„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Staf víuky o změnách klymatu v ČR

Autor: Vítězslav Kremlík | Publikováno: 16.7.2012 | Rubrika: KLIMA
Ilustrace

"Můj referát je o tom, že změna klimatu existuje a pokud my děti nepřestaneme jíst maso, bude více hurikánů a méně tučnáků."

REFERÁT

Když dnešní školák dostane za úkol napsat referát o globálním oteplování, stáhne si ho z webu. Například: http://pohodaveskole.net/referaty/globalni-oteplovani/ nebo http://fedy.blog.cz/0606/refera-prirodopis-globalni-oteplovani atd.

Referátky téma zjednodušují až na úroveň karikatury. Tato zkratka je zpravidla jako vystřižená ze agitačních brožurek Greenpeace:

  • Vědci zjistili, že oteplování způsobili lidé (Že jsme MOŽNÁ způsobili jen ČÁST oteplení a že za zbytek může Slunce, o tom se nemluví)
  • Dnes už není pochyb, že změna klimatu existuje (Jako by se snad klima neměnilo odjakživa)
  • V příštím století se podle vědců oteplí o X °C (Že jsou to projekce modelů, které nedovedou reprodukovat ani minulé klima, to se nedozvíme)
  • Oteplení přivodí klimatické extrémy, hurikány. (O pozitivních dopadech klimatického optima ani slovo. Statistické mýty o nárůstu katastrof založené na ignorování "normalizace škod")
  • Je třeba s tím něco dělat – každý musí něčím přispět. (Že redukce evropské uhlíkové stopy bude šíleně drahá a způsobí chudobu a že na klima bude mít nepatrný vliv, to se nedočteme)

Děti to bohužel mají z výukových materiálů. O kvalitě výukových materiálů z Bruselu jsem psal posledně v článku „Evropská komise vypráví dětem o klimatu pohádky“. My Češi ale dokážeme stvořit podobné perly i sami vlastními silami.

KLIMA V TÍSNI 

 

V roce 2008 sdružení Člověk v tísni vydalo publikaci o změnách klimatu. Knížkou pro mládež čtenáře provází dva teenageři Bohouš a Dáša, kteří rozmlouvají s kreslenou bohyní Gaiou. Ateista se chytá za hlavu. Nechybí kapitolka napsaná V.Havlem (str. 71), českým představitelem Římského klubu, o tom, že my (tím nemyslí sebe, ale poddané) se musejí uskromnit. Vzniklo za finanční podpory EU v rámci projektu globální indoktrinace dětí Global Action Schools. Mezi autory najdeme K.Husovou, která byla v TV pořadu Kontexty 2010. Nebo Jiřího Jeřábka, později autora kouzelného textu „Poslední tečka za Climategate“. Texty od Václava Cílka jsou asi nejpřínosnější částí publikace.

http://www.varianty.cz/download/pdf/pdfs_74.pdf

K vyváženosti či nestrannosti má brožura ovšem daleko.

Ani zmínka o nějakých klimaskepticích a jejich názorech (kromě jedné zmínky na str. 38).  Ani slovo o nákladnosti klimatické politiky. Nic o kritice hokejkového grafu. O solárních cyklech (Suessův cyklus, Maunderovo minimum) se nedozvíme nic. Uvádí se jen negativní dopady oteplování.  Nic o zpolitizování, střetech zájmů a špatné práci IPCC.

Str. 12: Graf teplot z Klementina jen od roku 1901. Proč nám autoři neukáží graf od konce 18.století? Viděli bychom, že kolem 1800 nebylo o mnoho chladněji než dnes.

Str. 22: O alarmistickém panelu OSN se tu mluví jako o „největší vědecké spolupráci na světě“. Věta, která dnes zpětně působí jako dobrý vtip. 

Str. 43: Sci-fi povídka „Války z tepla“ o tom, jak globální oteplování způsobí války. 

Str. 51: „ Z vědeckých doporučení vyplývá, že by se globální teplota neměla zvýšit o více než 2°C (z těchto dvou stupňů bylo bohužel již 0,76°C dosaženo).“ Ne, IPCC straší jak to jen jde, ale nestanovila žádnou hranici konkrétně 2°C. To si stanovili politici.

Str. 51: Referuje se tu o Sternově zprávě, která tvrdila, že boj s klimatem se vyplatí. Ani slovo o kritice Sternovy zprávy, která vycházela z absurdní představy, že cena peněz se v čase nemění.

Str. 65 Poněkud marxistická pasáž, že růst HDP štěstí nepřináší. Skutečné štěstí přináší spíše přerozdělování bohatství, aby nikdo nebyl chudý. 

Str. 65 Zmínka o Římském klubu a jeho knize „Meze růstu“. Chybí zmínka o knize „První světová revoluce“, kde ŘK přiznal, že si alarmy vymýšlí z politických důvodů.

  

E-KLIMA 

Nebo jiný příklad. Na základě grantu  SPII/4h6/35/07 byl v letech 2007-10 řešen projekt e-klima, tedy jak vyučovat o klimatu přes internet. Výstupem projektu je jednak web  http://www.kurz-eklima.cz/ spravovaný katedrou geoinformatiky v Olomouci (zal. 2001) a jednak kniha Voženílka, Tolasze a kol. „Klimatická změna v e-learningové výuce“. Spolupracoval i ČHMÚ. 

Knihu nemohu soudit, ale kurz, který je na webu, má úroveň dost slabou. Tak kratičký a stručný informační portál bych zvládl vytvořit za jedno odpoledne. Nechápu, proč toto musel grant řešit tři roky.

Kurz pro ZŠ i pro SŠ je přístupný po zaregistrování. O vlivu Slunce na klima – nula informací. Korelace teplot a sluneční činnosti chybí. Údaje o Suessově solárním cyklu chybí. Zato diagram skleníkového efektu je samozřejmě tu.

Nula informací o skandálech klimatického panelu OSN, jeho zpolitizování a chybách. Ani slovo o aférách Glaciergate, Citizen Audit, Pachaurigate Climategate či „Majkově triku“ s hokejkovým grafem. Ani slovo o Římském klubu a Maurici Strongovi. Nula informací o tom, co všechno klimatologie dosud neví (uncertainties) a jak chabé jsou důkazy o velikosti vlivu CO2 na teploty. Nula informací o nákladnosti boje proti klimatickým změnám. Uvádí se jen negativní dopady oteplování.

Statistické triky: „V průběhu druhé poloviny 20. století ve světě bylo třikrát více přírodních katastrof způsobených počasím než v první polovině téhož století. Nemusí se jednat pouze o ničivé povodně nebo bouřky, ale také o vlny veder, období sucha a lesní požáry.“ Není pravda. Nárůst škod je způsoben růstem populace a bohatství, ne zhoršováním klimatických změn. Viz studie Muir-Wooda či Pielkeho studie  o normalizaci škod.

Kategorické tvrzení bez důkazu:  „Změny klimatu, které pozorujeme v posledních zhruba 150 letech nelze vysvětlit pouze přirozenými příčinami.“ Ovšemže lze.  Viz v článku zde. Vliv člověka je možný, ale ne příliš zjevný. 

Je tu pro základní školy propagandistické video http://www.youtube.com/watch?v=zzjOcOcQ90U z Climatechallenge.gov.uk:  „Nyní vytváříme tolik teplo-zachycujících plynů, že jejich vrstva houstne, zahřívá naše klima a ohrožuje náš způsob života… Kdybychom ty plyny mohli vidět, příčina problému by byla zjevná každému.“ A šmitec.

Ani zmínka o Slunci či sopkách jako řídícím mechanismu klimatu. Ani zmínka o tom, že vědci sami netuší, zda zdvojnásobení CO2 způsobí oteplení o 0,5°C nebo 6°C nebo nic (pokud je skleníkový efekt CO2 už saturovaný). Ani zmínka, jak nepatrné procento skleníkových plynů tvoří CO2. A jak malá část z ročního koloběhu skleníkových plynů je příspěvek člověka (5-10 gigatun CO2 ročně, zatímco oceán obsahuje asi 38 tisíc gigatun).

Dále tu vidíme snahy vyvolat v dětech pocit viny, aby se daly ovládat a vyrostli z nich občané, kteří bez remcání akceptují pokles životní úrovně: „Například mytí nádobí pod tekoucí vodou je proto luxus, který přispívá ke klimatickým změnám.“ Chybí ještě výzva, aby se děti bičovaly dětskými důtkami za svou hříšnost.

Lhaní o středověkém optimu: „Na konci středověku se podnebí v Evropě citelně ochladilo a nastala tzv. malá doba ledová. Ta se však týkala výhradně evropského kontinentu.“ Není pravda. Podívejte se třeba na údaje z And v Jižní Americe. Středověké optimum a malá doba ledová jako malovaná. Podrobnosti v mém článku: Je nejtepleji za 10 tisíc let?

 

ZEMĚ, KDE ZÍTRA ZNAMENÁ VČERA

Není to poprvé, co se studentům ve škole vymývá mozek. Sám jsem to zažil v 80.letech na základní škole, kde jsme se učili, jak hodný strýček Lenin tak miloval lidi, že pro ně vybojoval lepší svět. Ve výtvarce jsme kreslili Auroru. I výrobu mávátek na první Máj jsem ještě zažil. I my jsme se učili, že se každý musí "zapojit" do "budování míru".

Po roce 1989 jsme se neměli z čeho učit dějepis 20.století protože byly pouze propagandou prolezlé bolševické učebnice. Trvalo roky než vznikly náhradní výukové materiály. A vida, uplynulo dvacet let a jsme zase ve stejné situaci. Kdo by to byl řekl, že?

***

Více na www.klimaskeptik.cz

Připomínky k článku pište na  http://klimaskeptik.uforum.eu/

čtěte také:

Materiály Světové meteorologické organizace o modifikacích počasí (v USA může modifikovat počasí kdokoli)

Evropská komise vypráví dětem o klimatu pohádky

OSN varuje před globálním kolapsem kvůli pesticidům. Jako řešení nabízí Agendu 21

Klíčová slova: globální oteplování  | alarmismus  | Česká republika  | propaganda
4722 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a PolskaV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Merkelová a s tím Novým Zeleným údělem už mají výsledky: Dohnaly Německo do recese, čísla jsou katastrofická!V Maďarsku není ani jeden muslimský imigrant, prohlašuje Orbán, a také, že s liberalismem je konec

Eurabia.cz

Objev Ameriky: Migranti jdou za vyššími dávkamiTohle je multikulturní Evropa. Uprchlíci znásilnili dítě a dostali jen podmínku ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysli

ParlamentniListy.cz

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČTHavel přinesl do parlamentu obrázek od kamaráda, ať prý ho hned schválí jako státní znak. Všichni jen koukali. Vzpomínky profesora Jičínského na počátky demokracie
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny