Soudruh JUDr. Filip o tom také ví své prostřednictvím svého kolegy Dolejše, experta v lobbování hazardu. Tentokrát se ovšem řešily armádní zakázky a virtuální rezignace. Ministr obrany popíral, že by byl součástí této „kopřivovské“ chobotnice. A jelikož se politici jako obvykle vzájemně obviňovali ze lží a chybných informací, v klidu nyní nahlédněme do obchodního rejstříku, abychom byli ve skutečném obraze, jak se projevovala v této kauze především Vondrova ODS. V její a socialistické politice, kdo nekrade, okrádá svoji rodinu, byl počátek zrodu současné korupční chobotnice.

Podle HN jen v letech 2007 a 2008 armáda nakoupila bez výběrových řízení techniku a zbraně za šest miliard. Pro toho, kdo se chce ptát na důvody, mají vojáci připraveny dvě odpovědi. Buď: zbraně potřebujeme rychle, na soutěž není čas. Nebo: tenhle typ výzbroje je vyzkoušený. S těmito argumenty armáda v minulých letech nakoupila třeba lehká obrněná auta Iveco a Dingo za 4,75 miliardy. V poslední době ministerstvo bez soutěže nakoupilo rovněž dopravní letadla CASA, což kritizovala i Evroská komise, nebo desítky obrněných vozidel Iveco, za které Česko platilo víc, než jiné státy.

Diplomatický a legální lobbing funguje i tehdy, když si velvyslanec ČR v USA obleče kombinézu pilota tryskáče a přiletí na letecký den nebo aerosalon za kniplem americké stíhačky, aby dal najevo, komu fandí a co nakupovat. A pak se lobbuje prostřednictvím obchodních firem, které dostávají zakázky, mravné, ale většinou nemravné.

Stačí, když tedy začneme na podzim 2007, kdy zadala vláda ČR bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně. Rozpočet na výstavbu radaru v ČR činil přibližně 4 miliardy dolarů, což je asi 72 miliard Kč. Na stavbě se měly podílet zbrojní koncerny Boeing, Lockheed Martin, Nortrop Grumman a Raytheon, které jsou či v minulosti byly klienty Dutko nebo společností ve skupině AMI. http://alexandrvondra.cz/kdojsem.php

Podle CFP-Czech Free Press je součástí AMI firma Pan Solutions, jejímž strategickým partnerem měl být Dutko Worldwide Prague, tedy česká pobočka amerického lobbistického podniku Dutko Worldwide. V praxi to znamená, že Pan Solutions realizuje zakázky Dutka v ČR. Na tom všem by nebylo nic divného, pokud by lidé, spojení s Dutko Worldwode Prague nebo s firmami skupiny AMI, neměli příliš silné vazby na ODS. Například Alexandr Vondra, donedávna místopředseda vlády pro evropské záležitosti a senátor za ODS, byl v obchodním rejstříku veden jako jednatel společnosti Dutko Worldwide Prague od června 2005 do října 2006. Americká společnost Dutko měla s General Dynamics uzavřenou smlouvu o lobbingu.

(General Dynamics, americký majitel Steyru, výrobce transportérů Pandur, je konglomerát zabývající se vojenskou výrobou a výzkumem. Aktivita společnosti se soustředí zejména na námořní a bojové systémy. O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 pak kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr, která transportéry vyrábí. O půl roku později ale vláda rozhodla o nové zakázce, a Česko pak koupilo 107 vozidel za 14,4 miliardy korun. Česká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ve Vídni podepsala s vedoucím rakouského protikorupčního státního zastupitelství Walterem Geyerem dohodu o společném vyšetřovacím týmu. Čeští a rakouští vyšetřovatelé budou prověřovatí údajnou korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu.)

Jana Marcová, další jednatelka firmy Dutko a jedna ze tří spoluvlastníků skupiny AMI, byla v minulosti poslankyní a mluvčí ODS. A bývalý neúspěšný vládní koordinátor pro protiraketovou obranu Tomáš Klvaňa v minulosti pracoval pro Pan Solutions. Společnost Dutko Worldwide Prague vedla do nedávna někdejší poslankyně a mluvčí ODS Jana Marcová. Nyní je firma v likvidaci. Po upotřebení odložit.

Konzultant Pan Solutions pan Alan Hopp byl tajemníkem senátního klubu ODS a konzultant Pan Solutions Vratislav Janda pracoval jako zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, kde byl vedoucím oddělení NATO. A ještě konzultant Pan Solutions Petr Plecitý, jenž byl zahraničním poradcem ODS a ještě v době, kdy již pracoval u Pan Solutions, byl zastupitelem za ODS na Praze 4 a kandidoval za ODS do Europarlamentu.

Bývalý velvyslanec Česka v USA Vondra si vysloužil medaili za zásluhy od ”National Endowment for Democracy” (NED). Za co asi...? A co že je tato “National Endowment for Democracy”, neboli Národní nadace pro demokracii? Jeden ze zakladatelů NED Allen Weinstein k její činnosti dosti výmluvně uvádí: „Mnoho z toho, co my dnes děláme, dělala před 25 lety tajně CIA…”

Český ministr obrany Vondra má ale na svém kontě i členství v “Trilaterální komisi”, jež je často s notným přitažením za vlasy považována za skupinu, jejímž cílem je vytvoření jedné světové vlády. Dnes v této komisi místo Alexandra Vondry zasedá, tedy spíš spí, český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg…

Aktivní Alexandr Vondra také spoluzakládal s dalším bývalým velvyslancem v USA Michaelem Žantovským “Program of Atlantic Security Studies”, jehož cílem je „identifikovat a analyzovat otázky a problémy zahraniční politiky a bezpečnosti v oblasti transatlantických vztahů a pomoci navrhnout praktická řešení a způsoby čelení těmto problémům“… Pod hlavičkou PASS organizoval současný český ministr obrany spolu s dalšími jeho členy konference na téma “obecné perspektivy transatlantické vazby". Dnes je PASS nahrazen institutem “Prague Security Studies Institute” a brdský radar jásajícími Greenpeace… http://www.alexandrvondra.cz/…heet2005.pdf

Český dramatik, scenárista a novinář Karel Steigerwald by zajásal jako spoluautor normalizačního rozhlasového seriálu "Jak se máte Vondrovi". Možná by mohl napsat další lobbistický díl. Třeba o tom, co kdyby tohle všechno u nás prováděli s našimi politiky ne Američané, ale Rusové, co by z toho  bylo řečí a nařčení ze špionáže. Inu, došlo přece ke střídání Big Brotherů, pozici toho východního zaujal ten západní. Lépe lobbovat za dolary než za rubly… A je to, basta findli… Trapný konec slátaniny libového frajera a hochštaplera…

Je Česko zase rejdištěm mazaných ruských špiónů…?

Americký radar v Brdech nebude; kolik nás stálo celé to panoptikum…?

(Další glosy, komentáře a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/)