„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Uživatelé smartphonů dávají přístup špionážním aplikacím

Autor: FreePub | Publikováno: 2.4.2012 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Při každém použití aplikace smartphonu jsou vaše osobní údaje – e-maily, telefonní čísla a dokonce i fotografie - odeslány do desítek internetových společností po celém světě. A vy jste ten, kdo jim umožnit přístup.

Většina uživatelů si je vědoma, že internetové společnosti shromažďují informace o svých klientech tak, aby mohly lépe zaměřit své inzeráty. Samotná míra jejich špionáže je šokující. A to vše je schované v malých písmenech licenční smlouvy, kterou málokdo čte. Shromážděné informace často nemají nic společného s funkcí aplikace.

Facebook čte vaše textové zprávy, zatímco foto aplikace Flickr dělá nájezdy na váš seznam kontaktů. Na druhé straně video portál YouTube stahuje všechny fotografie uživatelů.

Chris Brauer, ředitel Centra pro kreativní a sociální technologie na Goldsmith Londýnské univerzity, řekl pro Sunday Times, že mnohé aplikace jsou pouhými „předstupni“ společností, zabývajících se dolováním dat (data mining). Jejich hlavním zdrojem příjmů je prodej osobních informací inzerentům.

Jakmile se informace dostane do řetězce, je téměř nemožné vystopovat, kde skončí a tak majitel smartphonu končí s reklamami, nebo krádeží identity.

Zatímco výrobce iPhonu Apple se alespoň snaží zavazovat své aplikační programátory společnou licenční smlouvu, tak podle Nicka Picklese, ředitele soukromí a občanských svobod kampaně skupiny Big Brother Watch, jsou majitelé telefonů Android v největším nebezpečí. Pickles připomíná, že nařízení o ochraně spotřebitele zaostává celé roky za trhem, který se rok od roku k nepoznání mění.

Ale i nejpřísnější předpisy nezachrání uživatele, kteří se dobrovolně vzdávají svých nejvíce soukromých dat.

Překlad článku Smartphone users give total access to spying apps
http://rt.com/news/smartphone-internet-privacy-spying-261/

http://www.freepub.comehere.cz/

čtěte také:
 

Klíčová slova: technologie  | soukromí  | tajné služby
3048 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny