„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Politicky korektně. My, Němci, jsme možná politickou korektnost nevynalezli, ale jsme v ní mistry

Autor: Sebastian Gaidus | Publikováno: 24.8.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Během devatenáctého a na počátku dvacátého století se Němci rádi označovali za das Volk der Dichter und Denker, národ básníků a myslitelů. Jistě, moje země je rodištěm mnoha myšlenek a nápadů, které ovlivnily celý svět. Některé z nich jsou úžasné, například knihtisk, kvantová fyzika a německé pivo. Některé z nich naopak úžasné rozhodně nejsou: komunismus, nacismus či kulturní marxismus. Dalo by se říci, že když němečtí myslitelé opustili oblast techniky a pustili se do politické sféry, žalostně selhali.

Ač si o mých krajanech můžete myslet cokoliv, neoddiskutovatelnou skutečností je, že cokoliv začnou, to také dokončí. A navzdory našim opakovaným selháním při vymýšlení nových politických směrů se i nadále všem ostatním snažíme radit, co si mají myslet a jak mají žít. Rádi to označujeme pojmem aus der Geschite lernen, učit se z historie. A ačkoliv jsme nevynalezli politickou korektnost – to je ve skutečnosti jedna z mála stupidních teorií, které jsme museli dovézt ze zahraničí – můžeme hrdě prohlásit, že v dnešní době neexistuje na celém světě stát, který by byl tak politisch korrekt, jako je Německo.

V Německu je politická korektnost tak důležitá, že jsme kvůli ní vyvinuli celý nový jazyk. My, myšleno naši politici, učitelé a novináři, postupně bereme slovo za slovem a kompletně posunujeme a měníme jejich význam. Pokud se učíte německy mimo Německo, tak vám téměř nic z toho, co vám bude politisch korrekt Němec říkat, nebude dávat smysl. Ostatně rozumět mu je problém i pro většinu Němců.

Výbornou příležitostí ke studiu německé politické korektnosti v praxi bylo silné pobouření týkající se německé atletky a účastnice Olympijských her v Londýně, Nadjy Drygallové. Tato mladá žena z Rostocku byla členkou německého veslařského týmu – dokud ji nedostihl duch doby. Její případ byl v něčem podobný situaci týkající se řecké trojskokanky Vouly Papachristouové, ale v něčem byl i dosti odlišný. Podobnost: Obě ženy byly z Olympiády vyloučeny pro politicky korektní důvod. Odlišnosti: Papachristuová byla potrestána za to, že řekla něco hloupého (publikovala údajně rasistický vtip na Twitteru – pozn. překl.), zatímco Drygallová neřekla, neudělala a dokonce si ani, podle toho, co víme, nemyslela nic unkorrekt.

Přítel Drygallové byl členem krajně pravicové Národně demokratické strany (NPD). V době, kdy se to několik německých novinářů dozvědělo, již její přítel několik měsíců členem NPD nebyl. Ale i tak bylo pozdě: Nacistická apokalypsa německé veslařky začala a po rozhovoru s několika německými olympijskými funkcionáři Drygallová Olympiádu zcela dobrovolně opustila.

Pro ty šťastné jedince, kteří nejsou plně obeznámeni s blázincem, kterému v Německu říkáme politika: Pro Němce NPD není jenom partou rasistických podivínů, ale je čirým Zlem. A každý člen této strany, každý, kdo pro ni někdy hlasoval, každý, kdo se s někým z nich přátelí, a každý, kdo s nimi někdy mluvil, je klonem Adolfa Hitlera.

Nicméně existuje jedna cesta, jak alespoň částečně očistit svoji duši od dotyku Zla: sich distanzieren, distancovat se. Abyste tak mohli učinit, musíte se ze svých hříchů vyznat veřejně – v novinách, v televizi či prostřednictvím internetu. Musíte prohlásit, že jste se mýlili, strašlivě mýlili, ale nyní jste už opět při smyslech. Musíte doznat, že pravicové myšlení vás nyní znechucuje a že milujete demokracii a multikulturalismus.

Drygallová se od NPD distancovala. Stejně tak její přítel. Ale odpuštění se tak snadno nedává. V mnoha případech i po té, kdy se od ďábelských myšlenek distancujete, zůstanete umstritten, kontroverzním. Být kontroverzním znamená, že někdy v minulosti nějaký novinář nebo politik uznal za vhodné na vás plivnout. V Německu z toho plyne, že máte znamení, na dlouhé roky, možná až do konce života. Od okamžiku, kdy se tak stane, už nikdy nebudete pan Michael Müller, ale už vždy kontroverzní Michael Müller.

Pro Drygallovou to vypadá špatně. Zatímco německá Wikipedie již zachytila její Distanzierung, řada německých novin a časopisů (Berliner Morgenpost, Stuttgarter Zeitung, Stern) ji již označili jako umstritten. Jedním z důvodů je i to, že si někteří experti myslí, že Distanzierung jejího přítele nebyl zcela přesvědčivý. Die Welt cituje jednoho znalce, který označil jeho vystoupení z NPD za „směšný podvod“.

Jak se může z někoho stát znalec na myšlení jiných lidí? Abyste tomu porozuměli, musíte vědět, že vystupovat proti politické pravici je v Německu regulérním zaměstnáním. Naše vláda ročně vynakládá 24 milionů euro na hrdinský Kampf gegen Rechts (boj s pravicí). Pěkná část z těchto peněz je využívána na placení znalců, kteří nám říkají, zda bychom měli určité umstritten osobě dovolit, aby se vrátila do demokratické společnosti, nebo ne.

V Německu jsme možná politickou korektnost nevynalezli, ale jsme v ní mistry. Existuje jeden starý vtip z dob Německé demokratické republiky, který naše vrozené mistrovství v této disciplíně dobře ilustruje:

Mladý uchazeč o členství ve straně je na pohovoru se stranickými funkcionáři. Po hodinu trvajícím monologu jej předsedající unaveně přeruší: „To, co nám říkáte, všechno známe, to je obvyklá propaganda. Copak ale nemáte nějaký vlastní názor?“

„Ano, mám,“ odpoví mladý soudruh, „ale zásadně se od něj distancuji!“

 

zdroj: http://takimag.com/article/politisch_korrekt_sebastian_gaidus

 

překlad pro freeglobe.cz: J.K.

 

čtěte také:

 

Rusofóbie tentokrát inspirující

 

Kam jsme se to dostali? Úvaha k 17. listopadu

 

Řecká atletka vyloučena z olympijských her za "rasistickou poznámku" na Twitteru

Klíčová slova: média  | Německo  | politická korektnost  | olympiáda
4879 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny