„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zisky pro cizí kapsy – pro nás zas zdevastovaná krajina

Autor: Jindřich Koudelka | Publikováno: 24.10.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Vždy, když jsem šel s Arnim kolem, Arni je můj pes, se zalíbením jsem se zadíval do jejích větví, spíše připomínajících borovici z hor než strom z nížiny. Rostla ale tady u nás, v našem lese u železničního přejezdu směrem na Kralupy. Rostla tu, ale už není!   

Rostla tu k potěše kolemjdoucích, kteří ještě dovedou v téhle zutilitarizované a veskrze praktické době vnímat podobu krásy...  A není jich málo – paní se dvěma jezevčíky, posmutnělá z toho co se stalo i člověk, do kterého bych neřekl, že takto dovede vnímat – postarší manželé, kdy paní řekla: „Obávám se, že tenhle les tuhle dobu nepřežije.“ A měla pravdu. Nakupené klády hned za přejezdem  a traktor, táhnoucí další … A k tomu další část lesa, označená k vytěžení.   

Doufal jsem, ovšem že bláhově, že tomuhle lesu, ve kterém se s menšími  přestávkami těží od devadesátých let ,dají už pokoj, ale kdeže...  Stačí se podívat na letecké snímky polesí Kožovy a je vidět, že o ucelený kus lesa je tu už teď pořádná bída – a klády u cest se kupí dál …

Nezasvěcený by si mohl myslet, že se tu děje něco nekalého, ale kdepak.  Tato činnost, prezentovaná jako „omlazování lesa“, má oporu v zákoně o hospodaření v lesích z  devadesátých let minulého století, který v kategorii lesů „hospodářských“ povoluje 1 hektarové holoseče, s ponecháním 30 m vzrostlého lesa. Za touto 30 m hranicí může být „vyrobena“ další holoseč s předepsanými 30 m a potom další a další třeba až do úplného „omlazení“ lesa.

I bolševici a nacisté měli své zákony, které později byly uznány jako zločinné.   

Současný prezident NKÚ zcela nedávno na adresu Lesů ČR prohlásil, že zločin lze spáchat serií legálních kroků. Jsou-li Slánsko a Kladensko nejsuššími oblastmi české kotliny, pak takovýto rozsah těžby v těchto místech potvrzuje pravdivost tohoto výroku.   

Člověk nemusí být zrovna odborníkem na les aby věděl, že metr metr a půl vysoký stromeček ztěží zadrží tolik vody, vydechne tolik kyslíku či pohltí tolik zplodin jako vzrostlý strom. Ale co naplat, když u tohoto stromu „dřevní hmota“ /hezký výraz, co?/ už nepřibývá. Takovýto strom potom je, dle názoru těch co na něj koukají přes dřevní hmotu, zřejmě nefunkční!! To je asi názor i radních města Kladna, neboť jak jinak by nečinně přihlíželi k tak drastickému „omlazování“okolních lesů.

Nemýlím -li se, byly před několika roky lesy v okolí města přeřazeny z kategorie lesů hospodářských do kategorie lesů příměstských, kde jejich správcem se stalo město a kde režim obhospodařování je, nebo má být jiný, k lesu šetrnější. Pochybuji, že by někdo zaznamenal změnu?! Omlazuje se dál – v lesích příměstských jako hospodářských. Znamená to tedy, že město se vzdalo práva v těchto lesích hospodařit a přenechalo Lesům ČR potažmo těžařským společnostem možnost takovýmto způsobem drancovat  zdejší lesy? I když to tak vypadá, jak je možné, že ani ten nejmizernější zákon není , jak je v této zemi zaužíváno, respektován? K čemu potom změna kategorizace?  Jít si stěžovat na odbor životního prostředí Magistrátu je ztráta času. Ti lidičky tam se vyčerpávají snahou udržet si židle /!/, takže i jejich případná snaha, bránit okolní lesy proti totální devastaci, která se rýsuje na obzoru, je nad jejich síly i nad jejich odhodlání, zvláště je-li známo, že Lesy ČR jsou státem ve státě, kde se beztrestně můžou odbývat „krádeže za bílého dne“!

Historii loupežnictví ve zdejších lesích začala v devadesátých letech firma Solitera, což je pohrobek Vojenských lesů, fungujících za dob socialismu. Druhým zúčastněným byla firma C-Wood, jejíž vlastníci mají sídlo v Lucembursku!! Po skončení jejího angažma v ČR se s českým státem soudila /nebo ještě soudí?/ o stamiliony korun. Ta, vyzbrojena mechanizací, vykročila do „omlazovacího procesu“ s obludou jménem harvaster, která strom uchopí, podřízne, odvětví, naporcuje a uloží. Kromě této činnosti dovede tahle, jak se teď s oblibou říká, „sofistikovaná“ obluda lesní půdu i s její mikroflorou jak se patří i „sofostikovaně“ udusat! Těžařské firmy si samy můžou vytěžené dřevo změřit, ocenit i prodat. Na Lesích ČR, potažmo tedy na státu je, aby holoseče do dvou roků zalesnil.  Inu, dělba práce!  Lesy jsou posledním bohatsvím, které tato země ještě má, ale při tempu jakým mizí o něm brzo budeme mluvit v minulém čase. Vždy platilo, že přírodní bohatství je požehnáním pro národ. Ale časy se změnily. Zisky pro cizí kapsy – pro nás zas zdevastovaná krajina. Místo státu a národa zaujaly „nadnárodní“ společnosti ruku v ruce s místními „zainteresovanými“, kteří upravili cesty pomocí  zákonů, ušitých na míru. Za to i oni si nárokují podíl na kořisti. Nikdo tedy, kromě státu, nepřichází zkrátka. I když tu zřejmě neexistuje síla, která by chamtivosti zahradila cestu, bylo by pro budoucnost dobré, znát jména všech „zainteresovaných“, kteří po listopadu  tyhle šaty stříhali na objednávku. Záznamy přece existují!

Kladno, 19. 10. 2012 

Jindřich Koudelka


P.S.  
Jsou dva důvody, proč jsem se rozhodl článek který pojednává o lokální záležitosti, dát na internet a ne do místních novin.

1.    Toto téma, i když jedná o konkrétním a jednotlivém, přesahuje do obecného, neboť polistopadový zákon o hospodaření v lesích ČR se týká všech lesů na území ČR a všechny stejně ohrožuje!

2.    Druhý důvod je ten, že šéfredaktor jediných okresních novin mi po jeho přečtení sdělil, že musí dát prostor oněm z magistrátu a že můj článek  by  „novinářsky upravil jako dopis čtenáře,“  což jsem odmítl, protože mám zkušenost, co za paskvil se z takto „novinářsky“ a „politicky korektně“ upravených článků stává.

čtěte také:

Kellner, Babiš, Bakala, Tkáč a spol. Jak si správně zařadit finanční oligarchy

Loupež penzijních fondů

Chci prachy, napíšu zákon. Unikla pracovní verze novely autorského zákona


                                            

Klíčová slova: Česká republika
3853 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny