I když v čase prázdnin média více pozornosti věnují jiným tématům, než je dluhová krize v Evropě, která se nese v duchu faktických bankrotů jižních států (je jedno jak moc peněz budou mocnáři dále tisknout, ty země již fakticky zbankrotovaly), můžeme toto téma opět očekávat po prázdninách. Hoteliéři se vrátí z ostrovů, turisté do svých domovů a bude na čase se opět potkat s realitou. Rekordní nezaměstnanost, rekordní úroky, za které si jednotlivé státy půjčují peníze na financování státních rozpočtů, opět rozvíří vlnu otázek o budoucnosti Evropy. Pozornost by však měla být upřena i za moře.

Je tomu přes rok, co Spojeným státům americkým byl ratingovou agenturou Standard & Poor’s odebrán USA prestižní rating AAA (stalo se tak dne 6. 8. 2011) a rating byl snížen na AA+ s negativním výhledem do budoucnosti. Toto znamená, že je agentura připravena rating znovu snížit. Neotřesitelná pozice vedoucí země světa se poprvé zatřásla. Reakce státníků nebyla nijak překvapivá, hrozili žalobami na tuto agenturu. USA přeci nemohou přijít o svůj AAA rating. Americká Federální rezerva (FED) v této souvislosti prohlásila, že snížení ratingu neznamená růst rizika při koupi státních dluhopisů. Moc je sladká, lživá prohlášení FEDu také. Ale trh je a bude vždy mocnější. Rating je ukazatel důvěryhodnosti státu dostát svým závazkům. Tyto závazky nejsou Spojené státy schopny kočírovat a v minulém roce zdlouhavě navyšovaly dluhový schodek, díky čemuž se USA dostala až na pokraj úplného nedostatku peněz, kterými by pokryla své výdaje. To by znamenalo fakticky krach USA. Snížení ratingu na AA+ tedy byl pouze pověstnou první vlaštovkou, ale je-li stát de facto na pokraji bankrotu, rating by měl mít ještě mnohem nižší. Další snižování ratingu povede k růstu úroku, za který si bude USA půjčovat peníze na trhu na svůj prodělečný provoz. Růst úroků povede ještě k většímu zatížení státního rozpočtu a celý dluh se stane naprosto nekontrolovatelným.

Dovolím si plně souhlasit s názorem, který včera prezentoval Peter Schiff (ekonom, který velmi dobře s předstihem předpověděl pád trhů v roce 2008) na svém blogu (Peter Schiff – blog). Důvodem, proč vše ještě nezkolabovalo, jsou velmi nízké úrokové sazby USA a ty jsou nízké, jelikož riziko není aktuálně správně vnímáno.  

Čína jako hlavní věřitel USA dlouhodobě nabádá k ustanovení nové rezervní měny, která by nahradila americký dolar. Hlavní věřitel se tedy jistě pokusí USA srazit na kolena, až přijde vhodná doba. V té době také čeká svět velký převod bohatství. A bude záležet na naší přípravě, zda budeme na straně, která získá nebo ztratí. Nějaký čas nám na přípravu zřejmě stále zbývá.

http://sebl.blog.idnes.cz