„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Akce D.O.S.T. varuje před politickými procesy! Ohrožují práva a svobody občanů více než „extrémisté“

Autor: redakce | Publikováno: 23.5.2012 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Ve středu 23. května tohoto roku má Obvodní soud pro Prahu 1 znovu projednávat kauzu známou jako „Vondrák, Dupová a spol.“ Tato skutečnost vede Akci D.O.S.T. k následujícímu vyjádření.

Otázka občanských svobod stále aktuální

Akce D.O.S.T. se dlouhodobě věnuje otázce občanských práv a svobod. Jejich důslednou obhajobu považuje v současné době za natolik důležitou, že by ji v očích veřejnosti neměly překrýt ani všudypřítomné obavy z vývoje hospodářské krize ani přívaly zpráv o různých korupčních aférách. Cesta ze současné krize totiž nesmí být cestou do otroctví. Nesmí být ztrátou zbytků důstojnosti a hodnot Západu, jejichž jedinou právní garancí dnes je právě uchování občanských svobod.

K těmto svobodám v pluralitním právním státě bezpochyby náleží také proklamovaná svoboda smýšlení a projevu. Stát by ji měl respektovat a zároveň chránit občany i sebe před možnostmi zneužívání této svobody. Jeho přístup přitom může být v zásadě dvojí. První je vyhraněně liberální, dovolující jakékoli projevy, mimo takových, které urážejí konkrétní osoby či ohrožují veřejnou mravnost. Politické ideje, jakkoli kontroverzní, totalitní a pod., mohou být při takovém přístupu šířeny zcela volně (možný zásah státu by přišel až tehdy, kdyby se je někdo pokusil proměnit ve skutek). Druhý možný přístup je restriktivní, tedy výslovně zakazující některé ideje a jejich šíření. V takovém případě je nutné zákonem jasně definovat, které myšlenky (a je šířící skupiny) stát považuje za škodlivé a zakazuje je. Jen takovým zřetelným, taxativním vymezením lze totiž zajistit, že stát nezneužije regulace ke svévolnému potlačování svobody.

Společenské klima „dvojího metru“

Praxe v dnešní české společnosti však bohužel nevyhovuje ani jednomu z výše naznačených modelů. Pod vlivem různých ideově vyhraněných aktivistů a novinářů se u nás v celkovém klimatu zabydlel nepřijatelný "dvojí metr". Na jedné straně jsou plně společensky legitimizováni komunisté, tedy členové politické ideologie, která byla zákonem (!) prohlášena za zločinnou, na druhé straně jsou navybíravě ostrakizováni lidé označení v médiích problematickým termínem "pravicový extrémista", který je v obecném mínění spojován s neonacizmem. Popsaná společenská atmosféra značně ovlivňuje i výstupy veřejnoprávních institucí a někdy i konání státních orgánů, často bez ohledu na objektivní skutečnosti, případně míru nebezpečnosti toho kterého činu. Příkladů je celá řada.

Politické procesy ohrožují práva a svobody občanů více než „extrémisté“

Popsáním výše uvedených skutečností nechce Akce D.O.S.T.  v žádném případě zlehčovat existenci neonacistických (či neomarxistických) militantních  struktur, natož snad jejich ideje nějak omlouvat či hájit, naopak, opakovaně se ve svých prohlášeních a publikovaných textech proti nebezpečí nacistické (a komunistické) ideologie staví, zároveň však připomíná potřebu respektu ke svobodám smýšlení a projevu.

Akce D.O.S.T. je totiž přesvědčena, že zmíněné svobody je třeba hájit i ve vztahu k nositelům těch názorů, se kterými nesouhlasíme.

Je také na místě si při posuzování jednotlivých kauz uvědomit objektivní míru jejich nebezpečnosti. Postihování hledajících mladých lidí za nášivky na oděvu, účast na koncertě atd. považuje Akce D.O.S.T. za postup nejen krátkozraký, ale i neadekvátní a potenciálně nebezpečný. Stát užívající takto silová řešení na „obranu svobody a demokracie“ může být snadno v nebezpečí, že se sám stane nesvobodným a nedemokratickým.  

Nejaktuálnějším příkladem může být i úvodem zmíněná kauza. Skupina několika mladých lidí je v ní obviněna z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod. Zmíněného činu se obvinění měli dopustit vylepováním samolepek údajně propagujících organizaci Národní odpor, pořádáním koncertu a přípravou později neuskutečněného pochodu v Jihlavě. Není na Akci D.O.S.T. vyjadřovat se k jednotlivým obviněním, jejich věrohodnosti a pod., chce spíše poukázat na celkově nízkou míru nebezpečnosti činů obviněné „skupiny“, které nemohou reálně ohrozit svobodu v naší zemi, a na to, jak ostře tato skutečnost kontrastuje se zvoleným postupem státních orgánů v celé kauze (policejní „razie“, vysoký počet obviněných osob, roční zadržování hlavních protagonistů ve vyšetřovací vazbě atd.). V tomto kontextu se nutně vynořuje pocit, že soud s touto skupinou mladých lidí je obyčejným politickým procesem, v němž budou lidé souzeni nikoli za to, že by reálně někoho ohrožovali, ale za své přesvědčení. A to je mimořádně znepokojivý signál. 


Praha dne 22. května 2012

Michal Semín - předseda

Petr Bahník – místopředseda

www.akce-dost.cz

čtěte také:

Relativisté diskreditují iluzí „absolutního zla“

Rozhovor s Patrikem Vondrákem. Počítám, že nás budou chtít odsoudit bez ohledu na důkazy. Je to pro ně prestižní záležitost

Několik dojmů z procesu Vondrák-Dupová

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | D.O.S.T.  | justice  | demokracie
2926 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

Mladý Klaus natvrdo promluvil o tom, jak feťáky z Kliniky podporoval Babiš...V minulosti Kliniku podpořil Andrej Babiš a dokonce hrál roli při jakési provizorní užívací smlouvě, za což byl tehdy levičáckými kruhy adorován

Eurabia.cz

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů Anketa: Měl by se zpřísnit azylantský a cizinecký zákon? 92% (!) ano. Hlasujte!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Tohle je smrtelné. Blíží se k TOP 09. A Petříček do vedení? Ne! Bývalý vysoký funkcionář ČSSD jde do akceRodinu tvoři máma, táta a děti! Senátor Valenta je pobouřen tím, co ČT pustila dětem
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny