„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Režisér Cameron bojuje proti popíračům

Autor: Vítězslav Kremlík | Publikováno: 2.10.2010 | Rubrika: KLIMA
Ilustrace

Po ztrapnění Hokejky Manna a Al Gora (kterého opustila i manželka) mají alarmisté nového guru. Režiséra Camerona.

Jako režisér je James Cameron naprostá jednička. Vetřelci, Terminátor, Titanik. Stojí za ním legendární opusy, za které si zasluhuje náš nehynoucí obdiv. Tyto slavné lidi však občas posedne mesiášský komplex a chtějí něco zachraňovat. 

Umělcům lidé naslouchají. Proto je to někdy svede k dojmu, že by měli veřejnost nějak směrovat a vychovávat. Prosazovat něco vyššího než jen zábavu. 

James Cameron vstoupil do služeb církve globálního oteplování. Jeho poslední opus Avatar není nic jiného než eko-politická agitka o tom, jak Matka příroda ztrestá hříšné rabující kapitalisty-imperialisty.

Zvláštností firmu Avatar je, že film jako celek je trojrozměrný, ale postavy jsou ploché.

Pozemské dějiny kolonialismu přesazené do sci-fi kulis. Jenže skutečné dějiny nejsou tak černobílé.  Uveďme příklad. Běloši ukradli Apačům jejich půdu v Arizoně. Jenže jakpak se do Arizony Apači dostali? Spadli z Měsíce? Ne, Prišli sem z Kanady a místním zemědělským indiánským kmenům jejich území ukradli. Víte, jak Vinnetouovi lidé žili v pueblech? To nepostavili Apači. Puebla budovali Anasaziové a další kmeny a Apači je z nich vyhnali. Jestliže si tedy domorodci stěžují na "bledé tváře", je to jako když si zloděj stěžuje, že byl okraden. Tento přírodní potravní řetězec v Avataru pohříchu chybí.

Entertainment Weekly poznamenal, že Avatar je perfektní propagační agitka k rekrutování ekoteroristů. Na to Cameron odpověděl: "Bezva, bezva. To se mi líbí. Pokládám to za pochvalu. Já v eko-terorismus věřím." (viz)

Cameron se do své úlohy nového ekologického šamana vžil a ze své kazatelny dští na nevěřící oheň a síru. Asi ho to baví. Je hezké, že v éře po Climategate takto obětavě přispěchal upadající víře na pomoc. 

„Kdokoli kdo je popírač globálního oteplování, má hlavu zaraženou v prdeli tak hluboko, že asi ani nemůže slyšet, co říkám“ (24.března 2010

Jako kazatel víry by se měl Jim asi mírnit. Nedovedu si představit, že by takový slovník používal třeba Ježíš.

„Změny klimatu jsou stejně velkou hrozbou jako byla ta, které USA čelily ve druhé světové válce.“ (22.dubna 2010)

Nakonec vyzval kacíře na souboj. 

„Vyzývám popírače, aby vylezli ven. Abychom si to s těmi kretény vyřídili na férovku, jako v přestřelce z divokého západu“ (I want to call those deniers out into the street at high noon and shoot it out with those boneheads) (24.března 2010)

A druhá strana výzvu k souboji přijala. 

Koncem srpna 2010 se v Aspenu v Coloradu pořádala konference AREADAY o obnovitelných energiích.  Bylo dohodnuto, že na konferenci dojde k veřejné debatě, kde se Cameron utká s klimaskeptiky jako je Andrew Breitbart, Marc Morano (šéf webu climatedepot, poradce senátora Inhofeho, který se debaty zúčastnit nemohl) a Ann McElhinney (autorka dokumentu „Not Evil Just Wrong“ o Gorovi). 

Bod „Climate Change – Reality or Fiction“ byl už zařazen do programu. Vše se mělo na živo přenášet přes internet. Marc Morano už byl na půli cesty v letadle, když si to Cameron rozmyslel a vycouval. Nejprve chtěl Cameron veřejnou debatu. Pak řekl, že ne, že přistoupí jen na soukromou debatu bez publika a bez kamer. Nakonec odřekl úplně. 

Vývoj jednání (e-maily od Cameronova vyjednavače Greena) viz zde.

Prý Camerona k úprku přemluvil známý alarmista Joe Romm z webu ClimateProgress. Že prý v debatě s Moranem Cameron nemá šanci a poškodil by si pověst. Romm ví o čem mluví, sám totiž do otevřené debaty s Moranem šel a shořel v ní jako papír (viz).

Jak ale poznamenává Examiner (viz), vyhýbáním se debatě alarmisté znevěrohodňují svou pozici ještě více. Když nemají co skrývat, proč se skrývají? Když nejsou schopni obhájit svůj názor v debatě, proč bychom jim měli věřit a platit jim uhlíkovou daň?

Na konferenci se ovšem Cameron přece objevil, ale jen samostatně, a přišel se zásadním sdělením na téma, že „klimaskeptici jsou svině“ (I think they are swine). Lidé jsou svině jen proto, že ptají po důkazech, proč mají platit pokuty za svou uhlíkovou stopu? Cameronův ústup se ovšem dá pochopit. Proč čelit nepříjemným otázkám v rovné diskusi, když si mohu kázat zástupu věřících, od kterých neuslyším slůvka odporu? Je to jednodušší. 

Cameron svým chováním jde ve stopách velkého vzoru, totiž Al Gora. Jen s tím rozdílem, že Al nemluvil tak sprostě. Jim stejně jako Al vycouval z veřejné debaty. Vyzval kritiky na souboj a zaskočen, že výzvu přijali, se nyní zbaběle se schovává doma pod postelí. Když už Jim nechtěl přijít osobně, proč nemohl za sebe poslat aspoň svého Avatara?

Morano na konferenci tedy aspoň přednesl již dohodnutou přednášku, když už z debaty sešlo. Při  prezentaci ho nepřátelský dav věřících alarmistů, kteří na konferenci převažovali, pomalu inzultoval. Ve stylu „klacek je nejlepší argument“ (viz).

Konečně chápeme, co znamená slogan „debata je uzavřena“ (debate is over). To říkají ne proto, že by snad věda měla v otázce změn klimatu jasno. Kdepak. Je to výmluva, aby se mohli schovávat před debatou, ve které nejsou schopni obstát. 

A sladkou tečku na závěr. K tomu co a jak argumentuje náš pan Metelka z ČHMÚ mohu mít výhrady, ale jedna věc je fakt. Aspoň s veřejností diskutuje a neschovává se doma ve skříni jako někdo.

http://kremlik.blog.idnes.cz/

4231 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny