„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Adolf Hitler, náš současník

Autor: Srdja Trifković | Publikováno: 27.4.2012 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Adolfu Hitlerovi bylo minulý pátek 123 let, je stále naživu a daří se mu dobře. Führer dokonce v jistém smyslu posiluje a to ne díky nějaké rozsáhlé neonacistické konspiraci směřující k převzetí moci nad západním světem, vyvraždění Židů, vypovězení muslimů a vyhlášení 20. dubna Mezinárodním dnem árijského znovunarození, ale kvůli své oblibě u duopolu neokonzervativců a neoliberálů po celém světě.

Když obhajujete bombardování nějakého vzdáleného státu, o kterém toho moc nevíte, nazvěte jeho představitele novým Hitlerem a odmítání tohoto bombardování za nové mnichovanství a ustupování zlu. Když chcete diskreditovat domácí oponenty nekontrolovatelné migrace nebo potratů, přirovnejte je k Hitlerovi. Pokud chcete démonizovat evropskou civilizaci, křesťanství, národní identitu nebo tradiční kulturu, Hitler je také připraven. Šest desítek let po té, kdy byl tento fenomén Leo Straussem popsán jako reductio ad Hitlerum, je více rozšířený, než kdykoliv předtím. V případě, že nemáte rádi nějakou osobu, její přístup či názory, najděte nějaký hitlerovský styčný bod a potom dokažte, že podstata přístupu dané osoby či ideje je apriorně špatná, šílená a hodná kriminalizace.

Konečným důsledkem tohoto přístupu je závěr, že my všichni jsme potencionální Hitlerové a jenom díky bdělé ostraze proti deviantním myšlenkám („Dávám přednost Američanům před Somálci“), emocím („Mám raději Master Singers než Porgy & Bess“) a chování („Rád se procházím v bavorských Alpách se svým německým ovčákem“) můžeme sami sebe ochránit před vábením našeho vnitřního Adolfa.

Výše uvedené můžeme demonstrovat na doslova tisících příkladů. Začít můžeme třeba od A jako Ahmadínedžád…

- Newt Ginrich označil íránského prezidenta za nového Hitlera a doplnil, že stejně jako Adolf Hitler ve třicátých letech minulého století je i Ahmadínedžád hrozbou pro světový mír.

- V rozhovoru v dubnu roku 2009 tehdejší izraelský premiér Olmert uvedl, že íránský prezident „hovoří jako mluvíval Hitler…“

- Americký senátor přirovnal  Ahmadínedžáda k Hitlerovi a dělal si legraci z jeho jména.

- Mitt Romney při svém projevu na židovské univerzitě spojil Ahmadínedžáda s Hitlerem.

- Charles Krauthammer ve Washington Post uvedl o „dokončení Hitlerova díla“ toto: „Jeho následovníci nyní vládnou v Teheránu… Hitler byl jenom o něco málo jednoznačnější ve svých vyjádřeních, když sedm měsíců před invazí do Polska uvedl, že pokud v Evropě vypukne další válka, jejím výsledkem bude vyhlazení židovské rasy v Evropě… Až íránští ajatolláhové za několik let získají své vysněné jaderné zbraně, počet Židů v Izraeli dosáhne šesti milionů. Nebude se historie opakovat?“

… a skončit můžeme s T jako Trifković (např. Michael Sells uvedl, že je to „Hitler v plné řečnické kráse“ v článku  s názvem „Breivik, Trifković a radikální srbská ideologie.

Sto dvacet tři let po Hitlerově narození je posun směrem k normálnímu posuzování jeho osoby a odkazu jistě možný a nepochybně i nezbytný. Tento posun by samozřejmě neměl směřovat ani k trivializaci jeho odporného konání, ale ani k bezmyšlenkovitému přijímání předsudků některých historiků. Jistě nás stále budou oddělovat značné bariéry, ale tato snaha je intelektuálně i morálně plně legitimní.  Nemůžeme s tím však začít, dokud je Hitler naživu a v plné síle a to díky těm, kteří předstírají, jako moc ho nenávidí. Ve svém současném stavu si však svět Hitlera asi zaslouží. Ještě mnoho šťastných návratů, Adolfe!

zdroj: http://www.chroniclesmagazine.org/2012/04/20/adolf-hitler-our-contemporary/

překlad pro freeglobe.cz: J.K.

čtěte také:

Protestující ve světě omylem utužují myšlenku globálního socialismu

Inspirace Norskem

Režisér Oliver Stone: Bankéři pomohli Hitlerovi a nacistům k moci

Klíčová slova: propaganda  | politická korektnost  | Írán
3946 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny