„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Svoboda ve vleku pravdolásky. Pražská koalice se hroutí díky nestandardním krokům primátora

Autor: Josef Stasa | Publikováno: 6.3.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Poslední dění kolem pražského dopravního podniku (DPP) je velkým varováním pro pražského primátora a předsedu pražských občanských demokratů Bohuslava Svobodu. Primátor učinil několik strategických chyb, které se mu mohou vymstít. Celá záležitost odkrývá, jak křehká je pražská koalice na radnici a jak nezkušený (a samolibý) je Svoboda. Svoboda rozčílil odbory a část ODS. Někteří už mají Svobody a jeho neustálých přehmatů a eskapád dost.

Svoboda, který si užívá nově nabyté popularity, přehlíží základní znak politiky – uspokojování potřeb ostatních spolustraníků. Svoboda se neštítil obejít své spolustraníky, neporadil se a prosadil na radě hlavního města Prahy doporučení pro představenstvo DPP, aby novým generálním ředitelem DPP byl Čechoameričan Vladimír Lich. Svoboda dokonce „násilně“ zrušil výběrové řízení na nezávislou personální agenturu, která měla kandidáta na nového generálního ředitele DPP doporučit tak, aby byl vyloučen politický vliv.

V rámci tendru Svoboda prosazoval podle dobře informovaného zdroje společnost Bubeník and Partners. Ta byla nejdražší, Svoboda proto tendr zrušil. Okolnosti počínání Svobody mimochodem již řeší státní zastupitelství na základě podaného trestního oznámení směřujícího proti Svobodovi.

Tak dlouho se chodí se džbánem… až se ucho utrhne. Svobodovo počínání rozčílilo odbory, některé vlivné členy ODS a opozici. Místo krizového manažera byl prosazen poradce, který nikdy neřídil velkou společnost typu DPP. Navíc vznikly pochybnosti o jeho vzdělání a znatelnosti v České republice.

Lich se údajně ztrapnil při jednání s odbory, neboť neměl jakoukoli vizi nebo strategii, jen okřídlené fráze poradců. Jeden z účastníků jednání s Lichem řekl: „Čekali jsme zkušeného manažera, místo toho přišel strejda, co jen povídá obecné naučené fráze…“.

Svoboda Licha dokonce prosadil na operativní poradě členů rady hlavního města Prahy, nikoli na zasedání rady hlavního města Prahy. Nikdo z členů rady hlavního města nevěděl, o čem se bude hlasovat.

Další kardinální chyba Svobody

Problémem Svobody je jeho neřízenost. Nic nepředjedná, koná o vlastní vůli jako neřízená střela. Prý je schopen se spojit s ďáblem, aby dosáhl svého cíle. Jenže koalice na radnici je odvislá i od hlasů člena dozorčí rady DPP, Pavla Hurdy, radního Josefa Noska a lobbisty Ondřeje Palounka.

Svoboda údajně zaútočil na radního Noska v domnění, že Nosek je nejslabším článkem a že jej zlikviduje hravě. Navíc měl primátor nepřesné informace. Právě na počínání Josefa Noska a jeho týmu si údajně stěžovali u primátora osvědčení kádři, jako např. Jaroslav Stůj. Toho nechal Nosek vyhodit, jakmile došlo k podezření na nekalé praktiky, ve kterých se mohl Stůj v minulosti angažovat. Svoji roli nepochybně sehráli lidé kolem Martina Trnky, ředitele magistrátu. Hovoří se o Jiřím Rušikvasovi (bývalém šéfovi expozitury BIS) a Janu Severovi. Hovoří se i o Lubomíru Oravcovi. Dalším je Michal Pech. Tito všichni údajně rozehráli velkou hru, jak ovládnout DPP a vždy se vydávali za vyslance primátora. Je prokázané, že s nimi primátor komunikoval. Jiří Rušikvas má vazby na Karla Randáka. Svoji roli sehrál Marek Hanč i Martin Grmela.

Ondřej Palounek se začal více distancovat od Pavla Hurdy, Josefa Noska a začal hrát vlastní hru o přežití v rámci primátorových lidí s Vladimírem Schmalzem. Pavel Hurda chtěl situaci uklidnit. Hurda (zatím) stojí při primátorovi a krotí vášně zúčastněných.

Schmalz (a Palounek v zákrytu) se údajně zajímají o ŠKODA Transportation. Palounek měl hrát velkou hru v Pražských službách, tato hra však skončila. Řešení bude koaliční, žádný z hráčů nebude moci jednat sám. Proto se údajně Palounek zpět soustředí na DPP. Měl údajně vyjít vstříc primátorovi při sesazení Noska a instalaci Licha. Jenže Nosek má podle důvěryhodných zdrojů velké zastání v některých vládních kruzích. Sesazení Noska by znamenalo otevřenou válku.

Jednání některých lidí z primátorova křídla s Tomášem Hrdličkou a sociální demokracií probíhají. To potvrdili zákulisní hráči. Jedná se o novém uspořádání, které by dávalo smysl. I v tomto uspořádání může hrát Svoboda svoji roli, ale spíše jako užitečný šašek. Možná by to vyhovovalo jak TOP 09, tak i některým vlivným členům ODS na celostátní úrovni.

Po Praze se již dva týdny hovoří o tom, že nedávný útok na Janu Nagyovou, ředitelku sekce kabinetu předsedy vlády, byl řízen a koordinován z pražského magistrátu. Podle dobře informovaného zdroje jsou někteří lidé od premiéra přesvědčeni, že za útokem stojí Svoboda a jeho mediální poradce. Svoboda totiž pomýšlí na nejvyšší post v celostátní ODS. Tím se celá situace zamotává, primátor Svoboda začíná vadit i v rámci celostátní politiky.

Problémem Svobody je, že hraje vlastní hru. Obětuje každého, kdo se mu už nehodí, je mu to jedno. Svoboda ví, že prezidentem republiky už nebude, hraje tedy o předsedu ODS (shodují se analytici). U Svobody nikdy údajně neplatí slib, vše popře, vše udělá jinak. Jde mu údajně jen o jeho vlastní ego a prospěch. Navíc přimkl více k Tůmovi a Hudečkovi. Hudeček je považován rovněž za neřízenou střelu a část pražské TOP by se jej ráda zbavila. Nejvíce asi vadí možné propojení Svobody a Randáka přes Rušikvase.

Svoboda si musí uvědomit, že je u moci pouze z vůle konkrétních lidí a za určité početní konstelace. Pokud toto nebude brát v úvahu, bude skutečně v budoucnu hrát nadále roli užitečného šaška.

čtěte také:

Další operace pravdolásky: Svoboda hraje užitečného blbečka, má rozložit ODS. Randák mu pomůže

Dopravní podnik: Vyhánět kmotry lotry. Pravdoláska vysává magistrát

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika
4687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ve vyspělých zemích přínosy mezinárodního obchodu sklízely pouze nadnárodní korporace a finanční sféraV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Rozdíl mezi představou českého občana o Evropské unii a realitou je propastný...Chystá se pokračování filmu Umučení Krista: Vzkříšení

Eurabia.cz

Aktuálně z Libye: Islámští teroristé podporování Tureckem a EU byli zneškodněníBritské úřady chránily islámské vrahy před spravedlnosti v USA! Vše změnil až osobní zásah premiéra

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

Kalousek soucítil s lidmi bez peněz. „Tisíc miliard?“ Fiala není spokojen. Novinář se Babišovi smál. Učil se číst?Poselství kardinála Duky: Naděje! Zastal se „obyčejných“ lidí před elitáři, reaguje na Halíka
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny