„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bije na poplach. Transparency chce ovládnout NKÚ

Autor: -abb- | Publikováno: 8.10.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Nedopusťte zvolení Radima Bureše do kolegia NKÚ, varuje poslance dopisem bojovník proti Transparency International. 

Šéf politického hnutí Pražané za svá práva a dlouholetý kritik netransparentnosti Transparency International ČR (TIC) Karel Berka zaslal poslancům otevřený dopis, ve kterém je varuje před kandidátem do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Radimem Burešem.

Bureše navrhl na uvolněné místo v kolegiu samotný NKÚ. Problém ale je v tom, že Bureš není nezávislý. Je totiž zároveň členem české pobočky Transparency International, čímž by tato zahraniční vlivová organizace získala kontrolu i nad tak významným úřadem, jak je NKÚ.

Burešovo jmenování, které musí potvrdit Sněmovna, bylo zařazeno na program 45. schůze. Poté, co Berka obeslal všechny poslance, však byl bod z programu stažen. Bureš zatím tedy do NKÚ jmenován nebyl, ale je pravděpodobné, že hlasování se jen odložilo na schůzi příští.

A proč konkrétně Bureš Berkovi vadí?

"Uvědomte si prosím, že pokud zvolíte zástupce české pobočky zahraniční vládní organizace Transparency International za člena NKÚ, znamená to, že až do konce svého funkčního období pana Bureše,  to je do roku 2023, ztratí Nejvyšší kontrolní úřad svojí nezávislost, která je zakotvena přímo v Ústavě," píše Berka poslancům.

"NKÚ se stane pouhým přívěskem, a vzhledem k její mediální síle, zřejmě i pouhým vykonavatelem zahraničních zájmů Transparency International," píše dále Berka, který činnost TIC zevrubně zanalyzoval už před několika roky a došel k zajímavým závěrům. TIC není nevládní organizace s bohulibým posláním, ale agresivní prodloužená ruka cizích vlád. Je totiž více jak z 80 procent vydržována vládami nejbohatších států – Německa, Velké Británie, USA  a dalších, jedná se tedy o naopak velmi vládní organizaci s čistě obchodními zájmy.

Pod pláštíkem údajného boje proti korupci ve skutečnosti pomáhá zdání korupce vytvářet, aby pak prosazovala návrhy, které omezují český obchod a průmysl ve prospěch zahraničních firem.

psali jsme o TIC:
Dvořák o DP: Lobisté z TIC chtějí klíčové zakázky
Vesecká má pochybnosti. Audit v DPP "smrdí"
Netransparentní Transparency: Komu slouží linka 199?
Fígle TI: Vycucá si čísla, ČR přijde o miliardy


Berka tehdy výsledky své práce zaslal i prezidentu republiky Václavu Klausovi. Hrad jeho závěry kvitoval. "Česká pobočka zahraniční organizace Transparency International  svými výstupy poškozuje ČR z hlediska příjmů ze zahraničních investic," odepsal mu souhlasně prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Berka upozorňuje, že Transparency International je financována ze zahraničí a zahraničnímu ústředí v Berlíně také plně podléhá. Podle akreditační dohody, uveřejněné na stránkách TIC, je česká pobočka Transparency International ČR povinna svému ústředí v Berlíně předkládat auditované finanční výsledky včetně zprávy o činnosti za uplynulý rok, stejně jako finanční rozpočet a plán práce na příští finanční rok.

"Znamená to, že česká pobočka je plně závislá na svém ústředí v Berlíně. Nepřipomíná vám tento vztah finanční podřízenosti, včetně naprosté kontroly její činnosti, na skutečnost, jak se dříve koncipovaly smlouvy mezi ústředními mocnostmi a jejich koloniemi?" píše Berka a dodává, že tuto "koloniální" smlouvu podepsal za TIC Česká republika Václav Láska, pozdější detektiv u ABL a nyní primátorem Svobodou dosazený kontrolor v dopravním podniku Praha.

Peníze na TIC plynou také z kapes multimiliardáře maďarsko-židovské národnosti George Sorose, čímž se lidé z TIC dokonce chlubí. Michal Štička, který byl před lety u toho, když se z občanského sdružení TIC stala obecně prospěšná společnost, aby se tak TIC vyhnula nepříjemným kauzám, se na svém blogu, ve kterém napadal před druhou prezidentskou volbou Václava Klause, hrdě hlásil k tomu, že je "placený z peněz G. Sorose".

Onen průšvih, kvůli kterému se raději TIC přeměnila na o.p.s., byla půjčka ve výši 30 milionů korun, kterou TIC získala nezákonně. Když pak auditor přinutil TIC, aby „rekonstruovala“ svojí účetní uzávěrku a státu miliony vrátila, občanské sdružení TIC se raději rozpustilo, aby se vyhnulo zaplacení pokuty za vrácení peněz z dotace po zákonné lhůtě.

„V žádném případě jako ministr financí nebudu polemizovat s organizací (TIC), která zneužívala státní dotaci, nikdy se k tomu nepřiznala a vyhnula se sankcím způsobem typickým pro pašeráky cigaret," kritizoval tehdy počínání TIC Miroslav Kalousek.

Podobné chování je zvláštní u organizace, která naopak brojí za co největší transparentnost a která má transparentnost i ve svém vlastním názvu, upozorňuje už roky Berka.

Už roky se ale TIC přesně takto chová - křičí a žaluje, ale sama zákony nedodržuje. Místo toho, aby šla příkladem, chová se přesně tak, jak sama kritizuje. Jejím posláním totiž boj proti korupci vůbec není - jde jí o čerpání peněz ze státního rozpočtu a o manipulaci právního prostředí ve prospěch profitu zahraničních firem a korporací.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Netransparentní Transparency: Komu slouží linka 199?

Komplot Transparency International ČR? Zprivatizovala si vyšetřování i dozor kauzy kolem DPP

Transparency opět v plném lesku

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | demokracie
3435 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques BursíkováÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Podle sluníčkářů imigrace a islám není hrozbou. Ale zpráva odhalila, že islámské teroristické útoky v Evropě vzrostly mezi lety 2007 a 2017 o 725 procent!Armáda potřebuje vrtulníky, nikoliv ale ty předražené z USA. Odborník hovoří

Eurabia.cz

Imigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o život

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny