Korupce se někdy kryje slovem - sponzorství. Tak je tomu podle mého názoru i u plateb pana Bakaly „vybraným“ politickým stranám. Jejich volení vyvolení pak nečiní nic, co by pomohlo voličům, ale kryjí nezákonnosti uplácejícího. V případě Ostravska jde o „byty OKD“ - uvozovky proto, že jimi nikdy nebyly, jen se tak označují bývalé státní byty, kam měly být přednostně umísťováni horníci.

Nezákonnosti kolem těchto bytů se mi nelíbí, proto jsem se rozhodl kandidovat do Senátu, a kromě jiného, mým hlavním cílem je tyto nepravosti pomoci napravit. Stejně jako další nesmyslnosti, kdy někteří místní úředníci si myslí, že lidé z Ostravska jsou horničtí křupani a hlupáci a podle toho je také tak s nimi jednáno. S heslem  „Pán Bůh vysoko, Praha daleko“. Mnozí asi také mají stále v sobě zarytého Krajského komunistického pohlavára Mamulu. Stále počítají s platností starého hornického budovatelského – „Překonej sám sebe…a (tady realisté dali jiné slovo) zdechni“ – už i Jarek Nohavica v jednom textu tvrdí, „…že jsme kraj razovity“. Kdo tento blog přečte pečlivě celý – bude zajímavě odměněn. 

K programu

Mám na svém blogu napsáno  Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale něco udělám pro nápravu. Slíbil jsem, že pomůžu uživatelům bytů OKD s nápravou poměrů, které byly vyvolány mnoha nezákonnostmi. Před týdnem jsem na svůj blog umístil článek Je Bakala korupčník, když podplácel? a čekal, kdo se s čím ozve a jak zareaguje na má slova.

Objevilo se kupodivu málo reakcí a dokonce nezareagoval vůbec nikdo ze Sdružení BYTYOKD.CZ. Přesto věřím, že nejde o spolek uměle založený Bakalou, aby hlídal nespokojenost nájemníků. Názory jsou zajímavé – od asi nájemníka až po asi právníka pana Bakaly. Zkusím na vše potřebné zareagovat. Vedle různých odborných materiálů a článků a informací či dokumentů vycházím z mé mnohaleté praxe na NKÚ. Názory diskutujících jsou milé, ale nějak v nich postrádám tvrzení, která se opírají o zákony. Namísto nich tam jsou argumenty, které byly mnohdy účelově podsunuty sdělovacím prostředkům. Byty, které pan Bakala vydává za své, nikdy nebyly právoplatně na něj převedeny!!! 

Probíhaly sice různé transformační postupy, ale i ty musely být podle zákona! Zapomíná se, že všechny právní úkony, které jsou v rozporu se zákonem nebo zákon obcházejí - v občanském zákoníku je jasně uvedeno:  „§ 39 Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.“

Proto všechny byty OKD dávno jsou v majetku měst a obcí, na jejichž území se nacházejí. Města se o ně již dávno měla starat a pronajímat je, případně i prodávat. Městům a obcím patří nájemné, které by mělo být v ceně v místě a čase obvyklé – tudíž žádné přemrštěné předražení.Všichni jsme sice slyšeli i četli spousty názorů, co kdy kde se stalo špatně v rozporu se zákony, ale ještě nikdy nikdo nezneplatnil oprávněnost tvrzení o Bakalově vlastnictví bytů. Nikdy nikdo neřekl, kdo je ve skutečnosti majitelem.

Nejenže nikdo nic nezneplatnil, ale také, a to je pro mé potenciální voliče nejdůležitější – nikdo neřekl, komu se má správně nájem platit , že by to mělo být Město nebo Obec. Stejně tak nikdo nikdy nenapsal, jak jednoduše rychle a bez problému se z této situace dostat.

Teď při mém doktorandském studiu mi kolega z jiné fakulty řekl, že je nesmysl napsat přímo, jak jednoduše a rychle si může každý uživatel takového bytu pomoci od odírání firmou RPG. Že si tyto informace mám nechat až po mém případném zvolení, až budu v Senátu – abych tak měl čím plnit svůj volební program. 

Jenže tohle se mi nelíbí. Slibujících neumětelů je všude dost a dost. Napřed slibují a pak počítají s tím, že volič zapomene, nebo tvrdí, že se snažili, ale že nenašli pro hlasování dost spojenců – volič jen tak neprokáže lež slibujícího. Takže jsem se rozhodl naopak: svým potenciálním voličům poradím ještě před volbami.

Jestli to myslím, tak, jak říkám, tak proč by volič se svými platbami nájemného měl čekat až na volby a také s nejistotou, že nebudu zvolen? Je to vlastně pomoc mnoha mým kamarádům i sousedům s jejich rodinami, které přežívají  - vlastně pomalu od nájmu k nájmu. Také i jejich sousedům a přátelům s jejich rodinami… V tom malém obvodu jsme sousedy vlastně všichni…

Takže budu asi jediný kandidát, který namísto slibů dirigovaných nějakými stranickými sekretariáty plní slibované předem, aniž by třeba následně byl zvolen. Nevadí, těch věcí k napravování je opravdu hodně. Vedle bytů tady jsou třeba soudy s podivnými přístupy k právu. Také jsme mnozí mohli poznat, jak nefunguje soustava sociální obsluhy, když se měnily systémy vyplácení dávek – poznal jsem, jací neumětelové tam jsou živeni za peníze daňových poplatníků. A pochopitelně také korupce na radnicích. K těmto bodům mého programu se postupně vyjádřím v dalších článcích.

S překvapením jsem třeba zjistil, že Krajské ředitelství Úřadu práce vede osoba, která vystudovala úplně jiný obor, než je potřeba, a to navíc v totalitním Sovětském svazu. Tak mám obavu, jestli  to není záměr – uměle vyvolat sociální nespokojenost na Ostravsku pomocí nefungující sociální problematiky a hlavně problémů s byty OKD. Koho asi tak lidé budou chtít volit, když budou nespokojeni? Kolik lidí bude pátrat, co je toho pravou příčinou? Nejde jen o Kalouska a Drábka nebo jakoby hru na opozici sociálních demokratů. Co tak si udělat pořádek sami bez stran, které nás vodí za nos od voleb k volbám?

Jak jsem už uvedl, mám mnohaleté zkušenosti z NKÚ, ale odtamtud mě vyhodili – věděl jsem na ně příliš moc. Ostatně, že moje informace byly správné, dokládá, že jsem úspěšně napomáhal přes sdělovací prostředky k tomu, aby byl bývalý prezident Dohnal z NKÚ vyhozen. Zatím se s NKÚ soudím o neplatnost výpovědi. Dokumenty už jsou u soudu na doložení podvodů proti moji osobě. Vyhazov byl poté, co jsem nepřistoupil na jednání, které mohlo vést k pokusu o uplacení mé osoby – odmítl jsem to. Dokázal jsem, že výběrové řízení na státní zakázku bylo zmanipulované – někomu se to nehodilo. Můj nález se ztratil, ale já ho mám. Během nezaměstnanosti jsem neseděl se založenýma rukama, ale vvystudoval několik škol, především právo, kde nyní pokračuji na doktorském studiu. Vedle toho jsem studoval také politologii v Praze, ale také na Jagellonské univerzitě v Krakowě. Takže praxi i vzdělání bych snad mohl mít dostačující.

Do doby, než skončí soud o nezaměstnanosti, nemám prostředky na nějakou velkou volební kampaň. Tak aspoň dávám informace pomocí blogů nebo také pomocí kamarádů, ti mají taky svoje kamarády..a tak se to šíří maily a přes facebook – prezident Obama měl také kampaň přes internetové sítě.

Požadavky ze zákona

Podle zákona o volbách bych měl mít za sebou buď politickou stranu nebo alespoň tisíc podpisů lidí z obcí v obvodu č.74 Karviná (Albrechtice, Bohumín, Havířov, Horní Suchá, Petřvald, Rychvald, Stonava). Byty OKD jsou taky jinde, hlavně v Ostravě, ale tam by podpisy byly neplatné. Také bych měl zaplatit státu kauci 20 tisíc za kandidování – tak to požaduje zákon. Respektuji to, co nadělám.

Sbírání podpisů pro mne není jednoduché, mám problémy s pohybem nohou. Na jednu stranu mi to znesnadňuje sbírání podpisů, ale na druhou stranu je to záruka pro voliče, že jen tak neuteču před zodpovědností;-) Spíše by bylo lepší, když by se našla nějaká menší nezkompromitovaná politická strana, které by se můj program líbil a chtěla by mě kandidovat. Vím, taková se hledá těžko, ale snad se najde. Přihlášení se k mému programu, co tady vše uvádím, bude vlastně i její prezentací, jak to ve skutečnosti myslí se svými tvrzeními voličům. Je to asi jednodušší, než kdyby voliči sami mezi sebou sebrali 1000 podpisů.

Co se týká zákonem požadované kauce – psal jsem jaké mám prostředky jako nezaměstnaný po vyhazovu z NKÚ, když jsem neustoupil od prokázaného nálezu porušení zákona při výběrovém řízení. Takže je možnost, že se najde sponzor, kterého můj program osloví, že tohle stojí za podporu. Tedy když už by tyto prostředky neměla ta politická strana, která by mě kandidovala – malé strany neoplývají financemi.

Nejlépe by ale bylo, když by částku po troškách dali dohromady ti, kterých se můj program týká především. Kandiduji sice jen v některých městech a obcích Ostravska, ale problematika se týká bytů OKD i jinde. Jestliže by mělo být cca 44 000 bytů a v nich cca 100 000 bydlících – to by vycházelo 20 haléřů na osobu při 20 tisícové kauci. Pravda, při vysokých nájmech bydlící počítají každou korunu. Je nesmyslem, aby počítali, s dorovnáním pomocí sociální dávky – doplatku na bydlení. Na druhé straně tak mohou ukázat, jaký mají doopravdy zájem o řešení problémů se svým bydlením.

Těžkou ostudou by bylo, když by v zájmu zjištění pravdy o oprávněnosti nakládání s byty OKD tuto kauci zaplatil sám pan Bakala.

Předpokládám, že lidé z Ostravska si tento blog budou přeposílat nebo na něj upozorňovat své sousedy a přátele. Je to jedna z mála možností, jak se vzájemně informovat.

Takže je teď na jiných, na stranách a na vás, potencionální voličich v obvodu 74 - Karviná, jak na tento text budete reagovat. Jde svým způsobem o jakousi formu primárek. Podpisy či delegování politickou stranou nebo hnutím a také kauce musí být na magistrátu v Karviné do čtvrtku 23. srpna tohoto roku. Je na to sice jen týden, ale na druhé straně buď zájem je nebo není. 

 Odměna

Pro všechny ty, co se prokousali textem až sem, tak mám na závěr slíbenou odměnu za vytrvalost ve čtení. Nebudu slibovat, že po volbách prozradím, jak postupovat. Poradím hned – bylo by ubohé být pro voliče až po volbách a do té doby se na ně… Uznávám, mnozí jiní to tak dělají – nelíbí se mi to.

Jestliže Bakalovi úředníci tvrdí, že oni jsou ti, komu byty patří a vedle toho já se svými znalostmi v této oblasti tvrdím, že byty nepatří OKD(NWR či RPG) ale Městu nebo Obci, tak potom nastává situace, kterou řeší občanský zákoník: „§ 568 Nemůže-li dlužník splnit svůj závazek věřiteli, protože věřitel je nepřítomen nebo je v prodlení nebo má-li dlužník odůvodněné pochybnosti, kdo je věřitelem, nebo věřitele nezná, nastávají účinky splnění závazku, jestliže jeho předmět dlužník uloží do úřední úschovy. Vynaložené nutné náklady s tím spojené nese věřitel.“

Ne každý je znalý práva proto: Dlužník = uživatel bytu, věřitel = městský či obecní úřad nebo Bakalova organizace. Jde o uložení do tzv. soudní úřední úschovy. Pozor – nedávat do notářské úschovy! Náklady s tím spojené platí ten, komu ten nájem doopravdy patří. Je pochopitelné, že městský nebo obecní byt nesmí být předražený – nájem musí být srovnatelný.

Takže v OKD bytech bydlící – od teď své nájmy dávejte do soudní úřední úschovy. Když to tam dáte, je to jakoby jste zaplatili. Jen možná pošlete Bakalově firmě kopii potvrzení, že jste nájem uložili do soudní úschovy. Tak postupovat každy měsíc, dokud se nerozhodne, komu ten nájem patří.

Věc se pak začne řešit velice rychle – stačí si představit, co to bude v pokladně Bakalovy firmy, když nebude mít nájem ze 44 tisíc bytů. Navíc bude muset vracet nájem za několik let pro bezdůvodné obohacení – pronajímal byty, které nejsou jeho. Stejně tak by mohl pronajímat Karlštejn. Snad jsem Vás splněním slibu potěšil;-)

http://karelsvetnicka.blog.idnes.cz