„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Špehovací motýl: Izrael vyvinul hmyzího drona pro sledování uvnitř budov

Autor: FreePub | Publikováno: 24.5.2012 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Budoucnost je tady a to není motýl na zdi, protože izraelské bezpilotní letouny jsou stále menší a menší. Jejich poslední projekt – dron ve tvaru motýla s hmotností pouhých 20 gramů – zatím nejmenší ve své řadě – může provádět špionáž uvnitř budov.

Butterfly drone

Nové miniaturní zařízení může snímat barevné fotografie a je schopno svislého vzletu a letu, stejně jako vrtulník, tvrdí denník Izrael Hayom. Izrael Aerospace Industries (IAI) tvrdí, že to může přijít vhod v pozemních střetech, kdy by voják jen vyndal z kapsy toto zařízení a poslal ho za nepřátelské linie.

Hmyzí dron s 0,15 gramovým fotoaparátem a paměťovou kartou, je řízen dálkově speciální helmou. Prakticky vidíte, co vidí motýl – v reálném čase.

„Výhodou motýla je jeho schopnost létat v uzavřeném prostoru. Neexistuje žádný jiný model, který toto dnes dokáže,“ tvrdí Dubí Binyamini, vedoucí oddělení minirobotiky IAI pro Izrael Hayom.

Sledováno tak může být cokoliv od vlakových nádraží po letištní terminály, nebo kanceláří po bojiště a dokonce lesy, řekněme v jižním Libanonu, kde Izrael věří, že Hizballáh skrývá svá družstva v záloze.

V podstatě bezhlučný „motýlek“ mává svými čtyřmi křídly 14 krát za sekundu. Je téměř průsvitný a vypadá jako přerostlé můry, je ještě menší než některé přírodní druhy motýlů.

Jde o biologické mimikry, když technologie imituje přírodu. A to se ukázalo jako past. Když byl přístroj testován ve výšce 50 metrů, tak ptáci a mouchy letěly za zařízením a tvořili hejno.

IAI, hlavní letecký výrobce Izraele, potřebuje další dva roky na dodělání svého „motýlího“ projektu. Produkt spadá do trendu zmenšování dronů. Poslední modely pro sledování měst: Ghost váží 4 kg, Mosquito dokonce jen 500 gramů.

Zatímco „motýlek“ může přinést „skutečnou technologickou revoluci“ ve vojenské oblasti, zůstávají otázky, jak to změní civilní život. Drony by mohly mít použití i u policie a není pochyb o tom, že budou tajné služby za takový stroj šťastné.

Překlad článku Spy-Butterfly: Israel developing insect drone for indoor surveillance
http://www.rt.com/news/israel-drone-indoor-butterfly-672/

http://www.freepub.comehere.cz

čtěte také:

Utekla agenda Bilderbergu: válka a boj s alternativními médii

V USA narůstá tlak na využití civilních bezpilotních letounů

2012: Svět na pokraji

Klíčová slova: technologie  | tajné služby  | Izrael  | sionismus
4726 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny