„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

MMF pronikne do arabských zemí, obává se Klaus

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 20.4.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Mezinárodní měnový fond měl být už dávno zrušen. Krize v Evropě mu ale bohužel pomohla najít novou roli. A zabydlet se může i v arabském světě.
 
Prezident Václav Klaus to řekl na semináři Centra pro ekonomiku a politiku, který byl pořádán k výročí jednoho roku od událostí tzv. Arabského jara, tedy série revolucí a protestů v zemích severní Afriky a Blízkého východu.


O tom, zda Arabské jaro přineslo spíše naděje nebo zklamání, diskutovali kancléř prezidenta republiky a odborník na orientalistiku Jiří Weigl a publicista, politolog a bezpečnostní analytik firmy Diplomatic Services Ondřej Šlechta. Prezident Václav Klaus seminář moderoval.

V debatě zmínil roli Mezinárodního měnového fondu, který v současné době těží z krize v Evropě. "IMF je šťastný, že má Evropa tento problém, protože se pro něj objevila nová role," řekl prezident v souvislosti s dluhovou krizí v EU. Obává se zároveň toho, že se této instituci podaří proniknout i do arabského světa, který je po sérii revolucí v chaosu a destabilizaci a kde jednotlivé země už o půjčky MMF žádají.

Tím na sebe berou závazky a sliby, za které MMF své úvěry poskytuje, což zemím neprospívá. 

Tento stav prezidenta děsí, protože MMF považuje za bezcennou a zbytečnou organizaci, která měla být už dávno zrušena.

Arabské jaro jako destabilizační fenomén

Řečníci i moderátor se shodli na tom, že je v hodnocení Arabského jara nezbytný střízlivý pohled.

Jiří Weigl zdůraznil, že Arabské jaro pro něj nebylo zklamání, protože na rozdíl od západních politiků a médií od něho neměl velká očekávání. Výsledkem Arabského jara byl pád tří prozápadních diktatur, dvě občanské války a jedna zahraniční intervence, shrnul kancléř.

Podle Weigla měly arabské země dříve pevné ekonomické a politické vazby na Evropu a USA, ale tento status quo byl Arabským jarem narušen a otřesen. Na vině jsou ale především změny, ke kterým dochází na Západě, kdy v západních zemích hraje stále více dominantní roli vnitřní politika a dochází k relativnímu poklesu významu zahraniční politiky. Pro politiky Západu je lákavé předvádět se jako bojovníci za svobodu v dalekých zemích, ale neuvědomují si, že daný region se naopak utápí v chaosu a nestabilitě větší než kdy dříve.

"Nestabilita, kterou přineslo Arabské jaro, ohrožuje Západ, třebaže ten mu tleská," řekl kancléř. Problém vidí i v politické korektnosti a vlivu médií, kdy dochází k mediálním kampaním, které jsou hrané primárně pro voličskou veřejnost.

Západní politici vkládali ve změny v arabském světě nerealistické naděje, upozornil také prezident Václav Klaus, který dosvědčil, jak byl svědkem naivních výroků západních politiků, kteří věřili, že se opakuje podzim 1989.

Vzpomínal také na svou účast na summitu EU v Tripolisu, kde se západní vládci ukláněli libyjskému vůdci Muamaru Kaddáfímu, proti kterému později bojovali. "Byl to dost děsivý pocit," řekl prezident.

Na druhou stranu podotkl, že záměr bombardovat Libyi neměl na úrovni EU velkou podporu a na summitu EU 11. března 2011 ho ze sedmadvaceti hlav států Unie podporovali jen britský premiér Cameron a francouzský prezident Sarkozy.

Ondřej Šlechta se ve svém referátu zabýval právě otázkou Libye. Upozornil na spornou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, na problém internacionalizace libyjského občanského konfliktu, na nepoctivou práci médií či nedůsledné a pokrytecké kroky západních politiků.

Zpochybnil právní legitimitu celé akce, protože byla porušena suverenita Libye. Připomněl, že Libye byla donedávna nejrozvinutější zemí Afriky, zatímco dnes se nachází v chaosu a hrozí její rozpad. Samotná intervence ve svém cíli selhala, protože lidských obětí několikanásobně přibylo ve srovnání se stavem před vojenským zásahem, což ale média ignorují.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Stratfor: MMF nese část viny za válku v bývalé Jugoslávii

Běda mužům, kterým žena vládne aneb Jak to bylo s půjčkou pro MMF

Prezident Klaus: MMF by měl být co nejdříve zrušen

Klíčová slova: Wall Street  | banky  | Klaus
3273 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)Důvod k válce? Američané se opravdu hodně snaží. Írán prý porušoval smlouvu před její platností (+ foto)Nebývalá upřímnost na parádě deviantů v Paříži! Zničíme vaši... (+ foto)Skandál! Děti ve škole se učily modlit Allahu Akbar (+ video)

ePortal.cz

Smutná realita Palestinské samosprávy- „je nás tisíce ochotných zabíjet“Tomáš Klus chátrá. Chce se stát domovníkem, kuchařem, nebo odchází do ústraní?

euPortal.cz

Tak to už je moc! Česká televize vyškrtla z rozhovoru s Karlem Gottem větu: “Ať žije pan prezident!” Navíc prostříhala záznam tak, aby Gott v klíčovou chvíli nebyl v záběru. Kdo to zastaví?Další zpráva z bruselského Kocourkova...

Eurabia.cz

Soud v Německu: Imigranti btutálně umučili důchodkyniRakouský ex-kancléř odmítl výzvu kapitánky Racketeové zachraňovat „klimatické uprchlíky“

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

James Bond je černá žena? Češi z toho udělali srandu, která vás dočista složí„Babiš není cizí slouha.“ Docent bez milosti: Vliv USA u nás, Milion chvilek, kolaboranti. Vážná tvrzení
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny