„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Dvacet rad pro přežití ekonomické krize

Autor: FreePub | Publikováno: 26.4.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Současná mizerná ekonomika není tím nejhorším scénářem. Vše, co musím udělat je podívat se okolo sebe a být pozorovatelem, který vidí velkou pravděpodobnost hrozícího ekonomického kolapsu.

Proč? Zde jsou některé z důvodů:
- Pokračující nedostatek pracovních příležitostí pro ty, kteří jsou v současné době nezaměstnaní.
- Náhlé přírodní katastrofy, které ovlivňují životaschopnost zemědělské půdy a tak zvyšují ceny potravin.
- Vysoké ceny pohonných hmot a paliv, což zvyšuje cenu dopravy a vytápění.
- Rostoucí náklady na zdravotní péči.
- Devalvace domů a nemovitostí.
- Nárůst trestných činů proti osobám (vraždy, atd.) ukazují úroveň frustrace a nespokojenosti lidu.

To jsou jen některé ukazatele toho, že krach hrůzných rozměru by mohl být na cestě. Jistě, jsou sem tam částečné ekonomické růsty, ale z větší části vidím a cítím bezmoc a beznaděj, když dojde na peníze a záležitosti týkající se ekonomiky. Stejně tak nerad přiznávám, že cítím, že život střední třídy tak jak jsem ji znal už nebude stejný. Docela smutné, když se nad tím zamyslíte.

Co dělat?
Připravovat se a učit se, jak být soběstačný, to je dobrý začátek. Sice můžete skladovat vodu a potraviny, hotovost nebo zlato a vyhnout se tak krátkodobým katastrofám, ale co se stane, když bude ekonomický kolaps trvat déle než 6 měsíců nebo rok, tedy dobu, na kterou jste se připravili?

Mám pocit, že jediným řešením je přijmout životní styl, u kterého je spotřeba omezena na minimum. A za tímto účelem je zde několik tipů.

1) Snížení nákladů na bydlení. Může jít o sdílení domu s dalšími členy rodiny. Jste v pronájmu velkého domu nebo bytu? Pak si pronajímejte menší.

2) Správa nákladů na potraviny. Udělejte si zásobu potravin, které jsou zrovna ve slevě (v opravdové slevě).

3) Vytvořte si malý sklad ve vašem domě. Vaše spíž se stane vaším přítelem v sobě nedostatku. Nezapomeňte na různé předměty, osobní věci a na potraviny.

4) Nakupujte pouze to, co sníte. Nenakupujte spoustu konzerv, když je nesníte, to je prostě hloupost.

5) Omezte stravování mimo domov. Jíst ve fast foodech, restauracích apod. je největší dírou v peněžence.

6) Snižte počet vozidel, která vlastníte. Opravdu potřebujete tolik aut a s nimi spojené náklady na pojištění, údržbu a palivo? Potřebujete vůbec auto? Kromě drahého vozidla si také můžete pořídit skútr nebo motocykl. Ještě lépe je jít někdy pěšky nebo na kole.

7) Nakupujte použité zboží. Můžete něco sehnat např. na Aukru, bazarech a second handech. Netvrdím, že by mělo být použité všechno, co kupujete, ale přemýšlejte o tom.

8) Zabavte se sám. Čtěte (použijte knihovnu!!!), koukejte na videa, sežeňte si puzzle, trampujte, jezděte na kole, tancujte, atd. Existuje mnoho zábavných aktivit s nízkými výdaji, které můžete dělat.

9) Snižte náklady za komunikaci. Potřebujete 100 kabelových kanálů v TV? A co smartphone, který vás stojí několik set korun měsíčně?

10) Získejte další příjem. Prodejte své neužitečné věci na Aukru. Sežeňte si brigádu nebo práci na částečný úvazek. Využijte cokoliv, co vám vydělá pár korun.

11) Vyměňte svůj čas za zboží nebo služby. Venčete psy, zalévejte květiny, pomozte někomu se zahradou, atd. Buďte kreativní.

12) Pěstujte si potraviny. Nepotřebujete příliš místa.

13) Použijte to, co máte. Místo nákupu nové věci zkuste tu starou opravit. Najděte nové využití pro staré věci.

14) Vyhněte se dluhům. Když máte málo peněz tento týden, tak počkejte na další. Žít ze svých prostředků někdy může znamenat, že budete několik dní jíst jen fazole a rýži.

15) Zabezpečte svůj domov. Zbraň, pepřový sprej, baseballová pálka…výběr je na vás. Nekecejte o tom u piva, ale udělejte vše, abyste měli jistotu, že jste vy a vaše zásoby v bezpečí.

16) Vytvořte si evakuační plán. Pokud bude potřeba evakuace, tak buďte připraveni. Udělejte si plán, aby všichni členové rodiny věděli, jak spolu komunikovat a kde se setkat. Zjistěte si únikové cesty ve vaší oblasti.

17) Buďte zdraví. Jezte dobré jídlo a ne jen smetí z fast foodů. Cvičte a pokuste se udržet si slušnou váhu.

18) Uvědomte si, že slovo „skromnost“ není nic špatného, právě naopak. Není to o slovu „levný“, ale o slovu „rozumný“. Skromnost vám dovolí vyžít z vašich příjmů a ještě vám něco zbude na horší časy – nebo na den, kdy se objeví ekonomický kolaps.

20) Připravte své myšlení. Jestliže se připravujete na nejhorší a to nenastane, pak se radujte, ale pokud nastane, pak jste připraven, snižujete tím možnost paniky v krátkodobém horizontu a deprese v dlouhodobém horizontu.

Tak tady to máte. Toto je životní styl, který jsem v současné době přijal za svůj, ani ne tak kvůli strachu a obavám, ale proto, že nechci mít strach a obavy. Chci mít možnost užívat si života a plánuji to dělat pomocí toho, že se naučím věci vyrábět, ne kupovat,naučím se cítit růže, naučím se užívat si jednoduchých potěšení jako je procházka a můj pes.

Náš svět a naše společnost se mění. Nezůstaňte pozadu jen proto, že jste se zapomněli připravit na dobu, kdy se skromnost stane normou.

Částečný překlad článku 20 Tips For Surviving Economic Meltdown
http://www.activistpost.com/2011/06/20-tips-for-surviving-economic-meltdown.html

http://www.freepub.comehere.cz

Klíčová slova: krize  | banky  | peníze
3838 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny