„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Globální hra na úspory

Autor: David Vorovka | Publikováno: 23.9.2010 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Kdo se dívá na svět v souvislostech, zjistil, že globální hru na zadlužování právě vystřídala globální hra na úspory. Přičemž tato hra na úspory povede k ožebračování lidí za bílého dne.

Dominantem světového zadlužování jsou bezesporu Spojené státy americké. Jejich míra zadlužení činí zhruba 88% HDP. Dnes už víme, že toto nelze ufinancovat v dalším horizontu, ani kdyby se míra dluhu nezvedla v budoucnu ani o jeden dolar. V Evropské Unii situace není tak hrozivá, nicméně i zde v uplynulých desetiletích docházelo k neutuchajícímu procesu zadlužování tak, že hodnota vydaných dluhopisů dosahuje desítek miliard eur, a to včetně eurozóny, kde platí pravidlo 3% jako stropu pro rozpočtový schodek (a 60% pro veřejný dluh).

Takové míry dluhu jsou podrazem na obyvatelstvu těchto zemí. Žádné skupiny obyvatel nikdy nepořádaly takové demonstrace, aby se vlády cítily nuceny poskytnout výhody, na které by nestačil rozpočet. Bylo zvůlí politických stran dokola prohlubovat schodky státních rozpočtů. Vedlo to k okradení lidí o stamiliony ba miliardy eur, jelikož ty se musejí vydat na pouhé úroky za dluhy. Netřeba dodat, že tyto peníze absorbují z velké části banky, které dluhopisy od vlád nakupují. Peníze, které lidé vyprodukují svou prací, se tak stávají prostředkem burzovních investic, finančními deriváty čili spekulativním kapitálem, z čehož profituje jen nejbohatší skupina. Navíc nejen v USA jsou schodky prohloubeny sanováním těch největších bank, které krizi ve spolupráci s Fedem vyvolaly, a které z nákupů státních dluhopisů stále tyjí. Z těchto peněz vydávaných prostřednictvým daní do trezorů bankovních molochů nemají občané žádný užitek.

Nicméně tito občané ve jménu úspor dostanou nižší platy, někteří přijdou o místo, a vedle toho se jim zvednou platby téměř za vše. Zhorší se veřejné služby jako policie, hasiči, kvalita silnic, zdravotnictví atd., protože finance se ukrátí ve všech resortech. Kdo tvrdí, že to ke zhoršení situace nepovede, lže. Ba co víc, toto vyústí v destrukci některých složek a služeb. Ani pravice ostatně nepopírá, že tyto bezhlavé kroky sníží ekonomický růst. Co je tedy opravňuje k těmto krokům?

Předně si povšimněme, že jak zadlužování západních zemí (systémově zde řadím Evropu + USA), tak i nynější humbuk s úsporama vychází jak od pravicových, tak levicových stran (podle toho, kdo zrovna vládne). Kromě kosmetických rozdílů a velkohubé rétoriky jedněch proti druhým se v tom nijak neliší. Je evidentní, že jde o spojité procesy, za nimiž stojí globální zájmy.

Jako memento se udává Řecko. Když se nic nestane, dopadneme jako Řekové, straší nás. Je to to samé, jako bychom přesvědčovali aktivního fotbalistu, že když si neodpustí 10 dkg brambor, tak se během týdne nevejde do dveří. Ano, kdybychom neudělali vůbec nic a zadlužovali se o sto miliard ročně jako doposud po další desetiletí, tak by k tomu jistě došlo. Zastírají ovšem, že „Řecko“ používají pouze jako záminku k tomu, jak zničit střední třídu, ořezat základní povinnosti státu na minimum a přenést vše na bedra občanů. Všechny evropské národy jsou nuceny zaplatit dluhy za jejich vlády, které v tom pokračovaly, přestože věděly, k čemu to povede. Řecko je umělým strašákem a levice výmluvou, proč se ony drakonické plány mají realizovat. V rámci objektivity dodávám, že u nás levice skutečně stojí za podstatnou částí dluhu, ale všude jinde ve světě si s ní pravice v tomto nezadala.

Jestli se ptáte, proč vláda nešetří postupně- tak, aby neřezala do masa, ptáte se správně. Vyrovnaný rozpočet se stal mantrou pravice, stejně jako nezodpovědnost levice v heslu „zdroje jsou“. Ekonomický růst, zdravá střední třída, fungující policie schopná vyšetřovat korupci- to vše dostává úder. Zvláštní a podezřelé. Ve jménu vyrovnaného rozpočtu dojde k uzavření ambasád v zemích, kde jejich přínos zdaleka přesahuje náklady na jejich provoz, dojde k pokračování řízeného rozkladu armády, ale hlavně se vezmou peníze občanům, kteří si je vydělali a neprošustrovali v obrazné ruletě, jako nejen naše republika.

V souladu s touto mantrou stát ničí povědomí o právu, neboť legitimizuje svým neplacením dodavatelům bezpráví. Stavební firmy sice realizují zakázky za dvojnásobek ceny, ale není vina jejich, že zkorumpovaní úředníci se takové kontrakty uvolují podepisovat, zatímco nejvyšší představitelé státu o tom dlouhá léta vědí. A když lidé chtějí ušetřit za drahé pohonné hmoty jejich smícháním s ethanolem, stát křičí, že přichází o daně.

Nic by se nestalo, kdyby se cíl na vyrovnaný rozpočet stanovil místo roku 2016 třeba na 2020. Pouze by se zamezilo podvázání ekonomického růstu a daly by se stanovit priority namísto slepého škrtání všeho a všude.

Nemám nic proti pravici, pokud zastupuje určité hodnoty, z nichž si ostatně vytvořila erb. Vždy jsem pravici volil. Ale současná vláda je vládou destrukce a beznaděje. Ale zkusme se povznést i nad tento parciální pohled. Naši zástupci, stejně jako všichni ostatní v Evropě, jako jeden muž plní agendu mezinárodních zájmů v pozadí. Vzpomínáte si, jak nám Mezinárodní měnový fond uprostřed krize doporučoval zdražit potraviny? Absurdní požadavek, jistěže! Jenže zvýšení DPH, zavedení nových daní ve jménu oficiálně posvěcené chiméry globálního oteplování, zdražování energií apod. k tomu vede. Tohle žádná strana neslibovala, přesto by to každá praktikovala. Dnes si zde nerozhodujeme sami, rozhodují nevolení, nikým nekontrolovaní úředníci nejen v Bruselu, ale také ve Světové bance, MMF, zločinných ratingových agenturách, WHO et cetera.

Lidé nerozhodují o NIČEM. Volby jsou jen divadlem pro slepé občany, kteří si neuvědomují, že ať zvolí kohokoliv, dosáhnou jen kosmetické úpravy fasády programu, který přesahuje vše, co média a srze ně strany prezentují, a který neustále pokračuje. Uvědomme si, že důvod těchto zdánlivě nelogických a zločinných kroků státních představitelů spočívá v dokončení postupného rozkladu národních států a jejich nahrazení jednou globální elitou. Nyní, více než kdy jindy, je třeba si toho být vědom a nenechat si nic líbit! Nastal okamžik tyto kroky vlád a vlády samé aktivně odmítnout…

6621 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny