„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kauza Rath: Kdo se v tom má vyznat?

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 20.5.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Tak prý zadrželi hejtmana a poslance Davida Ratha s dvanácti miliony. Vlastně se sedmi miliony. Vlastně s pěti miliony. Měl je v batohu. Ne, v batohu ne, měl je v krabici od bot. Vlastně je měl v krabici od vína. V zapečetěné krabici. V nezapečetěné krabici? A není to jedno?

Zadrželi ho na ulici, jak si tu krabici nese. Pak ho také zadrželi v bytě ředitelky kladenské nemocnice paní Pancové. Zároveň mu doma našli pod podlahou 30 milionů. Vlastně ne, těch 30 milionů našli pod podlahou v domě ředitelky kladenské nemocnice paní Pancové. A není to jedno?

Spolu s Rathem policie zatkla dalších 7 lidí. Rath byl hlavou gangu, slyšeli jsme. Vlastně nebyl hlavou gangu, byl jen pěšákem, slyšeli jsme později.

Našli u něho revolver. Ne revolver, ale samopal. A taky teleskopický obušek. A taky náboje. Vlastně to nebyl ani revolver, ani samopal, ale byla to kulovnice. Ale vždyť na tom nesejde...

V krabici od vína nebo od bot nebo v batohu nebo já vlastně nevím kde měl 5 nebo 7 nebo 12 milionů a dalších 30 milionů měl pod podlahou doma nebo u paní ředitelky. To je celkem 35 nebo také 37 nebo též 42 milionů. A pak se zase mluvilo dohromady o 24 milionech. Ale není to fuk? Milion sem, milion tam...

Na kauze prý pracoval jen čtyřčlenný tým detektivů, čteme. Na kauze pracovalo 100 policistů, čteme zase jinde. Tak si vyberte...

O Rathovi prý policisté původně nevěděli. O Rathovi prý policisté věděli už pět měsíců.

Co z toho je pravda? A je vůbec něco z toho pravda? Není pravda jen to, že policie zadržela poslance Ratha?

Těch nesrovnalostí v případu je až podezřele mnoho. Tak trochu to připomíná situaci, kdy americké úřady komentovaly dopadení Usámy bin Ládina. Informace se měnily co půl hodinu.

A nejen nesrovnalostí ve smyslu protichůdných tvrzení, ale vůbec podivných náhod je tam spousta.

Policie skoro o půlnoci navštíví předsedkyni Sněmovny a obratem získá její souhlas s vydáním Ratha.

Úplatky se prý týkaly rekonstrukce zámku Buštěhrad, dozvěděli jsme se. Rath a spol. prý chtěli navýšit rozpočet na opravu, hrazený z evropských peněz, o dalších 40 milionů, z nichž 24 milionů by šlo na úplatky. Ale při rekonstrukci Buštěhradu nebyla z europeněz proplacena ještě ani koruna, dozvídáme se později. Tak jak je to tedy?

Proč se Němcová tak urputně brání možnosti, aby Rath vystoupil ve Sněmovně? (s týmem právníků prý pracovala přes půlku noci ve snaze vymyslet, jak zabránit tomu, aby Rath promluvil před poslanci). Proč se vše připravilo tak, aby nemohl využít imunity, ať už si o ní myslíme cokoli, protože tento institut ještě stále existuje a historicky nebyla žádnému ze zákonodárců upřena. Až nyní...

Proč byl půl roku sledován právě Rath? Kdo k tomu dal příkaz? Proč bylo na případ nasazených - jak jsme se dozvěděli - 100 policistů? To se na každého podezřelého z korupce nasazuje 100 policistů? Nezavání tak velké číslo spíše nějak tajnou operací než obyčejným vyšetřováním?

Proč vše vyšlo na povrch ani ne půl roku před konáním krajských voleb? Proč se vše událo tak rychle a za takové připravenosti a součinnosti policie, o které většinou slýcháme, že jí ten či onen utekl? Proč úřady, jindy tak laxní, najednou jednaly jak dobře promazané soukolí? Proč právě Rath, když všude okolo plavou mnohem tučnější ryby? A nesouvisí to s tím, že se o Rathovi spekulovalo jako o budoucím předsedovi ČSSD?

A můžeme věřit tomu, že by Rath (který inteligencí převyšuje celou řadu jiných politiků) jednal takto amatérsky?

Proč jsme podobné titulky nečetli v případě kauzy Promopro nebo v případě kauz dotýkajících se přímo či nepřímo TOP 09 a jejich šéfů?

Kdo ze situace profituje nejvíce? Kalousek, který byl s Rathem věčně na kordy? Nečas a jeho ODS? Vláda jako celek? Rathovi konkurenti v ČSSD? Andrej Babiš? Karlové Janeček a Randák z NFPK? Pravdoláska?

Proč je Rath už obviněn, ale my pořád nevíme pořádně, z čeho vlastně? Jaké jsou pro jeho přijetí úplatku důkazy? Jak to, že ze spisu unikají informace do médií? Jak to, že ze spisu, který nikdo neviděl, cituje Aktualne.cz?

Zajímavá je i postava státní zástupkyně Lenky Bradáčové z party Stříž-Ištván-Mečl, která se podle některých právníků dlouhodobě vyhýbá prověrce a je spojencem Roberta Šlachty z ÚOOZ. K této skupině má blízko Karel Randák.

Nemá celá akce posloužit zcela jiným věcem? Nemá pouze odpoutat pozornost? Třeba od právě probíhající návštěvy izraelské delegace v ČR nebo od čehokoli jiného (dosaďte si dle uvážení)?

Otazníků je více, než by bylo únosné. Rozhodně nebudu strkat za pana Ratha ruku do ohně, že vždy jednal čestně a nikdy svého politického postavení nezneužil. Ale tohle je opravdu podivné a všichni ti, kteří se z toho radují, protože si krátkozrace myslí, že jim to politicky přišlo vhod, by se měli vážně zamyslet.

Příště se to totiž může stát i jim...

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | justice  | manipulace  | demokracie
5321 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny