„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Komu slouží oko velkého bratra?

Autor: Radek Čelechovský | Publikováno: 3.3.2012 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Oko velkého bratra je obrazné pojmenování pro kamery městského systému, kterých se v ulicích objevuje čím dál tím víc. Je tento systém využíván správně a pro náš prospěch, nebo je zneužitelný především proti nám? Jaký má vliv na celkovou bezpečnostní situaci ve městech? Jak je možné, že i přes neustálé monitorování ulic a parků stále mizí kola ze stojanů, krade se na parkovištích atd?

Osobně neznám nikoho, komu pomohly záznamy z kamer k nalezení kola, peněz nebo automobilu. Možná máte jiné zkušenosti, ale ani bych se nedivil tomu, kdyby nikdo ze čtenářů neměl žádnou zkušenost, která by dokládala, že kamery slouží i běžnému občanu a ne pouze vybraným institucím, jako jsou pojišťovny.

Prý je to pro naše bezpečí. A není to naopak pro jejich bezpečí? Nechrání se oni před námi? Vzhledem k událostem ve světě bych se tomu ani moc nedivil. George Orwell by se asi divil, jak se jeho román 1984 s odstupem času vyplňuje, jak je s námi dnes manipulováno přes různá ministerstva pravdy, jak nám média vymývají mozky lacinou propagandou, jak jsme udržováni ve strachu a nejistotě a nevědomky se stáváme obětí účelové cenzury.

Proto nesouhlasím s tím, aby se na nás z každého sloupu a každé budovy díval někdo, kdo nám stejně nepomáhá. Ono se to totiž stejně mine účinkem. Když přijde na lámání chleba a chcete jako občan záznam vidět, tak záznam není a jediná věc, kterou tak kamery plní, je šmírování osob v zájmu pojišťoven, které se k němu jaksi dostanou.

Krom toho se obávám, že kamerový systém se více stal nástrojem kontroly občanů než nástrojem pro potírání zločinu. Dnes díky moderním technologiím mohou být všichni dokonale monitorováni, aniž by ti, kteří nás hlídají, vystrčili paty z domu. Jako každá mince má i tohle dvě strany. Na jedné stojí naše právo na soukromí a na straně druhé potřeba hlídat město před řáděním kriminálníků.

Chápu potřebu moderní společnosti hlídat ulice města, aby zde bylo bezpečněji a je spousta míst, kde kamery plní svou funkci. Je ale taky řada míst, kde jsou kamery více než pro bezpečí instalovány pouze proto, aby nás mohli hlídat jako děti. Co kdyby se náhodou začaly někde tvořit hloučky nespokojených lidí? Nespokojených se systémem, který nám vládne, s korupcí, s prací politiků - komu budou potom kamerové systémy sloužit?

Nové demokracii, která už je podle čínského velkého vzoru, tedy takové, kde je svoboda jen na oko a vše je sledováno špehýrkama, které nám bez žaluzií uvidí až do domu. Monitorovací systém je dobrý sluha ale, musí mít dobrého pána.

V opačném případě se totiž může nástroj k potírání zločinu změnit v nástroj k potírání svobody. Jistě uznáte sami, že takový nástroj je třeba mít pevně pod kontrolou a osoby, které u terminálů sedí, musí mít morální a nikoli politické zadání.

Politici totiž zjevně neznají poměry ve společnosti a morálku u nich dávno už nikdo nehledá. Poměry ve společnosti známe jenom my, občané státu, na které jejich práce má bezprostřední vliv. A stále více lidí poukazuje na tendence, které jsou známy z předešlých časů. Propaganda, cenzura a policejní brutalita jsou opět na denním pořádku a chybí tomu už akorát STB a lidové milice. Jejich úlohu však krásně zastoupí právě kamerový systém a další moderní technologie.

Oko velkého bratra tedy klidně může v budoucnu být okem STBáka. STBáka ve službách Evropského centralizovaného svazu jménem EU. Úředníci v Bruselu mají plno práce s tím, aby se tam udrželi. Moc, kterou mají, je natolik magická, že se jí nechtějí vzdát za žádnou cenu. Je to droga. Stejně tak peníze a okázalý životní styl, který tyto osoby často vedou.

Je to nebezpečný trend, který máme dnes v Evropě, trend k centralizaci moci, k regulacím všeho druhu, k omezování svobody a nařizování, co je a co není pravda. V kontrastu s tím politici chtějí být viděni jako potřební a čím víc nás k tomu nutí, tím víc akorát zvedají vlnu odporu všude po kontinentu. Nechtěl bych se dočkat toho, že nám jednou budou instalovat kamery i do domovních prostor, jako jsou schodiště a chodby, a nakonec i do bytů. Vše na oko pro naši bezpečnost, pro prevenci před zneužíváním dětí a domácím násilím, ale ve skutečnosti proto, aby kontrolovali naše chování a zamezili nám ve svobodném vyjádření nesouhlasu s jejich prací.

Kamery městského systému mají vysoké rozlišení a kvalitní optiku, díky kterým jsou jako oko, co vidí všechno. Nevadí mi to, pokud je to oko dobré a není to oko na vrcholku pyramidy, které najdeme na dolarové bankovce. Tohle oko rozhodně nikdo nechce, protože symbolizuje nadřazenost elity nad zbytkem světa. Takový hlídač přece není dobrý...

celechovskyradek.blog.iDNES.cz

čtěte také:

Když kamery kontrolují zločinci

Facebook bez vědomí uživatelů rozpoznává jejich obličeje

Kamery a čipy nás dovedou do ráje

Klíčová slova: technologie  | soukromí  | tajné služby  | stát
5084 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny