„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Krásná ukrajinská propaganda. Nebo snad ne? Jaký je váš názor? Naše hlásná trouba Kyjeva přináší jako jediná srdcervoucí záběry z bojů (+ foto)

Autor: Testosteron | Publikováno: 19.8.2016 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Některé nenávistné a závistné organizace a mediální funkcionáři nás neustále obviňují ze šíření ruské propagandy. Zůstává však pouze u uvědomělých deklarací, aniž by dotyční uváděli příklady. Abychom dokázali, že tomu tak není a že jsme objektivní, jak zákon káže, přinášíme jako jediní propagandu ukrajinské vlády, kterou byste jinde marně hledali.

Na internetu se objevily fotografie, které mají zachycovat ukrajinské vojáky v zuřících bojích na kvótě Široko v Donbasu. Tyto fotografie převzala i některá západní média. „Dmytro Muravsky [fotograf] je [boje] zachytil, aby svět spatřil válku jeho očima a připomněl si, že stále trvá. Riskoval přitom život. […] Fotografie, které hovoří více než desítky článků, tnou do živého,“ psala vzrušeně jedna novinářka.

Nicméně polský novinář Tomasz Maciejczuk, který působil na Donbasu během regulérních bojů a vše pozoroval ze strany ukrajinských vládních vojsk, vyjádřil své pochybnosti o pravosti zveřejněných záběrů.

Podle mě jsou situace na snímcích nahrané. […] Byl jsem na různých frontách bojů v Donbase, viděl jsem hodně, byl jsem pod ostřelem z každého druhu zbraně užívané separatisty. Nikdy jsem neviděl situace zobrazené na fotografiích,“ napsal Maciejczuk.

Nikdy jsem neviděl, že by protivník trefil z minometu přímo do středu vojenského zákopu. Snímek vypadá o to podivněji, že vojáci místo toho, aby si zachránili život, zachraňují bedny s municí, které mají všude dost. Navíc se na místě této neskutečné události objevuje fotograf a okamžik zvěčňuje svým fotoaparátem. A aby toho nebylo málo, fotografem není nikdo jiný než poradce ministerstva obrany,“ uvedl Maciejczuk k první fotografii.

Muravsky není jen poradcem Ministerstva obrany Ukrajiny, ale také vedoucím Koordinačně-informačního střediska při Úřadu komunikace a tisku tohoto resortu.

Pokud jde o druhou fotografii, Maciejczuk si všímá toho, že se vojáci nechovají tak, jako kdyby střela přímo zasáhla jejich pozici. Místo aby se kryli a chránili před střepinami, utíkají v otevřeném prostoru. „… během ostřelování z minometů stojí a utíkají v otevřeném prostoru. Sebevrazi? Nedostatek zkušeností? A nebo se jen předvádějí pro fotografa z ukrajinského ministerstva obrany?“ ptá se Maciejczuk. (Za pozornost určitě stojí také dětský kočárek.)

Maciejczuk, který, jak přiznal, sám na Donbasu několikrát střílel z RPG-7 a RPG-22, má výhrady i k třetímu snímku. „Vezmeme-li v úvahu situaci na fotografii, tak se poradce ministerstva obrany musel nacházet v první linii fronty a k pozicím Ukrajinců se blížily tanky nebo vozy separatistů. […] tento typ RPG, který je na snímku, se nepoužívá na vzdálenost větší než 200 metrů,“ píše Maciejczuk, přičemž dodává, že k takovému útoku v poslední době na kvótě Širokino nedošlo.

Podle něj je pravděpodobně naaranžovaná i poslední fotografie, protože ke střetům tohoto druhu v oblasti v poslední době nedocházelo. Některé komentáře k jeho postřehům pak upozorňovaly, že by ukrajinským vojákům v takovém postavení hrozily následkem ostřelování ztráty. Další si všímají toho, že na snímcích není patrná tlaková vlna a vysoká tráva kolem výbuchů stojí rovně, aniž by se ohýbala.

Maciejczuk se domnívá, že exploze na fotografiích jsou s největší pravděpodobností způsobeny pyrotechnickými prostředky a „celá operace je dílem ukrajinského ministerstva obrany, aby se na Západě ukázalo, že na Ukrajině trvá nejopravdovější válka, a aby se snadněji získaly finanční pomoc a politická podpora, možná dokonce i zbraně“.

Pravost záběrů zpochybnil i polský fotograf a reportér Jakub Szymczuk, který k tomu z profesního hlediska napsal:

„… když jsem poprvé uvidět ty snímky, zaváněly mi tak nějak nepřirozeností. Na válečných fotografiích lze často vycítit strach a emoce fotoreportéra, třeba jen z určitých nedokonalostí, které dávají takové fotografii jistou dynamiku… tady jakoby všechno bylo… no ok, nechci to psát… ale už jsem fotografoval pod ostřelováním, poznám tedy více méně, o co jde…“

 

Zdroj: kresy.pl

Klíčová slova: média  | armáda  | manipulace  | válka  | Ukrajina  | zbraně
4016 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny