„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Komentář k rozhodnutí ECB natisknout bilion eur: Legrace končí, letadlo přistává...

Autor: redakce | Publikováno: 8.3.2012 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Redakce freeglobe.cz se vrací k nedávnému rozhodnutí Evropské centrální banky, která chce po vozoru amerického fedu léčit krizi tisknutím dalších nekrytých peněz, dokonce až v řádu nového biliónu eur (asi 25 biliónů korun).

Přinášíme vám komentáře dvou lidí, ne mediálně profláknutých analytiků, ale skutečných a významných velkých podnikatelů, kteří tento trik bankovních institucí dokáží prohlédnout a neskrývají své znepokojení nad tím, co pro celou společnost přinese.

"Tady už opravdu končí legrace. Aktuální cena 1 unce zlata: 1.770 USD/oz. ECB natiskne peníze, aby je mohla půjčovat s 1% úrokem bankám, které s nimi budou dál nakládat a vydělávat na tom, tedy, že je samy půjčí s úrokem vyšším (dluhopisy, úvěry, nákupy cenných papírů apod.). Takže to je byznys 21. století – už se nemusí nic vytvářet, vyrábět, princip přidané hodnoty je zapomenut. Prostě se doslova vymyslí peníze, ty se darují vybraným institucím a ty je pak hodí do oběhu nebohým klientům (jedincům i státům), kteří, když je nesplatí, tak přijdou právě o ty skutečné hodnoty (kterými to bude zajištěno). Nyní je poslední vlna možnosti se zajistit proti úpadku peněz…," varuje jeden z nich. A dodává: "Letadlo přistává… Přesto buďme dobré mysli."

***    
Komentář první

„Pro lepší pochopení této operace - nejde o žádnou záchranu ani Řecka ani reálné ekonomiky, ale o přežití bankovního systému. FED je v zákulisí neustále a na tuto operaci přispěl ECB přes SWAP operaci zatím 1 bilion USD a přidá další. ECB na základě této operace, která je mimo bilanci FEDu (aby o tom nevěděl zase americký daňový poplatník) v klidu může „nakupovat“ (neboli přebírat) od evropských bank znehodnocené dluhopisy v nominální hodnotě (přestože tržní hodnota je jistě u mnohých čistá nula), dotiskne se EUR a to se pošle na účty těchto nesolventních bank. Tyto banky potom nakupují opět dluhopisy států a inkasují rozdíl - nějaké ty 2-3 %. Jedná se tedy o vysoce ziskový obchod, tedy jen do chvíle, kdy státy jsou schopny dluhopis splatit.

Do reálné ekonomiky se těmito operacemi v podobě úvěrů firmám a občanům nedostane téměř nic a tento nový objem peněz se projeví velice neblaze po určité době v nárůstu cen komodit, které jsou pro život nezbytně nutné (ropa, energie všeho druhu, potraviny a samozřejmě také zlato a stříbro).

Prostě se zachraňují bankovní instituce, které se v tomto procesu čistí bilance a zbavují se znehodnocených ´aktiv´, což jsou státní dluhopisy, hypotéční nefungující papír a další papírová skvělá aktiva. Díky tomu jsme  svědky té největší narůstající dluhopisové a kreditní bubliny v historii lidstva.

Protože ale víme, že v tomto procesu tvorby peněz banky nevytváří peníze na platbu úroku, jsou státy odsouzeny k tomu, aby jejich ekonomiky buď rostly (rostlo jim to pověstné HDP, jako indikátor možnosti či nemožnosti splácení svých závazků) nebo aby snížily životní úroveň svých občanů a zvyšovaly daně všeho druhu.

V tomto procesu v reálné ekonomice vždy musí mnozí krachovat, protože jaksi se peníze z ekonomiky odsávají, aby se splatil úrok. Jak si mnozí všimli, schizofrenie s nadějí růstu a utahování opasků jako názor oficiálních ekonomů, analytiků a politiků převládá. Snaží se přesvědčit jak sebe, tak nás, občany, že jediná cesta ven z problémů je utáhnout si opasky, více platit na daních a přitom doufat, že se dostaví růst. Toto jaksi z principu přírodních zákonů není možné a přestože se je někdo snaží popřít, nakonec se prostě musí setkat nekonečné množství peněz s konečným množstvím přírodních a lidských zdrojů (a důvěrou lidí). Jak to asi dopadne, si každý může představit sám.

Opravdu se tady zcela odděluje reálný svět a virtuální svět peněz, který nám tímto aktem ukazuje, jak jsme my všichni, co nějaké hodnoty skutečně vytvářejí, zcela nepodstatní v době, kdy mu jde o přežití."

***
Komentář druhý

"Díky tomuto zákroku dvojice FED + ECB se prodlužuje životnost současného systému založeného na dluhu. Dluhopisy jsou jeho centrem, bez kterého by nemohl fungovat. Dluhopisy jsou pro banky tzv. aktivem, na základě kterého se tvoří peníze. Pro státy je to závazek a pro občana nakonec bič.

Protože víme, že každý rok je třeba vytvořit o tolik více peněz, aby se pokryly úroky z předchozího roku, je potřeba vytvořit více peněz = více dluhu. Ten v konečném zúčtování ale banky chtějí zaplatit, což ostatně vidíme na příkladu Řecka.

Díky tomu, že ECB dává možnost nesolventním komerčním bankám zbavit se jinak bezcenných papírů za úrok 1 % (a vyčistit si bilance), tyto komerční banky dále nakupují nové státní dluhopisy, čímž se prodlužuje životnost systému dluhu. Kdyby na to neměly kde vzít, systém by zkrachoval.

A protože dluhopis se přeci musí splácet (třeba jen úroky, protože jistina se stále jen roluje vpřed), stát na to musí vybrat na daních nebo rozprodejem státního majetku.  

Potom tedy tvrzení, že "největšími dlužníky jsou státy, které na tom logicky vydělají", je pravdivé tehdy, když státy = politici jako agenti bankovních zájmů. Potom na tom samozřejmě tyto entity, dokud to funguje logicky, vydělávají, protože jsou u penězotvorby a penězovodu a mají přístup k penězům v neomezeném množství. Proto je jim jedno, jakou mají peníze reálnou hodnotu.

Dále to může být hypoteticky pravdivé tvrzení v případě USA, proto, že drží zatím světovou rezervní měnu a mohou tisknout tak dlouho, než si držitelé dluhopisů USA uvědomí, že dostávají za skutečnou hodnotu svůj nominál, který je stále více bezcenný."

čtěte také:

Rozhoduje se o transferu našich 250 miliard korun na záchranu eurozóny

George Soros: Světový finanční systém se samospádem rozpadá

Řekové vzdorují policejnímu násilí

Klíčová slova: euro  | krize  | Wall Street  | EU  | banky
4411 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny