„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bývalý politik Žantovský o tajném setkání Bilderbergu a listopadu 1989

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 26.9.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

K udělení politického azylu pro zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange se Žantovský vyjádřil značně negativně, protože Assange není ve Švédsku stíhán kvůli WikiLeaks, ale údajnému sexuálnímu zneužívání. Pokud jde o úniky tajných depeší především amerických diplomatů, pozastavil se velvyslanec nad tím, že něco takového mohlo uniknout.

„Sám také píšu mnohdy choulostivé zprávy a jsem přesvědčen, že by se k nim nikdo, ani pan Assange nikdy nedostal,“ uvedl Žantovský. Zakladatel WikiLeks proti svému vydání údajně používá zástupné argumenty.

Co kdyby Assange zaklepal na českou ambasádu?

Julian Assange, kterému Ekvádor udělil politický azyl, bude podle Žantovského slov muset jednou ambasádu opustit a v tu chvíli bude vydán do Švédska. „Je vyloučené, aby mu Velká Británie dovolila opustit zemi a odjet třeba do Ekvádoru. Kdyby ho třeba chtěli převézt v automobilu, které je pod diplomatickou imunitou, domnívám se, že by byl vůz zastaven a pan Assange vyzván, aby ho opustil,“ reagoval na jednu z řady otázek na toto téma.

V souvislosti s touto kauzou se mluví o tom, že o Assange ve skutečnosti usilují Spojené státy americké, které by ho chtěly stíhat za zmíněné úniky tajných informací. Český velvyslanec v Londýně si ale myslí, že USA jsou ve skutečnosti rády, že Assange není na jejich půdě, protože během soudního procesu by mohly vyjít najevo různé choulostivé informace a o to prý americká vláda rozhodně nestojí.

„Kdyby Assange přišel na českou ambasádu a žádal o azyl, nedoporučil bych české vládě, aby mu vyhověla. Mám důvěru v britský právní systém, který patří mezi jeden z nejlepších. Není proto věcí třetího státu, aby se uchýlil k udělení politického azylu,“ doplnil k tomu. Závěrem celé kauzy podle Žantovského bude, že Assange nakonec stane před švédským soudem, přestože to bude trvat třeba i několik měsíců.

Bude válka? Zněl přímý dotaz jednoho z diváků pořadu. „Nedomnívá se, že v nejbližší době hrozí světová válka. Riziko je reálné a značné v izraelsko - íránského konfliktu a také v nevyjasněném postavení palestinského národa,“ narážel na stále se množící informace, že Izrael vojensky napadne Írán ještě před podzimními prezidentskými volbami v USA.

Účastník tajného setkání Bilderberg Group

Řada přišla také na bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Řada médií totiž nedávno přinesla s odkazem na zdroje v Kosovu informaci, že exministryně začala skupovat některé velké společnosti na území Kosova. Michael Žantovský však dotaz odbyl odpovědí, že v této věci prý není informovaný a není proto kompetentní se k tomu vyjadřovat.

Někdejší český politik se v minulosti zúčastnil jednání elitářského klubu Bilderberg a otázce na toto téma neunikl ani v pátečním pořadu. „Jednání Bilderbergu se zúčastnil jednou a bylo to asi v roce 1999 v Portugalsku. To místo není a nebylo nikdy utajováno a seznam jmen také ne. Jsou to diskusní konání, kde se hovoří o současné situaci v EU, světové ekonomice, zúčastňuje se řada současných či bývalých ministrů či některé korunované hlavy států a ti spolu tři dny naprosto nezávazně hovoří a pak se zase rozejdou. Je to o tom, aby se jednou za rok setkala řada lidí a ti se pobavili o různých tématech,“ prozradil Žantovský.

Tohoto tajného setkání se dvakrát zúčastnil i současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který na dotazy podobného typu reagoval prakticky stejně. Jde prý jen o nezávazné debaty a přednášky. Osobní vzpomínky či rozhovory řady o poznání významnějších účastníků Bilderbergu však hovoří jinak. Na jedné z těchto schůzek mělo například údajně dojít k dohodě, že v Evropě vznikne jedna společná měna ještě před tím, než se o euru začalo veřejně diskutovat.

Korupce? Lidský život nikdy není dokonalý…

Zájem o Žantovského názory na vývoj v zahraniční politice zcela převážil nad aktuálním politickým děním u nás. Velvyslanec k tomu jen krátce uvedl, že je jako občan celkem znepokojen, když sleduje informace o tom, jak je zde rozvinut korupční systém, kterým jsou prolezlé prakticky všechny oblasti státní správy, politiky a justice.

Byl současný stav snem lidí na náměstích v roce 1989? „Není to pouze samá nehoráznost a hulvátství, ale ani pravda a láska. Od Listopadu 89 se dosáhlo celé řady věcí a myslím si, že je spousta věcí, nad kterými se člověk pozastavuje, které jsou mu odporné a protivné a o tom je lidský život. Ten nikdy nedosahuje všech svých cílů, láska, pravdy a absolutního štěstí,“ konstatoval.

Michael Žantovský je bývalý předseda politické strany ODA, psycholog, překladatel, někdejší velvyslanec v Izraeli a USA, dnes velvyslanec ve Velké Británii. Působil také jako mluvčí tehdejšího prezidenta Václava Havla.

www.parlamentnilisty.cz

čtěte také:

Aféru s dalajlámou spískal Žantovský a dostal za to od Klause „kartáč“

Bude válka. Schwarzenberg prý domluvil azyl pro Židy. Česko přijme až milion prchajících Izraelců

Bilderberg se letos sejde za humny. Ve Švýcarsku

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Bilderberg
6819 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny