„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Chystá se starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček pošlapat zákon?

Autor: Vladimír Potůček | Publikováno: 26.9.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

V Kralupech nad Vltavou se chystá osmý ročník tzv. Svatováclavské manifestace. Několik stovek mladých lidí si bude chtít připomenout odkaz svatého Václava, patrona české země. Stejná akce bez větších problémů opakovaně proběhla i v minulosti. V médiích je pravidelně označována za pravicově extremistickou. Nehodlám zde rozvádět úvahy nad tím, jestli tomu tak je nebo není. To nechám na jiných. Na celé věci mě spíš zaráží právní nevědomost a přístup starosty Kralup nad Vltavou, pana Petra Holečka, který nejen že nepovažuji za nejšťastnější, ale dokonce přímo za hloupý.  

Pan starosta Holeček si postavil hlavu a rozhodl se, že se bude snažit hladký průběh shromáždění zkomplikovat. Organizátorům oznámil, že jejich třísethlavý průvod nepůjde po silnici, nýbrž po metr a půl širokém chodníku a že na silnici nebude odkloněna doprava. Zajistit povolení k průvodu po komunikaci (v našem případě silnici) je prý povinností svolavatele shromáždění.

Rozhodl jsem se tedy, že zatelefonuji jak na městský úřad panu starostovi, tak svolavatelce shromáždění, abych se dozvěděl více informací a mohl si o celém problému udělat objektivní obrázek. Zavolal jsem nejprve svolavatelce shromáždění, mladé ženě, paní Nicole Bundové, která celou situaci popsala asi takto:

Pan starosta Petr Holeček deklaroval, že neodkloní dopravu na trase průvodu a zdůraznil, že zažádat o odklonění je povinností svolavatele. Podle jakého zákona ovšem nespecifikoval a kde by měl svolavatel žádat také ne. Nejvyšší správní soud opakovaně zdůraznil význam práva shromažďovacího jako jednoho ze základních politických práv a v judikatuře NSS doslova stojí, že se ze zákona implicitně předpokládá, že průvod půjde po vozovce (NSS, č.j. 5 As 26/2007 ze 4.9. 2007: „Pokud se podle § 1 odst. 3 zákona o právu shromažďovacím za shromáždění považují též pouliční průvody a manifestace, implicitně tím zákon předpokládá konání shromáždění formou průvodu po komunikaci (i po vozovce).)“. O žádné povinnosti svolavatele žádat o povolení k chůzi po silnici zákony ani judikatura nehovoří.  

Městský úřad v Kralupech nad Vltavou už tak vstřícný nebyl. Když jsem se představil a uvedl, že píši článek o nevhodném přístupu pana starosty ke Svatováclavské manifestaci, nikdo kompetentní včetně pana starosty na mě prý neměl čas.  

Svolavatelka mi ovšem poslala komunikaci, která proběhla mezi ní a panem Holečkem, ze které vyplynulo, že pan starosta opravdu není moc sdílný ani k ní. Nejprve mě zarazil kontrast mezi kultivovanými právnickými formulacemi organizátorů a strohou odpovědí starosty, který se s právní argumentací protistrany ani v nejmenším nevypořádal a jednoduše ji ignoroval. Ve stručnosti jde o to, že svolavatelka odkazuje na zákony a judikaturu, dle níž má právo na průvod po vozovce a z toho vyplývající odklonění dopravy. Starosta, aniž by odkázal na nějaký zákon, pouze jako kolovrátek dokola opakuje, že dopravu neodkloní.

Z celého dopisování je zřejmé, že se starosta mylně domnívá, že si svolavatelka musí zajistit souhlas majitele komunikace dle zákona o pozemních komunikacích. Tak by tomu bylo v případě, že by se jednalo o tzv. zvláštní užívání komunikace. O tom zde ovšem nemůže být řeč. Domnívám se, že si toho je už vědom i pan starosta a proto záměrně ve svých stručných dopisech na žádný zákon neodkazuje. O zneužívání shromažďovací zákona orgány samosprávy píše např. sdružení Iuridicum Remedium. Dokonce se na svých stránkách www.shromazdovacipravo.cz zaobírá i takovouto situací, kdy se samospráva (možná z nevědomosti) domnívá, že se jedná o zvláštní užívání pozemní komunikace: „K naznačeným snahám v praxi někdy skutečně dochází, Ministerstvo vnitra ani doktrína však nepřipouští, že by zmíněné akcesorické činnosti, tím méně samo konání shromáždění, bylo možno považovat za zvláštní užívání pozemní komunikace.“ (Zdroj: http://www.shromazdovacipravo.cz/index.php/dalsi-dokumenty/38)

Svolavatelka mi ještě sdělila, že nehodlá ustupovat šikanózním praktikám pana starosty a bude trvat na průvodu po komunikaci nebo na zákazu celé akce. Chápu její postoj, protože žaloba u správního soudu má v tomto případě mimořádnou šanci na úspěch, čehož si je vědoma i Nicole Bundová.

Mám podezření, že motivace pana Holečka je čistě populistická. Stane se přece tím starostou, který z pohledu médií buď znepříjemní nebo zakáže „radikálům“ jejich rejdy. To jsou body k dobru. Prohraný soud pak už tolik medializovaný nebude.

Skutečnost je ovšem poněkud jiná než předpokládaný mediální obraz. Pan starosta Petr Holeček hodlá zcela úmyslně porušovat zákony a  pošlapávat shromažďovací právo, které vyplývá z Listiny základních práv a svobod, aby se zalíbil veřejnosti. Takto demokratický smýšlející člověk nejedná.

Vyloučit nelze ani eventualitu, že se v malém městě Kralupy sejde tři sta účastníků shromáždění, nejméně stejný počet anarchistů a starosta shromáždění rozpustí. Tento zákaz situaci vyhrotí a ve městě se bude neorganizovaně pohybovat přes pět set lidí ze dvou znepřátelených skupin, což může v krajním případě přerůst v násilí. Osobně doufám, že k takovému scénáři nedojde, ale pokud ano, nemalou vinu na něm bude mít nesmyslně a obstrukčně jednající starosta Petr Holeček.  

čtěte také:

Svoboda slova v ČR? aneb Soud s editorem Zvědavce, březen 2011

Ďáblův advokát podruhé. Ještě ke "kauze" soudního znalce na extrémismus

Rozhovor s Patrikem Vondrákem. Počítám, že nás budou chtít odsoudit bez ohledu na důkazy. Je to pro ně prestižní záležitost

Klíčová slova: domácí politika  | nacionalismus  | Česká republika  | propaganda  | demokracie  | vlastenectví
6511 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny