„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Průzkum: Češi neví, že většina jejich bank je v cizích rukou. Přáli by si českou banku

Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 27.8.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

O skutečném původu majitelů bank má významná část domácí populace zcela mylné informace. A to přestože Češi při výběru bankovního ústavu kladou velký důraz na původ jejich vlastníků. Ukázal to unikátní průzkum společnosti SANEP, který byl proveden na mimořádném reprezentativním vzorku 26.938 respondentů pro server www.bankovnipoplatky.com.  


Unikátní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 26. června-15. července 2012 na vybrané skupině 26.938 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu (více než 220 tisíc registrovaných uživatelů) 51.227 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Z šetření společnosti SANEP, jehož kompletní údaje má k dispozici zadavatel průzkumu server Bankovnipoplatky.com mj. vyplývá, že více jak čtyři pětiny domácí populace považuje znalost majoritních vlastníků či vlastníka bankovní instituce za důležitou informaci. O původu majoritního vlastníka se při výběru bankovní instituce zajímá více jak nadpoloviční část domácí veřejnosti. Jak však ukázal podrobný průzkum společnosti SANEP, znalost původu jednotlivých bankovních institucí působících v České republice je mnohdy velice tristní. Např. v případě Poštovní spořitelny se více jak jedna třetina domácí populace domnívá, že tato bankovní instituce je v českých rukou. Přitom Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a.s., která je stoprocentní dceřinou společností KBC Bank NV. Jediným vlastníkem společnosti KBC Bank je KBC Group NV. Obě společnosti sídlí v Bruselu v Belgii.  Podobně tomu je i v případě dalších retailových bank působících v ČR, na něž se exkluzivní průzkum společnosti SANEP rovněž zaměřil. Při podrobné analýze šetření společnosti SANEP je zjevné, že mnoho lidí vkládá své finanční prostředky do bankovních institucí, o nichž jsou přesvědčeni, že se jedná o tuzemskou bankovní instituci. Příkladem může být i Česká spořitelna, která je členem rakouské Erste Group. Tato banka, u níž má nejvíce respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP svůj hlavní účet, je dle správného mínění nadpoloviční části veřejnosti v rakouských rukou. Nicméně dle názoru 15,2% respondent se jedná o banku v českých rukou.

Vzhledem ke zjištění, že vice jak čtvrtina domácí populace upřednostňuje banku s českými majoritními vlastníky a za důvěryhodné považujete bankovní instituce v rukou českých majoritních vlastníků rovněž téměř třetina dotázaných, lze říci, že významná část domácí populace se ve vlastnických strukturách bankovních institucí fakticky nevyzná a i přes preferenci tuzemských bank vkládá své finanční prostředky do bank se zahraničními vlastníky. Svoji úlohu v tomto fenoménu může hrát jak název příslušné banky, tak i fakticky malý zájem o dění ve finančním světě, který v rámci vlastnictví českých bankovních institucí ČR prodělal za posledních dvaadvacet let zásadní změny.

„Výsledky mě mile i nemile překvapily. Mile proto, že je příjemné vědět, že čeští klienti by upřednostnili českou banku a že tudíž už neplatí to polistopadové povrchní vnímání, že všechno ze Západu je in a všechno české je nekvalitní. Nemile proto, jak velká část klientů neví, komu patří i ty největší a nejznámější banky,“ shrnul výsledky majitel serveru www.bankovnipoplatky.com  Patrik Nacher.

Obecně je zajímavé pozorovat vzrůstající zájem o české produkty a služby. Tento trend je patrný zejména v oblasti potravin, kde se české potravinové výrobky dostávají do zorného pole tuzemských konzumentů a zjevně se preference českých produktů a služeb stávají i součástí bankovního sektoru.

Jakkoli je však zjevné, že v rámci ČR není možné očekávat masivní přesuny klientů z jedné banky do druhé z důvodu vlastnických struktur a spíše se můžeme spolehnout na převažující konzervativní smýšlení domácí populace, je rozhodně zajímavé sledovat zvyšující se zájem a poptávku po tuzemských produktech a to ve všech možných podobách.

Tento celospolečenský trend, nebo možná i jakýsi národnostní či vlastenecký fenomén je v případě bankovního sektoru příznivý zejména pro nové bankovní domy, které jsou v rukou českých majoritních vlastníků. 

zdroj: SANEP, Prvnizpravy.cz

čtěte také:

Finanční holokaust: podvody banksterů uvrhly do chudoby 100 milionů lidí, mnoho z nich zemřelo

Už je to tady. Americké banky se připravují na rozpad eurozóny

Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?

Klíčová slova: banky  | Česká republika  | peníze
3624 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Raději ukrutnou smrt podstoupit, než Mši sv. vynechat!Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristy

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviruKolaps globalizace v přímém přenosu. Rozpustit Evropský parlament, navrhuje pro začátek novinář Ivan Hoffman
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny