„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nový světový nepořádek

Autor: Pat Buchanan | Publikováno: 28.8.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Po svém velkém vítězství v operaci Pouštní bouře George Bush starší vystoupil na půdě Organizace spojených národů, aby vyhlásil počátek Nového světového pořádku. V té době již byla studená válka historií. Komunismus byl ve smrtelné agónii a sovětská říše se rozpadala. Francis Fukuyama psal svůj „Konec historie“ a vědci si notovali v závěru o nevyhnutelném světovém vítězství demokratického kapitalismu.

Nyní, v roce 2012, sektářství, kmenová příslušnost a nacionalismus znovuožívají a přetvářejí svět zejména tam, kde jsou moc a vliv USA viditelně na ústupu.

Sýrie se potápí do války všech proti všem, která může skončit rozdělením státu podle etnických a náboženských hranic – jsou zde mezi jinými Arabové, Drůzové, Kurdové, sunnité, šité a křesťané. Ostatně Irák již roky jde stejnou cestou.

Americká válka proti Íránu může mít za výsledek mimo jiné i vytvoření kurdské enklávy na íránském severozápadě, která bude propojená s kurdskou oblastí Iráku, azerské oblasti na severu směřující k Ázerbájdžánu a oblasti na jihu, kde se mluví jazykem Balochi, propojené s Pákistánskou největší provincií, Balochistánem. Výsledkem by bylo zmenšení území Íránu na oblast Persie.

Na Blízkém a Středním východě se, jak se zdá, schyluje k muslimské třicetileté válce sunnitů proti šítům. Z ní pak mohou vzejít nové státy, jejichž hranice nebyly vytvořeny v 19. a 20. století v kancelářích evropských kartografů, ale které budou vytyčené krví.

Jisté otřesy jsou cítit i v Indii. Etnické násilí v provincii Ásám (střety mezi komunitou Bodo a muslimy – pozn. překl.) způsobilo, že odtud statisíce lidí v panice prchají.

Ve východní Asii etnický nacionalismus, živený vzpomínkami na dvacáté století, zažehává rozpory mezi bývalými spojenci z dob studené války. Nárok, který uplatňuje Čína na Spratlyovy ostrovy, Paracelské ostrovy a další ostrovy v Jihočínském moři, ji vede do střetu s Hanojí, která nyní vítá návrat amerických válečných lodí do zálivu Cam Ranh. Nejsou to náhodou ti samí lidé, které jsme před ne tak dlouhou dobou bombardovali?

Před dvaceti lety Filipíny nařídily americkému válečnému námořnictvu, aby opustilo zátoku Subic, ve které americká pacifická flotila sídlila téměř již od španělsko-americké války na konci 19. století. A nyní zve Manila USA zpět. Proč? Čína si nárokuje skupinu ostrůvku, atolů a útesů vzdálených tisíc mil od čínské pevniny, ale pouhých sto mil od filipínského pobřeží. A pro ospravedlnění připojení těch území, které mohou být zdrojem ropy, zemního plynu a dalších nerostů v Jihočínském moři, Čína podněcuje a využívá etnický nacionalismus vlastních obyvatel.  

Strach z etnonacionalismu lze vysledovat i za čínskými represemi Tibeťanů a Ujgurů, jejichž země jsou zaplavovány chanskými Číňany, obdobně jako Stalin zaplavil Estonsko, Lotyšsko a Litvu Rusy po anexi v roce 1940.

„To hlavní je rasa; neexistují žádné jiné pravdy,“ napsal Benjamin Disraeli ve své novele Tancred. Peking jedná tak, jako by s tímto tvrzením plně souhlasil.

Čína si dělá nárok rovněž na japonské souostroví Senkaku, které se čínsky nazývá Tiao-jü-tchaj. Jižní Korea si potom nárokuje ostrovy Takeshima ve Východočínském moři, které se korejsky jmenují ostrovy Dokdo.

Situace v těchto oblastech směřuje k silným roztržkám.

V roce 1908 v tzv. Root-Takahirově smlouvě americký prezident Theodore Roosevelt souhlasil s připojením Korey k Japonsku výměnou za to, že Tokio uznalo americkou anexi Filipín. Tato smlouva je černou stránkou korejské historie a vedla např. k tomu, že během druhé světové války byly dívky z okupované Koreje nuceny k prostituci pro japonské vojáky. Vlády v Tokiu a Soulu sice byly během studené války spojenci, ale tyto staré rány nebyly nikdy zaceleny.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak minulý týden k potěšení svých krajanů navštívil ostrovy Dokdo, aby tak demonstroval odmítnutí japonských nároků a setrvání na tom, že tyto ostrůvky patří Koreji.

A do ostrovní hry se zapojilo i Rusko.

Dva dny po té, kdy USA svrhly jadernou bombu na Hirošimu, jeden den před Nagasaki, Stalin vypověděl Japonsku válku a poslal svoji armádu, aby obsadila Kurilské ostrovy na severu Japonska a vyhnala místní obyvatelstvo. Japonsko stále označuje čtyři nejjižnější Kurilské ostrovy za své území. Ruský premiér Medveděv zažehl plameny národního cítění v obou zemích, když navštívil ten z Kurilských ostrovů, který je Japonsku nejblíže.

S ohledem na čínské, korejské a ruské nároky na ostrovy, které Japonsko považuje za součást svého posvátného území, Tokio uvažuje o reformě ozbrojených sil. Dne 15. srpna, při výročí japonské kapitulace ve druhé světové válce, dva japonští ministři navštívili svatyni Jasukuni (šintoistická svatyně v Tokiu, která je zasvěcena padlým v boji za japonského císaře – pozn. překl.). V zemi vycházejícího slunce vychází i nový nacionalismus. Čína a Rusko sice jsou jaderné velmoci, ale Japonsko se jí může v případě, že se tak rozhodne, rovněž velmi rychle stát.

Bipolární svět z dob studené války je historií. Nový světový pořádek nicméně nepředstavuje jednotný svět, jaký si představovali wilsonovští idealisté. Je to balkanizovaný svět, ve kterém rasová, etnická, kulturní a náboženská příslušnost hrají nejdůležitější role a demokracie není považována za konec sám o sobě, ale za prostředek k dosažení cíle – posílení moci jednotlivce k tomu, aby mohl dosáhnout svých snů.

Jak řekl Abraham Lincoln v době, kdy starý svět umíral a nový se rodil: „Jestliže jsme v nové situaci, nechte nás přemýšlet a jednat nově.“

zdroj: http://buchanan.org/blog/the-new-world-disorder-5210

překlad pro freeglobe.cz: J.K.

čtěte také:

Nový seznam nežádoucích. Rasista, homofob a antisemita Buchanan

Kdo chce válku s Íránem? Netanjahuova vláda a jeho přátelé v americké politice a médiích

Toulouse: Odvrácená tvář rozdílnosti. Jen obtížně se hledá srovnatelný akt čirého zla

Klíčová slova: USA  | světovláda  | NWO  | válka
5909 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny