„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Klaus pro MF DNES: Jak si někteří pisálkové zahrávají s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 2.10.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Kdy jste si poprvé všiml, že na Vás útočník míří? Jak na Vás působil?

Proběhlo to tak rychle a nečekaně, že nemáte čas reagovat, nebo si něco myslet. Jeho vojenský, resp. jeho vojensky se tvářící oděv mi jasně naznačil, co je to za člověka. 

Zlobil jste se v prvním momentě víc na onoho muže, nebo na své ochránce?

Já se ani v této situaci nezlobil, to není to správné slovo. Když jsem viděl, že se mi nic vážného nestalo, převážil pocit pokračovat v akci dále, jako by se nic neudálo. Nemám chuť ze sebe dělat oběť, když jsem si zranil kotník při košíkové, vždy jsem chtěl hrát dál. Za své zranění a nemoc se spíše stydím, než bych je dával na odiv.

Bylo zranění bolestivé? Ze záběrů plyne, že jste ani na okamžik neztratil sebeovládání a dokonce jste se usmíval.

Nikdy si neberu prášky proti bolesti. Doktoři říkají, že mám posunutý práh bolesti. Myslel jsem si, že tam budu mít modřiny, teprve po dvou hodinách jsem si sundal sako a uviděl zakrvácenou košili. To mne zarazilo a donutilo mne brát to vážně. Proto jsem jel do Ústřední vojenské nemocnice.

Už jste se s něčím podobným, resp. s náznakem něčeho takového, setkal?

Nesetkal. Pistole je něco jiného než házení vajíček, to jsem zažil asi dvakrát. Ta pistole tomu dává úplně jinou rovinu. A jestli střely přes sako a košili způsobily krev, tatáž střela do odkryté části těla mohla způsobit něco neskonale horšího.

To nebyl „politováníhodný incident“, jak nešťastně řekl pan premiér Nečas. To byl spíše prvně za 100 let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky. Nad tím není možné mávnout rukou. Není možné debatu převést na míru selhání ochranek. Mne na tom trápí něco daleko většího.

Považujete útok za politický čin? Co jste přesně myslel podotekem, že někdo "lidi rozeštvává"?

Ano, byl to politický čin, nebyla to klukovina. Odráží to situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu. „Rozeštvávačů“ je dost a všichni je známe. Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v médiích jmenoval. To bych jim zbytečně dělal reklamu.

Vypovídá útok o tom, že se společnost radikalizuje? Myslíte si, že "dřív by se to nestalo" a že podobných extrémních projevů může přibývat?

Společnost „se“ neradikalizuje, společnost je někým radikalizována. Zdá se mi, že se něco takového dříve či později muselo stát, bylo to ve vzduchu. Jak si někteří pisálkové zahrávají s mou osobou, nejen s Václavem Klausem, ale s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané.

Jak se díváte na samotnou osobu útočníka, pana Vondrouše, hodláte mu odpustit, když šlo vlastně o určitou formu "společenského protestu" a nechtěl Vás nijak vážně ji zranit.

Nemohu přijmout Váš výrok, že to byla „určitá forma“ společenského protestu. To už je jistým smiřováním se s věcmi tohoto typu.

Uvažoval byste mu třeba dát milost, kdyby byl odsouzen?

Až bude odsouzen, já už určitě nebudu prezidentem.

Oceňujete to, že šéf Vaší ochranky den po incidentu odstoupil?

Radši bych viděl, kdyby „odstoupili“ ti, kteří tuto situaci svými výroky de facto připravovali.

Důvěřujete své ochrance ještě plně po této události?

Přiměřeným způsobem. Ale zlobím se – a teď je toto slovo na místě – že to, co se stalo v Chrastavě, se převádí na selhání ochranek. Bohužel jde o daleko více.

Jakub Pokorný, MF Dnes, 1. října 2012

www.klaus.cz

čtěte také:

Silněji než dosud vystupujme na obranu našich společných tradic a duchovního rozměru naší národní existence

Spoluodpovědnost za atentát na Klause nesou pravdoláskaři Viewegh, Halík i Putna

Malé (svatováclavské) prezidentské zamyšlení

Klíčová slova: Česká republika  | Klaus  | demokracie
5910 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)

ePortal.cz

Správnej chlap je ženskáDotační socialismus nás žene do pekel

euPortal.cz

Evropský parlament přichází s dalším nástrojem, kterým bude trestat "neposlušné" členské státy. Byli jsme před Bruselem, budeme i po němTo už je vážně jak za bolševika. BIS bude u nás určovat, co se bude učit ve školách!

Eurabia.cz

Lukáš Lhoťan komentuje: "Před německou 4. říši nás ochrání pouze USA aneb co nedokázal Hitler plní se skrze EU"Poslanec Bundestagu chce reformu EU - v partnerství s Ruskem

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

ParlamentniListy.cz

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.Komentátorka nejen o „lepšolidech“: Profesor Putna! Akademik, intelektuál, elita národa, řeklo by se... A on označí prezidenta za „směšného ožralu“. To mluví za své
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny