„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Chytré měřiče – budoucnost špehování?

Autor: Nick Pickles | Publikováno: 30.3.2012 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Velké společnosti dodávající energie ve Velké Británii pokračují s instalací tzv. chytrých měřičů spotřeby – společnost British Gas jich plánuje do konce roku instalovat dva miliony. Stále však nejsou vyřešeny související otázky ochrany soukromí, ani nejsou přijata pravidla o tom, jak a kdy mohou být tyto měřice instalovány a jestli je budou moc zákazníci také vypnout.

Již v roce 2009 jsme upozornili na rizika, která chytré měřící systémy přinášejí, a na to, jakým způsobem mohou umožnit bezprecedentní slídění v našich domácnostech. Přivítali jsme ujištění ministra energetiky, že jejich instalace nebude povinná, nicméně závažné otázky, které s jejich provozem souvisí, stále nejsou vyřešeny.

A nejsme jediní, kdo si je vědom skryté hodnoty chytrých měřáků připojených k chytrým přístrojům v celé domácnosti. O jejich dalších možnostech dobře ví i CIA.

Na akci organizované společností In-Q-Tel, která je blízce spjata se CIA, ředitel této tajné služby David Petraeus mj. uvedl: „Předměty zájmu budou lokalizovány, monitorovány a dálkově ovládány prostřednictvím technologií jako je RFID, dálkové senzory, drobné datové servery a bezdrátové zdroje energie. To vše bude připojeno k internetu příští generace, který bude hojně využívat takovýchto nízkonákladových, avšak vysoce efektivních technologií.“ A dále pokračoval v popisu toho, jak tato domácí špehovací zařízení mění „náš pohled na soukromí.“ Mění jej potichu.

Dalším krokem ve vývoji internetu bude internet věcí. Nová vlna zařízení s připojením k internetu, od nejnovějších televizí vybavených systémem pro rozpoznávání obličeje až po žárovky, znenadání začne zachycovat informace o našem každodenním životě a posílat je dále. A chytré měřící systémy jsou prvním krokem k masivnímu komerčnímu využití těchto dat. Větším rizikem je však spíše to, že pokud se  nepodaří zajistit ochranu soukromí předtím, než budou masivně nasazeny, pak škoda, kterou napáchají na soukromí dotčených osob, bude skutečně bezprecedentní.

zdroj: http://www.bigbrotherwatch.org.uk/home/2012/03/smart-meters-future-spying.html

překlad pro freeglobe.cz: J.K.

čtěte také:

Potrat, úraz, AIDS. Stát bude vědět všechno o nemocech lidí

Slídil roku? Cenu Velkého bratra získala policie či Facebook

Lockheed Martin dostal od FBI obří zakázku na vytvoření biometrického sledovacího systému

Klíčová slova: Velká Británie  | technologie  | soukromí  | tajné služby  | stát
4116 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny