„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Krásná ukrajinská propaganda. Nebo snad ne? Jaký je váš názor? Naše hlásná trouba Kyjeva přináší jako jediná srdcervoucí záběry z bojů (+ foto)

Autor: Testosteron | Publikováno: 19.8.2016 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Některé nenávistné a závistné organizace a mediální funkcionáři nás neustále obviňují ze šíření ruské propagandy. Zůstává však pouze u uvědomělých deklarací, aniž by dotyční uváděli příklady. Abychom dokázali, že tomu tak není a že jsme objektivní, jak zákon káže, přinášíme jako jediní propagandu ukrajinské vlády, kterou byste jinde marně hledali.

Na internetu se objevily fotografie, které mají zachycovat ukrajinské vojáky v zuřících bojích na kvótě Široko v Donbasu. Tyto fotografie převzala i některá západní média. „Dmytro Muravsky [fotograf] je [boje] zachytil, aby svět spatřil válku jeho očima a připomněl si, že stále trvá. Riskoval přitom život. […] Fotografie, které hovoří více než desítky článků, tnou do živého,“ psala vzrušeně jedna novinářka.

Nicméně polský novinář Tomasz Maciejczuk, který působil na Donbasu během regulérních bojů a vše pozoroval ze strany ukrajinských vládních vojsk, vyjádřil své pochybnosti o pravosti zveřejněných záběrů.

Podle mě jsou situace na snímcích nahrané. […] Byl jsem na různých frontách bojů v Donbase, viděl jsem hodně, byl jsem pod ostřelem z každého druhu zbraně užívané separatisty. Nikdy jsem neviděl situace zobrazené na fotografiích,“ napsal Maciejczuk.

Nikdy jsem neviděl, že by protivník trefil z minometu přímo do středu vojenského zákopu. Snímek vypadá o to podivněji, že vojáci místo toho, aby si zachránili život, zachraňují bedny s municí, které mají všude dost. Navíc se na místě této neskutečné události objevuje fotograf a okamžik zvěčňuje svým fotoaparátem. A aby toho nebylo málo, fotografem není nikdo jiný než poradce ministerstva obrany,“ uvedl Maciejczuk k první fotografii.

Muravsky není jen poradcem Ministerstva obrany Ukrajiny, ale také vedoucím Koordinačně-informačního střediska při Úřadu komunikace a tisku tohoto resortu.

Pokud jde o druhou fotografii, Maciejczuk si všímá toho, že se vojáci nechovají tak, jako kdyby střela přímo zasáhla jejich pozici. Místo aby se kryli a chránili před střepinami, utíkají v otevřeném prostoru. „… během ostřelování z minometů stojí a utíkají v otevřeném prostoru. Sebevrazi? Nedostatek zkušeností? A nebo se jen předvádějí pro fotografa z ukrajinského ministerstva obrany?“ ptá se Maciejczuk. (Za pozornost určitě stojí také dětský kočárek.)

Maciejczuk, který, jak přiznal, sám na Donbasu několikrát střílel z RPG-7 a RPG-22, má výhrady i k třetímu snímku. „Vezmeme-li v úvahu situaci na fotografii, tak se poradce ministerstva obrany musel nacházet v první linii fronty a k pozicím Ukrajinců se blížily tanky nebo vozy separatistů. […] tento typ RPG, který je na snímku, se nepoužívá na vzdálenost větší než 200 metrů,“ píše Maciejczuk, přičemž dodává, že k takovému útoku v poslední době na kvótě Širokino nedošlo.

Podle něj je pravděpodobně naaranžovaná i poslední fotografie, protože ke střetům tohoto druhu v oblasti v poslední době nedocházelo. Některé komentáře k jeho postřehům pak upozorňovaly, že by ukrajinským vojákům v takovém postavení hrozily následkem ostřelování ztráty. Další si všímají toho, že na snímcích není patrná tlaková vlna a vysoká tráva kolem výbuchů stojí rovně, aniž by se ohýbala.

Maciejczuk se domnívá, že exploze na fotografiích jsou s největší pravděpodobností způsobeny pyrotechnickými prostředky a „celá operace je dílem ukrajinského ministerstva obrany, aby se na Západě ukázalo, že na Ukrajině trvá nejopravdovější válka, a aby se snadněji získaly finanční pomoc a politická podpora, možná dokonce i zbraně“.

Pravost záběrů zpochybnil i polský fotograf a reportér Jakub Szymczuk, který k tomu z profesního hlediska napsal:

„… když jsem poprvé uvidět ty snímky, zaváněly mi tak nějak nepřirozeností. Na válečných fotografiích lze často vycítit strach a emoce fotoreportéra, třeba jen z určitých nedokonalostí, které dávají takové fotografii jistou dynamiku… tady jakoby všechno bylo… no ok, nechci to psát… ale už jsem fotografoval pod ostřelováním, poznám tedy více méně, o co jde…“

 

Zdroj: kresy.pl

Klíčová slova: média  | armáda  | manipulace  | válka  | Ukrajina  | zbraně
3175 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

ParlamentniListy.cz

Režisér Magnusek: Přestaňte svádět lidské charaktery na komunismus. Při sametové revoluci byla jedna generace zneužita, čas ukážePoslední dny Lenina: Kecalové, poslouchejte, rozzlobil se Josef Skála a dal na stůl fakta
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny