„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Posledních 22 let v naší zemi: bez nadsázky ekonomická Bílá Hora

Autor: Analytik | Publikováno: 4.6.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Co je podstata dnešní schizofrenní situace? Mnoho bylo ukradeno, obrovské sumy a majetky, které měly sloužit lidem, kteří tu žijí, byly vyvedeny pryč z této země a ti, kteří se na tom nejvíce podíleli a pomáhali tomu, dnes organizují boj proti korupci.

Dovolím si proto malou úvahu o tom, jak se na ten domácí guláš, který se mění v domácí (zatím přísně selektovanou) zabíjačku, podívat:
 
Chceme-li se v tom vyznat, musíme začít, jak se říká, od Adama. Co to je vlastně stát? Správný stát je společenství lidí, kteří v něm žijí a kteří logicky mají společné zájmy. Pokud by tyto společné zájmy neměli, pak by státy neměly žádný smysl.

Proto hodnocení státu není závislé na tom, jestli je malý nebo velký, silný nebo slabý, efektivní nebo plýtvající.
 
Kvalita státu je určena tím, jak dokáže hájit a podporovat zájmy svých občanů, a to nejen v přítomnosti, ale i s ohledem na budoucnost, tj. na pokolení, která přijdou po nás. Spousta z vás jistě namítne, že každý by se měl starat sám o sebe. To jistě. Ale budoucnost izolovaného individua je nejen smutná, ale i nejistá. Navíc moudré náboženské systémy a filozofie hovoří o tom, že smysl lidského života je právě v jeho sdílení s druhými.

Aby se společenství mohlo rozvíjet, musí mít nějaké zdroje. Schválně mluvím o společenství, nikoliv jen o státu. Některé zdroje je vhodné, aby vlastnil stát (protože jsou důležité pro všechny členy společenství) a některé je vhodné, aby vlastnili přímo členové společenství. Kdo to jsou?

To jsou ti, kteří zde žijí, nechávají doma či dokonce přivážejí ze zahraničí přidanou hodnotu, platí zde daně a investují tu či utrácí své vydělané peníze.

Zkrátka cítí se být členy obce a prokázali, že jim hodnoty lze svěřit. Netransferují své zisky jinam, neodvádějí výnosy ke zdanění do třetích zemí, neodváží to, co tady vydělali, aby to utratili jinde a také neparazitují na členech svého společenství.

Takové lidi má smysl podporovat a stát by to měl dělat, protože tito lidé jsou základem prosperity státu!

A pak nějaký malý zbytek toho, s čím si nevíme rady, co neumíme nebo co nám nevynáší, můžeme propůjčit (ne dát) těm, co nejsou členy společenství.

Čím budeme jako státní společenství bohatší, tím můžeme být velkorysejší vůči těm, kteří do našeho společenství nepatří.

A teď se tímto pohledem podívejte na historii posledních 22 let v naší zemi. To je bez nadsázky ekonomická Bílá Hora.

Levné výprodeje do zahraničí , transfery peněz bez užitku (nikoliv akumulace kapitálu pro podnikání) a sem tam malý zázrak – malá česká firma, která to přežila a ještě se drží na trhu.

Jaké je řešení?

Dnes pouze zcela obecně. Definovat zájmy, ucpat díry, koncentrovat zdroje a zavést rovná, férová a vymahatelná pravidla.

Nebo máte jiné řešení?

čtěte také:

Kellner, Babiš, Bakala, Tkáč a spol. Jak si správně zařadit finanční oligarchy

Grafika, které nebudete chtít věřit: proč nesmí Řecko neřízeně zkrachovat

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | stát  | demokracie
3828 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny