejíchž politických i duchovních kvalitách kardinál Vlk a jeho spolupracovníci z vyššího i nižšího kléru přesvědčovali věřící v době referenda o vstupu do EU demagogickou kampaní v kostelech.

Právě na tento přeshraniční rozměr současné krize duchovních hodnot poukázal ve svém letošním svatováclavském projevu prezident Klaus. Mimo jiné v něm řekl:

„Tradiční, staré dobré, hodnotové schéma se rozkládá. Mluvím o Evropě, o našem západním světě, ne specificky o České republice, v tom nejsme nijak výjimeční… Sílí snahy o úplné odpoutání se od hodnotového řádu, který vytvořil Evropu, jak ji známe dnes a dal lidem žijícím v evropských zemích pevné zakotvení jejich životů. Evropa se kvůli tomu propadá stále hlouběji do ekonomické, politické a společenské krize urychlené chybným a navíc neskromným a nepokorným sociálně-inženýrským integračním experimentem.“

Nesnadný zápas

Nemine den, aby EUropa o pravdivosti těchto slov neujišťovala. Francouzský parlament bude letos na podzim v souvislosti s legalizací sňatků homosexuálů hlasovat i o tom, zda mají z jazyka státních dokumentů zmizet pojmy otec a matka. Evropský parlament zase prosazuje, aby se letošními nositeli Sacharovovy ceny staly členky anarchofeministické pornobojůvky Pussy Riot.

"Politické módy“, o kterých Václav Klaus hovoří, nejsou tuzemského původu. Proto vůbec není snadný zápas, jejž s nimi vede konzervativně smýšlející část společnosti, zčásti ochromená „ideovou a občanskou apatií“. O to důležitější je, že hlava státu stejně jako ve svém loňském svatováclavském projevu volá po obranné alianci s církví coby nositelkou duchovních hodnot ohrožených „modernistickým či spíše postmodernistickým a postdemokratickým přitakáváním všemožným výstřelkům a radikálním politickým proudům“.

Ať už současný spor o podobu církevních restitucí dopadne jakkoli – biskup Radkovský připomněl, že církev umí důstojně žít i v podmínkách materiální nouze – jedno je jisté. Má-li být cílem majetkového narovnání odluka církve od státu v tom smyslu, že na církev bude pohlíženo optikou, jež z ní činí právnickou osobu rovnou dobrovolným hasičům, vyzní prezidentův apel do prázdna.

Má-li se česká společnost, potažmo celá Evropa, zmíněným hrozbám ubránit, je nutné, aby se ideové odloučení státu od církve neuskutečnilo. Samozřejmě za předpokladu, že onomu duchu modernismu nebudou podléhat ani církevní hodnostáři.

http://www.ceskapozice.cz

čtěte také:

Byla za útokem na prezidenta skupina s politickým programem?

Když je Klaus bit ruskou holí

Svatý Václave, uchovej nás při zdravém rozumu!

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | D.O.S.T.  | Klaus  | demokracie  | církev  | vlastenectví  | konzervatismus
6268 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)Důvod k válce? Američané se opravdu hodně snaží. Írán prý porušoval smlouvu před její platností (+ foto)Nebývalá upřímnost na parádě deviantů v Paříži! Zničíme vaši... (+ foto)Skandál! Děti ve škole se učily modlit Allahu Akbar (+ video)

ePortal.cz

Stoupenci Gréty by místo stávek měli chodit sázet stromy do lesa! Vyšší daně – dražší bydlení!

euPortal.cz

Miliony migrantů dorazí a jedním z našich nejdůležitějších úkolů bude bránit naše lidiOteplování nezpůsobuje člověk, ale zvýšené kosmické záření, tvrdí nová studie finských a japonských vědců. I další vědci odhalují, že teorie o CO2 je podvod. Hladinu tohoto plynu ovlivňuje teplota, nikoli naopak

Eurabia.cz

Úchylové s podporou hnutí ANO a ČSSD prosadili další zákon proti normálním lidem ...Uprchlíci z Bangladéše znásilnili italskou dívku. Další důkaz kulturního obohacení podporovaného neziskovkami

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

Petr Pelikán: Žádní migranti, jen 12 azylantů? Projděte se po Praze, černoši nahánějí turisty. A kdo provozuje ty kebabárny?Putin je pro Rusko ten nejlepší. Zeman ruský agent? Nic nechápete. O tomhle se bude vyučovat, překvapil analytik Visingr
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny