„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Malé prezidentské zamyšlení. Modleme se, ať Klaus vytrvá v odporu k silám, které pouští žilou staleté normálnosti v našem kulturním prostoru

Autor: Martin Leschinger | Publikováno: 2.10.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Do prezidentských úřadů usedávají nejrůznější typy mužů (občas i žen). Setkáváme se zde s nevýraznými a nevyhraněnými postavami, předem určenými k nevystoupení ze svých stínů (větší štěstí na ně mají naši východní sousedé), a setkáváme se zde též s postavami výraznými a budícími emoce všemi směry. Na současného českého prezidenta můžeme nahlížet i touto optikou. Podle ní patří rozhodně do druhé skupiny.

Vyvolává u národa jak pozitivní emoce, byť je jasné, že upozorňováním na klady křesťanských hodnot a svatováclavských tradic u Čechů velkou díru „do světa“ neudělá, tak také emoce negativní. Platí-li, že čas postupně špatné vzpomínky zahlazuje, potom lidé v současnosti spíše Václavu Klausovi vyčítají jeho urputné setrvávání na pozici, že je české lepší evropského, než  „hříchy“ z období transformace české ekonomiky z jeho premiérského období v devadesátých letech. I když i na ně někdo zapomíná pomalu.

Až do svátku svatého Václava 28. září 2012 fungoval status quo, že pro současný český národ, který radši než ke svému knížeti vzhlíží k dobrému vojáku Švejkovi, je Václav Klaus poněkud bizarní figurou, přesto sympatickou pro své vymezování vůči vnějším vlivům ohrožujícím naši státnost a suverenitu (Švejk se také vymezoval vůči c.k. mocnářství). Proto figurou nikoliv nudnou a svým způsobem zajímavou. Pan prezident zanalyzoval, že k nám nyní „mráz“ v míře vyšší nově přichází ze západu než z jeho tradičního zdroje během většiny 20. století nad řekou Moskvou.

Nyní platí, že po pátečních sedmi ranách kuličkovou pistolí zabořené do prezidentovy paže se tato křehká rovnováha rozplynula. Hněv proti Václavu Klausovi sílí. Bylo to cítit i ve Staré Boleslavi, kde si skupina lidí (oděna do ministrantských komží!) dovolila na otevřené scéně naši hlavu státu dehonestovat nejen rozdáváním hanlivého letáčku.

Je to signálem pro všechny, jimž je milá kultura, ve které se nemusí prezident pohybovat za metrovým sklem a kde si není vzácností s hlavou státu potřást pravicí. Nebo ho potkat ve vlaku. Byť nás nemusí oslovovat vším, co říká.

Je jedno, jestli mělo sedm vystřelených kuliček z plastové pistolky význam „pouhé“ naštvanosti konkrétního střelce, nebo šlo o varování, že už příště nemusí být kulky z plastu. Varováním je to tak jako tak. Víme, že scénáristy podobných varování nenacházíme jen v našem hmotném světě, ale že je mezi ně třeba počítat i ty z duchovní říše, kteří se ve zlém rozešli s Tvůrcem všehomíra.

Jméno Václav s českou státností prorostlo. Přejme panu prezidentovi statečnost, ať je jako jeho svatý patron vzdálen zastrašování, kterého se mu na jeho svátek hned dvakrát dostalo. Přejme mu a modleme se, ať vytrvá v odporu k silám, které pouští žilou staleté normálnosti v našem kulturním prostoru. Nenechme se ukolébat novými cyklostezkami a dětskými hřišti, které mlčky vyměňujeme za atrofující duši národa. Modleme se, ať tento zápas není pouze osamoceným bojem osoby českého prezidenta, ale ať je v něm vědomě sjednocen s Pánem Bohem a se všemi, jimž není lhostejný.

Martin Leschinger, autor novely Zázrak v Praze, která v podobném stylu jako tento článek popisuje posledních 23 let v České republice

čtěte také:

Odpovědi prezidenta republiky na otázky MF Dnes týkající se střelby v Chrastavě

Právník Hradu o střelbě na Klause: Mohlo to být mafiánské varování

Spoluodpovědnost za atentát na Klause nesou pravdoláskaři Viewegh, Halík i Putna

Klíčová slova: domácí politika  | konspirace  | Česká republika  | Klaus  | demokracie
7092 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny