„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Novinář řekl, co ví o Pospíšilově tajemné cestě a chuti nahradit Nečase

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.7.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prakticky okamžitě od Pospíšilova odvolání se množí spekulace o skutečném důvodu, který premiéra k tomuto kroku vedl. Nakonec se ukazuje, že důvod není jeden, ale pravděpodobně jich existovala celá řada.

Okolnosti dnes už exministrova odchodu z resortu spravedlnosti ParlamentníListy.cz rozebíraly s novinářem, který se dlouhodobě zabývá zákulisím české politiky, zástupcem šéfredaktora týdeníku Euro Janem Hrbáčkem.

Řeč byla i o Pospíšilově údajné cestě na Maledivy společně s lobbistou Romanem Jurečkem, exministrově vizi postavit se premiéru Nečasovi na nadcházejícím kongresu ODS v boji o hlavu strany, anebo předražené zakázce na ministerstvu. V souvislosti s tím se navíc poslední dobou ve sněmovně množí spekulace, že policie požádá o Pospíšilovo vydání k trestnímu stíhání.

„Jde tam skutečně o víc problémů. O Brádáčovou či o nový zákon o státním zastupitelství s tím zmíněným protikorupčním speciálem, protože státní zastupitelství v poslední době nastoupilo s nebývalou razancí do politických případů, což vyvolalo vlnu zděšení. Nemyslím, že by se chtěl Nečas bránit tomu, aby se tu normálním způsobem vyšetřovaly některé případy, ale ta razance trošku děsí, to tu nikdy nebylo,“ hodnotí Hrbáček.

Chtěl se postavit Nečasovi

Podivné pak podle jeho slov je i to, jak jsou ty jednotlivé kauzy účelově prezentovány, kdy jsme svědky řízených úniků informací, které daného člověka odsoudí předem, ještě než se dostane k soudu.

„Pomalu se už také začíná vyjevovat, že by se Jiří Pospíšil mohl stát rivalem Petra Nečase na podzimním kongresu ODS, což je otázka, které se v té straně skloňuje poměrně intenzivně. Pospíšil to teď jako neministr už nebude mít tak jednoduché v případě, že se Nečasovi skutečně postaví. Každopádně to odvolání není zrovna geniálně vymyšlené, zvláště pak zdůvodněné,“ vyčítá premiérovi.

Informace o potencionální žádosti o Pospíšilovo vydání prý Hrbáčkovi policie dosud vyvrací, nicméně podle zdrojů ParlamentníchListů.cz se o takové variantě v kuloárech sněmovny poslední dobou mluví (více ZDE). Jde o případ nákupu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě od neprůhledného vlastníka za 29 milionů korun. „Je ale evidentní, že tam cena dramaticky narostla, protože se to mělo prodávat za 20 milionů a nakonec se prodávalo o devět milionů dráž, navíc ještě přes nějakého podivného prostředníka ‚zaparkovaného‘ někde v zemi, kde se nedá dohledat vlastnická struktura. Takže to byla dost bizardní operace,“ uvádí pro server ParlamentníchListů.cz novinář Jan Hrbáček z Eura.

Pospíšil se tváří jako neviňátko, opak je pravdou

„Navíc podle mých informací existovala analýza, která nedoporučovala tu Vidnavu kupovat a transakci nepovažovala za optimální,“ prozradil také.

Jiří Pospíšil se podle něho jako osobnost glorifikuje. „On oplývá darem všechny ty věci, jako rozhašené státní zastupitelství, Jurečka a další podivné kontakty, vyžehlit a vypadá před veřejností jako naprosté neviňátko. Jako PR taktika je to dokonalé, ale on je populista jako křemen, toho nejhrubšího zrna. Vytvoří si nějakou dobrou událost, kterou veřejnost zbaští a odprezentuje se na tom. Ta jeho glorifikace mě zaráží hlavně u médií, připomíná mi to kult osobnosti, který jsme tu kdysi zažívali, a z Pospíšila se vytváří skoro Bůh,“ kritizuje zástupce šéfredaktora týdeníku Euro.

A jde ještě dál. „Poslanec Daniel Korte nedávno ve sněmovně v souvislosti s Vondrou mluvil o tom, že to řídí Američané. Může to znít šíleně, ale ty vztahy jsou velice úzké. Vezměme si třeba kauzu Tatra: Kdo to celé oznamoval a čirou náhodou si po třech letech vzpomněl na to, co se odehrávalo? Američané. V kauze CASA je poměrně dost zajímavý svědek, Američan. Člověk, který býval atašé na ambasádě, ten protežoval Spartany, lobboval za ně. A on tam vypovídá jako svědek!“ podivuje se novinář věnující se politickému zákulisí.

„Když si vezmete, že spousta lidí ze státního zastupitelství byla na různých stážích v USA, včetně šéfa protikorupční policie Martince, zní to trošku paranoidně, ale ten Korte mířil správným směrem. No a náklonnost Schwarzenberga k Washingtonu je celkem zřejmá, ale samotného mě zarazilo, jak razantně za Pospíšila kope,“ rozplétá souvislost několika aktuálně probíhajících kauz.

Netuší, kde jsou Maledivy. Ale ví, že tam jsou tropy…

Pak je celkem s podivem, že se o Pospíšilovi mluví jako o člověku, který bojoval s tzv. kmotry, viz právě jeho vztah k Romanu Jurečkovi. „Vždyť jsou to bratři v triku a v ODS to všichni vědí. Dostal jsem informaci, že měl být Jiří Pospíšil s Romanem Jurečkou na Maledivách, což Pospíšil striktně odmítnul. Potvrdili mi to ale dva vysoce postavení členové ODS. Bylo ale velice zajímavé sledovat Pospíšilovu rétoriku. Říkal, že neví, kde Maledivy jsou, s Jurečkem prý na dovolené nebyl a nakonec řekl, že nesnáší tropy. Tak sakra, když někdo neví, kde Maledivy jsou, tak ani nemůže vědět, že jsou v tropech,“ vysmívá se exministrovu krkolomnému vysvětlování.

„Podívejme se také na jeho populistický přístup. Já jsem s ním mluvil pár minut poté, co ho Nečas odvolal, a tvrdil mi, že odchází z politiky a bude se věnovat jiným věcem. A dvě hodiny nato už prohlašoval, že bude aktivní a bude se zapojovat do politiky v plzeňském regionu! On v horizontu dvou tří hodin o 180 stupňů obrátil,“ boří mýty Hrbáček.

Pospíšil je podle něho hrozně nepevný v postojích, které mění vždycky, kdy se mu to hodí. Hrbáček si myslí, že čekal, jak se k tomu postaví jeho pomyslné zrcadlo, tedy veřejnost a když zjistil, že mu všichni tu udičku „sežrali“, stal se z něho hrdina a už hlásal do davu, jaký je to pašák, a že to nevzdá a že vůbec není uražený. „Z té rétoriky bylo evidentní, že byl úplně vyřízený, jen se snažil to nedat najevo,“ uzavírá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinář Jan Hrbáček.

http://www.parlamentnilisty.cz

čtěte také:

Čí loutka je Pospíšil?

Odvolání Pospíšila: Nečasův geniální tah

Globalisté vs. kmotři. Pozitivní změna politiky je iluzí, jestliže...

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | USA  | Česká republika  | propaganda  | demokracie
2971 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

euPortal.cz

Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národuNež naporcoval svoji milovanou, tak mu Švédsko upíralo azyl, pak mu ale rovnou dali občanství

Eurabia.cz

IS: „Vzhůru na křižáky! Aláh je potrestal koronou!“A starejte se! 137 imigrantů připlulo na Lampedusu. Další na cestě

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ParlamentniListy.cz

„Ať si ODS vzpomene sama na sebe.” Analytička o Xaverovi a Lipovské. A o vedení ČT, redaktorech, Kalouskovi a ŠarapatkoviPrší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny