„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Novinář řekl, co ví o Pospíšilově tajemné cestě a chuti nahradit Nečase

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.7.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prakticky okamžitě od Pospíšilova odvolání se množí spekulace o skutečném důvodu, který premiéra k tomuto kroku vedl. Nakonec se ukazuje, že důvod není jeden, ale pravděpodobně jich existovala celá řada.

Okolnosti dnes už exministrova odchodu z resortu spravedlnosti ParlamentníListy.cz rozebíraly s novinářem, který se dlouhodobě zabývá zákulisím české politiky, zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro Janem Hrbáčkem.

Řeč byla i o Pospíšilově údajné cestě na Maledivy společně s lobbistou Romanem Jurečkem, exministrově vizi postavit se premiéru Nečasovi na nadcházejícím kongresu ODS v boji o hlavu strany, anebo předražené zakázce na ministerstvu. V souvislosti s tím se navíc poslední dobou ve sněmovně množí spekulace, že policie požádá o Pospíšilovo vydání k trestnímu stíhání.

„Jde tam skutečně o víc problémů. O Brádáčovou či o nový zákon o státním zastupitelství s tím zmíněným protikorupčním speciálem, protože státní zastupitelství v poslední době nastoupilo s nebývalou razancí do politických případů, což vyvolalo vlnu zděšení. Nemyslím, že by se chtěl Nečas bránit tomu, aby se tu normálním způsobem vyšetřovaly některé případy, ale ta razance trošku děsí, to tu nikdy nebylo,“ hodnotí Hrbáček.

Chtěl se postavit Nečasovi

Podivné pak podle jeho slov je i to, jak jsou ty jednotlivé kauzy účelově prezentovány, kdy jsme svědky řízených úniků informací, které daného člověka odsoudí předem, ještě než se dostane k soudu.

„Pomalu se už také začíná vyjevovat, že by se Jiří Pospíšil mohl stát rivalem Petra Nečase na podzimním kongresu ODS, což je otázka, které se v té straně skloňuje poměrně intenzivně. Pospíšil to teď jako neministr už nebude mít tak jednoduché v případě, že se Nečasovi skutečně postaví. Každopádně to odvolání není zrovna geniálně vymyšlené, zvláště pak zdůvodněné,“ vyčítá premiérovi.

Informace o potencionální žádosti o Pospíšilovo vydání prý Hrbáčkovi policie dosud vyvrací, nicméně podle zdrojů ParlamentníchListů.cz se o takové variantě v kuloárech sněmovny poslední dobou mluví (více ZDE). Jde o případ nákupu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě od neprůhledného vlastníka za 29 milionů korun. „Je ale evidentní, že tam cena dramaticky narostla, protože se to mělo prodávat za 20 milionů a nakonec se prodávalo o devět milionů dráž, navíc ještě přes nějakého podivného prostředníka ‚zaparkovaného‘ někde v zemi, kde se nedá dohledat vlastnická struktura. Takže to byla dost bizardní operace,“ uvádí pro server ParlamentníchListů.cz novinář Jan Hrbáček z Eura.

Pospíšil se tváří jako neviňátko, opak je pravdou

„Navíc podle mých informací existovala analýza, která nedoporučovala tu Vidnavu kupovat a transakci nepovažovala za optimální,“ prozradil také.

Jiří Pospíšil se podle něho jako osobnost glorifikuje. „On oplývá darem všechny ty věci, jako rozhašené státní zastupitelství, Jurečka a další podivné kontakty, vyžehlit a vypadá před veřejností jako naprosté neviňátko. Jako PR taktika je to dokonalé, ale on je populista jako křemen, toho nejhrubšího zrna. Vytvoří si nějakou dobrou událost, kterou veřejnost zbaští a odprezentuje se na tom. Ta jeho glorifikace mě zaráží hlavně u médií, připomíná mi to kult osobnosti, který jsme tu kdysi zažívali, a z Pospíšila se vytváří skoro Bůh,“ kritizuje zástupce šéfredaktora týdeníku Euro.

A jde ještě dál. „Poslanec Daniel Korte nedávno ve sněmovně v souvislosti s Vondrou mluvil o tom, že to řídí Američané. Může to znít šíleně, ale ty vztahy jsou velice úzké. Vezměme si třeba kauzu Tatra: Kdo to celé oznamoval a čirou náhodou si po třech letech vzpomněl na to, co se odehrávalo? Američané. V kauze CASA je poměrně dost zajímavý svědek, Američan. Člověk, který býval atašé na ambasádě, ten protežoval Spartany, lobboval za ně. A on tam vypovídá jako svědek!“ podivuje se novinář věnující se politickému zákulisí.

„Když si vezmete, že spousta lidí ze státního zastupitelství byla na různých stážích v USA, včetně šéfa protikorupční policie Martince, zní to trošku paranoidně, ale ten Korte mířil správným směrem. No a náklonnost Schwarzenberga k Washingtonu je celkem zřejmá, ale samotného mě zarazilo, jak razantně za Pospíšila kope,“ rozplétá souvislost několika aktuálně probíhajících kauz.

Netuší, kde jsou Maledivy. Ale ví, že tam jsou tropy…

Pak je celkem s podivem, že se o Pospíšilovi mluví jako o člověku, který bojoval s tzv. kmotry, viz právě jeho vztah k Romanu Jurečkovi. „Vždyť jsou to bratři v triku a v ODS to všichni vědí. Dostal jsem informaci, že měl být Jiří Pospíšil s Romanem Jurečkou na Maledivách, což Pospíšil striktně odmítnul. Potvrdili mi to ale dva vysoce postavení členové ODS. Bylo ale velice zajímavé sledovat Pospíšilovu rétoriku. Říkal, že neví, kde Maledivy jsou, s Jurečkem prý na dovolené nebyl a nakonec řekl, že nesnáší tropy. Tak sakra, když někdo neví, kde Maledivy jsou, tak ani nemůže vědět, že jsou v tropech,“ vysmívá se exministrovu krkolomnému vysvětlování.

„Podívejme se také na jeho populistický přístup. Já jsem s ním mluvil pár minut poté, co ho Nečas odvolal, a tvrdil mi, že odchází z politiky a bude se věnovat jiným věcem. A dvě hodiny nato už prohlašoval, že bude aktivní a bude se zapojovat do politiky v plzeňském regionu! On v horizontu dvou tří hodin o 180 stupňů obrátil,“ boří mýty Hrbáček.

Pospíšil je podle něho hrozně nepevný v postojích, které mění vždycky, kdy se mu to hodí. Hrbáček si myslí, že čekal, jak se k tomu postaví jeho pomyslné zrcadlo, tedy veřejnost a když zjistil, že mu všichni tu udičku „sežrali“, stal se z něho hrdina a už hlásal do davu, jaký je to pašák, a že to nevzdá a že vůbec není uražený. „Z té rétoriky bylo evidentní, že byl úplně vyřízený, jen se snažil to nedat najevo,“ uzavírá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinář Jan Hrbáček.

http://www.parlamentnilisty.cz

čtěte také:

Čí loutka je Pospíšil?

Odvolání Pospíšila: Nečasův geniální tah

Globalisté vs. kmotři. Pozitivní změna politiky je iluzí, jestliže...

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | USA  | Česká republika  | propaganda  | demokracie
2585 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

OSN si bere do úst fotbalistu Messiho a hraje po bolševicku na prachsprostou závist (+ foto)Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volí

ePortal.cz

Kdy přijde znárodňování k nám?Cítíte ten rozdíl?

euPortal.cz

Michal Semín i Ladislav Jakl jsou lidsky velmi tolerantní a mírumilovné lidi, kteří si své užili za komunistického režimu a dnes se důvodně obávají, že opět nastává doba politického útiskuPolitruci vtrhli do škol: Týdny mediální nenávisti. Na naše děti si troufnou. Kdo jim to dovolil? Co takhle se učit matiku a češtinu? Soudruzi z Člověka v plísni by to potřebovali

Eurabia.cz

Google manipuluje a cenzuruje ovšem českým bojovníkům proti manipulacím to nevadíSkupina muslimských uprchlíků několik hodin znásilňovala německou dívku a nevidí v tom nic špatného

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Babiš vládne dál. Ale dostal do „huby“. Bylo to ostréFuj! Kalousek si málem odplivl. Kritizoval, podržte se, podraz na Babiše
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny