„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Český prezident ve službách cizího státu. Ano, to nás možná čeká!

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.9.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

V souvislosti s blížící se přímou volbou prezidenta se začíná mluvit o dosud pomíjené otázce. Někteří potencionální kandidáti totiž mají dvojí státní občanství. Jiří Dientsbier a Jan Švejnar jsou také americkými občany a Karel Schwarzenberg občanem Švýcarska. Množí se hlasy, které upozorňují na možná rizika a takový stav označují za nežádoucí.

Ústavní pořádek České republiky tuto problematiku nijak neřeší a českým prezidentem se může stát i držitel více občanství zároveň. Na rozdíl třeba od Ústavy Spojených států amerických, která v prvním oddílu II. článku uvádí, že „volitelnou na úřad prezidenta může být jen osoba, která získala občanství Spojených států zrozením či měla toto občanství v době přijetí ústavy, dosáhla věku třiceti pěti let a bydlí alespoň čtrnáct let ve Spojených státech.“

Dvojí loajalita. Možný svár v pohledu na mezinárodní otázky

Expert na ústavní právo doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. pro ParlamentníListy.cz upozorňuje na možná rizika toho, kdyby příštím prezidentem byl zvolen člověk s dvojím občanstvím. Tedy i některý z uvedených kandidátů. Koudelka je mimo jiné autorem publikace Prezident republiky, pojednávající souhrnně o pravidlech, postupech a tradicích instituce hlavy českého státu.

„Z hlediska našeho práva je možné, aby prezident byl dvojí státní občan, nicméně vždycky státní občanství znamená závazek věrnosti, to nejsou jenom práva, ale i povinnosti. A když má někdo povinnosti ke dvěma státům, je možné, že ty povinnosti se vzájemně střetnou,“ varuje ústavní právník.

Ten navíc opakuje, že některé státy tohle přímo zakazují. Například právě v Americe je tohle nemyslitelné. Dokonce to musí být rodilý prezident, takže dokonce ani ten, který státní občanství získal naturalizací, se prezidentem stát nesmí. Třeba Albrightová by se prezidentkou nikdy stát nemohla, byť byla ministryní zahraničí. Prezident v USA nesmí mít ani v minulosti závazky k jinému státu v tomto smyslu,“ pokračuje v analýze docent Koudelka.

Vrchní velitel české armády jako vojín v US Army?

„Je samozřejmě otázka voličů, koho zvolí, ale já se domnívám, že náš prezident republiky by měl mít povinnosti jen k České republice a ne k žádnému dalšímu státu. Existuje tu třeba otázka zahraniční politiky. Třeba Slovensko na rozdíl od nás neuznalo Kosovo jako samostatný stát a představme si, že by slovenský prezident byl zároveň americkým občanem a jako americký občan by byl povinen respektovat, že USA uznávají Kosovo jako samostatný stát, ale jako prezident Slovenska by byl povinen respektovat pravý opak,“ kroutí hlavou expert na české ústavní právo.

Koudelka také možný hrozící střet zájmů demonstroval i na případě armády. Český prezident je z titulu své funkce zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil. V případě, kdy by byl i občanem dalšího státu, může se stát, že bude, jako velitel české armády na jedné straně, povoláván jako vojín či desátník do armády druhého státu na straně druhé. Jde sice o teoretickou otázku, přesto by podle něho mělo platit, aby osoba prezidenta neměla závazky k žádnému jinému státu.

„Je věcí těch třech kandidátů, zda se druhého občanství vzdají, ale pro mě je určující, aby prezident České republiky měl jenom jedno státní občanství,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz docent Zdeněk Koudelka.

Zmiňovaní tři potencionální kandidáti dosud v médiích prakticky shodně prohlásili, že o vzdání se druhého občanství zatím neuvažují. Další z kandidátů, Ladislav Jakl či Jana Bobošíková to však vidí jinak.

Zadní vrátka pro případ volebního neúspěchu

„Ano, chápu, že jsou lidé, kteří nepovažují Českou republiku za svůj stát. Daleko méně pak už ale chápu, že chtějí být jeho hlavou. Takový tvor s cizí hlavou je dobrý leda na strašení malých dětí, brr,“ řekl ParlamentnímListům.cz tajemník prezidenta Ladislav Jakl, kterého chce do volby nominovat Strana svobodných občanů.

Jana Bobošíková, která hodlá kandidovat za svoji stranu Suverenita, nechce sice ostatním radit, jak mají se svým občanstvím naložit, na druhou stranu si ale myslí, že ten, kdo chce za Českou republiku bojovat, by se měl cítit její součástí a být s ní spjat.

„Neměl by si ani nechávat únikové cestičky, protože to druhé občanství ničím jiným není. Třeba pan Švejnar, když mu to nevyjde, zase odjede do Spojených států. Tahle otázka je o hodnotovém žebříčku jak občanů, kteří se budou rozhodovat, tak i těch kandidátů,“ řekla redakci Bobošíková.

Nelze sedět na dvou židlích

Pochybnosti v této otázce již dříve vyslovil europoslanec za ODS a historik Hynek Fajmon.

„Tohle v pořádku určitě není, protože občanství znamená závazek vůči té zemi a prezidentství je nejvyšší funkce, která určitě není slučitelná s dvojí loajalitou. Spousta států to řeší tak, že to má explicitně zakázáno, což se u nás bohužel neudělalo. Ti lidé tedy kandidovat mohou, ale občané by si toho měli být vědomi, protože platí staré české přísloví, že nelze sedět na dvou židlích. Lidé by si měli určitě odpovědět na otázku, jestli chtějí, aby se prezidentem stal člověk, jehož všechny děti jsou Američané a chodí do amerických škol a podobně,“ zopakoval člen Evropského parlamentu pro ParlamentníListy.cz.

„Prezident by měl žít s tím národem, kterému chce dělat prezidenta. Celá jeho rodina by měla sdílet osud toho národa, a ten člověk by neměl mít žádná zadní vrátka. Když se mu třeba povede něco podělat, tak uteče do svého druhého státu a vyhne se jakékoli možnosti tady být třeba postaven před soud nebo být předmětem odpovědnosti. S jedním občanstvím, a tedy loajalitou k jedné zemi, se prostě chováte jinak, než když máte zadní vrátka,“ dodal s razancí Fajmon.

Foldyna (ČSSD) chce prezidenta s jedním občanstvím

Přestože se otázka dvojího občanství týká i kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera, sociálně demokratický poslanec Jaroslav Foldyna s tím má také problém. „Myslím si, že ve světě není moc obvyklé, že by prezidenti měli dvojí občanství. A to říkám bez jakýchkoli xenofobních nálad. Za těch dvaadvacet let si tady u nás začíná člověk zvykat, že už nebude nikdy nic obvyklého, protože už ve chvíli kdy sám dopředu někdo řekne, že se mu tohle nezdá, tak jako by se vyřazoval ze společnosti,“ kritizuje mnohé společenské odsudky k lidem odlišného názoru Foldyna.

„Zvláště když poukážeme na USA, odkud pánové Švejnar a Dienstbier to občanství mají, tak tam by se s kandidaturou asi moc nechytali. Je známo, že tam třeba takový problém měl Arnold Schwarzenegger, kdy také nemohl kandidovat, protože se narodil jinde. Je dobře, že tu bude více kandidátů a každý si může vybrat. Já budu hledat prezidentského kandidáta, který bude mít jedno občanství,“ prozradil redakci ParlamentníchListů.cz poslanec ČSSD.

www.parlamentnilisty.cz

3598 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ve vyspělých zemích přínosy mezinárodního obchodu sklízely pouze nadnárodní korporace a finanční sféraV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Rozdíl mezi představou českého občana o Evropské unii a realitou je propastný...Chystá se pokračování filmu Umučení Krista: Vzkříšení

Eurabia.cz

Aktuálně z Libye: Islámští teroristé podporování Tureckem a EU byli zneškodněníBritské úřady chránily islámské vrahy před spravedlnosti v USA! Vše změnil až osobní zásah premiéra

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...Neff pálí natvrdo: Zbabělci Kalousek a Pekarová. Očekávám, že je Šídlo semele jak haranty nachytané na hruškách. Nebo ne?!
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny