„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Španělsko v rozkladu: vyhladovělí nezaměstnaní rabují obchody s potravinami

Autor: Mac Slavo | Publikováno: 17.9.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

V téže době, kdy se světový ekonomický a finanční systém přibližuje k možnosti úplného zhroucení, objevují se znaky toho, co můžeme očekávat v masovém měřítku v blízké budoucnosti po celé Evropě.

Ve Španělsku, v zemi, která byla jen před několika lety uváděna jako zářný příklad skutečného podnikatelství v oblasti nemovitostí, mezinárodního turismu; v zemi, která se mohla pyšnit stále se zvětšující střední třídou, je nyní situace tak špatná, že mnoho lidí není s to uspokojit ani základní životní potřeby.

Sociální sítě napříč kontinentem jsou viditelně přetížené a hroutí se natolik, že nezaměstnaní Španělé začali rabovat supermarkety, aby se vůbec mohli najíst. V Cadizu a v Seville, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje okolo 32 procent, se lidé dali dohromady, aby vyrabovali místní obchody a připravili je tak o tři tuny potravin – část z tohoto lupu byla poskytnuta místním potravinovým bankám.

Fernando Ferfal Aguirre, autor knihy Jak přežít ekonomický kolaps, byl v Argentině na počátku roku 2000, kdy země procházela hyperinflací a zhroucením měny. Aguirre říká, že tyto zoufalé činy jsou přesnou kopií toho, čím procházela tehdy Argentina a je třeba s nimi počítat, jak se krize bude prohlubovat.

Abychom k těmto lidem byli spravedliví, oni nekradli alkohol, ani televizory s velkou obrazovkou, nicméně pokud si někdo bere něco, co mu nepatří, výsledek je stejný. Nicméně, zachovali byste se jinak, pokud byste nebyli s to jiným způsobem sehnat jídlo a strávili měsíce jako nezaměstnaní?  
         
Jen před pár lety Španělé žertovali o nové vlně imigrantů, když říkali, že ve Španělsku si teď každý může dovolit mít „Sudacu“ jako posluhovačku.

sudaca je pejorativní termín podobný slovu Wetbecks (hanlivé označení užívané v USA pro mexické imigranty). Je to docela smutné, protože tito „sudacas“ jsou děti a vnoučata Španělů, kteří odešli do Jižní Ameriky kvůli občanské válce ve Španělsku. Nyní Španělé prožívají na vlastní kůži to, čím v minulosti procházeli jejich jihoameričtí příbuzní, „Sudacové“.

Pohled na Španěly, jak vybírají popelnice (mnozí z nich jsou důchodci), se stal ve Španělsku a v dalších evropských zemích, kam odešli za prací, běžných jevem.
Dnes ráno jsme se dozvěděli, že 46.7 milionů Američanů – nový rekord – pobírá vládní potravinové dávky. To znamená, že problémy, které vidíme ve Španělsku a v dalších evropských zemích, nejsou pouze na jedné straně oceánu. Odehrávají se zde, u nás doma, v Americe.

Jediným důvodem pro to, proč ve Spojených státech ještě nedochází k vykrádání obchodů s potravinami takovým způsobem jako ve Španělsku, je skutečnost, že naše sociální síť ještě stále dokáže pokrývat základní životní potřeby většiny populace. Nicméně, jak porostou ceny,  jak bude docházet k dalšímu ničení množství pracovních míst, a jakmile se přidá další množství lidí k již existujícím 100 milionům, kteří dnes pobírají některou z forem vládní sociální pomoci, bod zlomu se přiblíží.

Ve Španělsku, jen před pár lety, žili lidé na vysoké noze. Drahé domy, drahá auta, luxusní dovolené a večeře v restauracích, stále expandující úvěrový limit a vůbec žádné starosti. Zní vám to povědomě?

Titíž lidé, kteří by se vám před pěti lety vysmáli, pokud byste jim řekli, že jejich ekonomika zkolabuje a jejich země bude čelit masivnímu dluhu, jenž uvrhne většinu populace do chudoby – titíž lidé se dnes probírají v odpadcích v naději, že tam najdou nějaký chléb, rýži nebo zeleninu, které by se mohli najíst.

Taková je skutečnost.

Breakdown: Three Tone of Food Looted From Grocery Stores In Spain As Million Strugle, vyšel na SHTFplan.com, překlad pro Freeglobe.cz, R. Václav  

čtěte také:

Stockman: Ron Paul má pravdu, naším problémem je Federální rezerva

George Soros predáva svoje podiely v bankách a nakupuje ornú pôdu. Kúpi aj tú slovenskú?

USA na pokraji kolapsu. Čekejte velký převod bohatství

Klíčová slova: krize  | Wall Street  | dluhy  | banky  | peníze
8787 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

euPortal.cz

Voda je nás všech, ale musíme si ji paradoxně koupit zpětVážení čtenáři, pomozte nám prosím

Eurabia.cz

Okamura, Kobza a Foldyna pořádají 6.8.v 10:30 pochod k italskému velvyslanectví na podporu SalvinihoV Rakousku chtějí zrušit právo na azyl !

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod15 tisíc hrubého. „Vyspělé firmy.“ Švihlíková varuje: Některé věci se už nemusí vrátit
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny