„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Pět způsobů řešení globální ekonomické krize. Válka, dlouhodobá stagnace, hyperinflace, státní bankrot. A nebo...

Autor: Přišlo mailem | Publikováno: 19.7.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Ekonomická krize, kterou dnešní globální svět prožívá, má svůj základ ve způsobu, jakým vznikají peníze. Měny (odvozené či závislé na americkém dolaru) nejsou ničím kryty a jsou dluhem (příslušných států) navíc zatíženým úrokem. Důsledkem tohoto procesu (pokud probíhá dostatečně dlouho a trh se nasytí těmito nekrytými „dluhovými“ penězi) je, že v reálné ekonomice je v daném okamžiku vždy více dluhů, než peněz. Všichni dlužníci tak nemohou z definice splatit své dluhy a ekonomické prostředí vykazuje silné prvky konkurence, která se mění na boj o „černého Petra“ v duchu hesla: Nejslabší – máš padáka!

Centrální banky vydaly nepřiměřené množství peněz, které půjčily komerčním bankám (v případě amerického FEDu navíc sami sobě, protože privátní vlastníci FEDu jsou totožní s majiteli největších amerických komerčních bank) a ty zase s úrokovým navýšením svým dlužníkům. Protože ekonomický model oceňování počítal s trvalým růstem ekonomiky a trvalou existencí tzv. nenasycených trhů (emerging markets), odpovídal objem půjčených peněz, úročení a jejich zástavy této trvalé progresi.

V momentě, kdy trh musel vykázat svoji skutečnou výkonnost, bublina splaskla. A je jen náhodou, že první oblastí, kde se tak stalo, byly nemovitosti. Mohlo to být cokoliv jiného, jak vidíme z domina, které následovalo a následuje. Proto se této krizi říká „krize dlužníků“, kteří kolabují a strhávají s sebou všechny vyšší články řetězu.

Nutným řešením krize je (nějakým způsobem) oddlužit dlužníky a umožnit jim znovu fungovat a vytvářet přidanou hodnotu. Samozřejmě , že po takovém řešení by měla následovat změna ekonomického modelu tvorby peněz, protože jinak se za nějaký čas dostanete do stejných potíží. Ale to je na jinou úvahu…

Nadnárodní bankéři zvolili heslo: „Dluhy se musí platit!“ a kolaps dlužníků řeší tak, že těmto již předluženým dlužníkům půjčují další peníze na ještě vyšší úroky. Proti těmto dluhům berou jejich zástavy. V případě států chtějí nadnárodní bankéři převzít státní firmy, těžební společnosti, půdu, aktiva národních centrálních bank atp. Není náhodou, že nové půjčky Řecku jsou podmíněny právě rozsáhlou privatizací státního majetku.

Nadnárodními bankéři (FED, MMF, SB, ECB) se tak rozhodli (pod pohrůžkou světového finančního kolapsu) zabavit majetky států. A to přesto, že nikdo (ani oni sami) k nim do úschovy nesložil žádné hodnoty, na základě kterých měli právo tyto peníze (půjčky) vydat. Existuje ještě šance, jak se zbavit novodobé kolonizace a ekonomického područí?
Pojďme si projít základní způsoby, jak lze teoreticky tuto dluhovou krizi vyřešit.

1. Válka
Nelidské řešení, které zvolil svět po krizi v roce 1929. Sociální napětí dostává podobu boje o život, ekonomická stagnace je motivována válečnou výrobou, skuteční viníci zmizí pod nánosem nové nevraživosti. Válečné ruiny stimulují ekonomickou obnovu. Cena je však obrovská a není třeba vysvětlovat, že toto řešení si v jaderném věku přejí jenom šílenci. Na druhé straně, když sledujeme, co se dnes děje kolem Íránu, můžeme vidět, že i dnes existují síly, které by byly ochotny se do takového hazardního dobrodružství pustit.

2. Dlouhodobá stagnace
Řešení, které nám nabízejí nadnárodní bankéři. Úroky se sníží, půjčky se rozloží v čase a všichni budou platit, co se do nich vejde. Daně, poplatky, odvody, vyšší ceny. Všechny takto vydané (virtuální, vzniklé z ničeho) půjčky musí zaplatit daňoví poplatníci dlužných států během následujících 20 let. Jinými slovy, stanou se otroky, kteří odloží svoji spotřebu, svůj růst životní úrovně a vzdají se svých potřeb, aby mohli zaplatit dluhy, které nezpůsobili. Bankéři však na něco zapomněli. Existují totiž země, které v tom „dolarovém světě“ nejsou, jako Čína, Rusko, Indie, některé země jižní Ameriky atd. Není náhodou, že právě Čína a Rusko letos oznámily přípravy na vznik vlastního MMF. „Dobrovolná“ dlouhodobá stagnace v euro-atlantickém prostoru tak přinese pouze předání globální ekonomické moci do rukou Číny (potažmo zemí BRICS), což je proti bytostným zájmům Západu, jehož zájmy se však nekryjí se zájmy nadnárodních bankéřů. Oni (bankéři) sice ze Západu vyšli (vytěžili ho), ale nejsou s ním dlouhodobě nijak identifikováni.

3. Hyperinflace
Toto je první z řešení, kdy musí přinést také nějakou oběť nadnárodní bankéři. Dluhy se sice budou platit, ale ve zcela jiné kupní síle, než byly vydány. Bude-li inflace dostatečně vysoká, bude „oddlužení“ odpovídajícím způsobem rychlé. Velkým negativem této varianty je, že lidé přicházejí (de facto přes noc) o své úspory. Začíná se znovu. Za cenu nastartování ekonomiky se bolestně znovu akumulují úspory. Ale známe to historicky z Itálie, Řecka nebo i nedávno ze Srbska.

4. Státní bankrot
Poměrně dobré řešení. Nadnárodní bankéři nuceně odepisují své pohledávky, země prochází očistným procesem a poměrně rychle nastává oživení. Padá cena nemovitostí, luxusního zboží, klesá cena pracovní síly, rostou ceny základních potravin. Ale úspory mají kupní sílu a nový růst přináší v čase nový zdroj bohatství. Toto řešení zvolili na Islandu a nutno říci, že již po roce snížili nezaměstnanost na 6% a nastartovali hospodářský růst.

5. Dluhy, které vznikly z ničeho, se platit nemusí
Záměrně jsme toto řešení nazvali opisným názvem, protože dosud nemá v ekonomické praxi obdoby. Je to však řešení nejspravedlivější, protože realizuje premisu, že dluhy musí platit ti, co je způsobili. Pohledávky, které vlastní nadnárodní bankéři (FED, SB, MMF a ECB) nebyly jimi nikdy splaceny ani proti jejich vydání nebyla složena žádná hodnota. Nikdo z USA, Německa či Itálie do nadnárodních bank žádné hodnoty (o které by mohl přijít) neposlal. Peníze, na jejichž základě byly tyto půjčky vygenerovány, vznikly jen technickou (elektronickou) operací. Proto zmizí-li tyto půjčky ze světa, žádný stát ani žádný daňový poplatník o nic nepřijde. Jen nadnárodní bankéři přijdou o svoji moc nad státy a jejich občany. Státy by tak měly opřít o svoji suverenitu (a svoje silové složky), aby ochránily své zájmy a zájmy svých občanů. Oběma totiž hrozí trvalé područí. Stačí však do těchto institucí vejít a donutit je, aby stejně virtuálně (elektronicky) jak tyto peníze vznikly, zase zanikly. Na vrcholu pyramidy sedí americký FED, který vydává současnou světovou rezervní měnu (americký dolar). Shodou okolností mu právě letos končí stoletá licence na provozování služeb centrální banky. Její neprodloužení může paradoxně být nejrychlejším a nejlevnějším řešením celé krize.

čtěte také:

Co je skutečně za dluhovou krizí Řecka?

Fico ošklbe ľudí a peniaze daruje španielskym bankárom

Připravovaná opatření Evropské unie jsou ekonomická vlastizrada, říká slovenský expert Jozef Kollár

Klíčová slova: krize  | Wall Street  | banky  | peníze
9053 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny