„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Stojí za pokusem o turecký puč poustevník z Pensylvánie? Přečtěte si o něm něco, abyste byli v obraze

Autor: odjinud | Publikováno: 18.7.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V Turecku došlo v noci na 16. července k pokusu o vojenský převrat. Jak tvrdí oficiální Ankara, vůdcem vzbouřenců byl Fethullah Gülen, bývalý imám a kazatel, který je podle verze časopisů Foreign Policy a Prospect jedním z nejvlivnějších lidí světa.

Samotný Gülen popřel obvinění na svoji adresu a prohlásil, že není zastáncem státních převratů. Televize CNN zveřejnila několik faktů z Gülenova životopisu.

První kázání

Fethullah Gülen se narodil v roce 1941 a již ve věku 14 let přednesl první kázání. Byl imámem a kazatelem, než v roce 1981 šel do důchodu. Rok na to otevřel své první islámské školy. Gülenova síť vzdělávacích zařízení po celém světě (přes jeden tisíc ve více než 160 zemích) čítá několik milionů absolventů.

Z Turecka do USA

V roce 1999 emigroval Fethullah Gülen z Turecka do USA, kde se usadil v státu Pensylvánie. Bývalý imám žije samotářský život. Novináři CNN ho celé čtyři roky žádali o interview, ale nesouhlasil ani jednou. Avšak v roce 2014 se poštěstilo reportérovi BBC. Novinář, který mluvil s Gülenem, sdělil, že ten projevil v dialogu „podivuhodnou vyhýbavost." „Bylo to nečekané," řekl reportér.

Mistr dialogu

„Gülenovi stoupenci mluví o něm jako o umírněném muslimském kazateli, který dokáže výborně navazat dialog s představiteli jiných konfesí… Nejednou se setkal s Papežem Janem Pavlem Druhým. Měl také často schůzky s rabíny a křesťanskými duchovními v Turecku," píše CNN.

Hnutí stoupenců

Velký počet Gülenových stoupenců se spojil do hnutí Hizmet, které řada západních médií nazývá „umírněným prozápadním hnutím sunitského islámu, které přilákává mnohé dobře vzdělané turecké občany." BBC se domnívá, že hnutí má velký počet stoupenců v tureckých pořádkových strukturách, avšak toto mínění nesdílejí všichni analytici. Samotný Gülen prohlašoval, že soudcové a prokurátoři nemohou za žádných okolností dostat od něj rozkazy.

Mocenské ambice

Pětasedmdesátiletý Gülen nejednou prohlásil, že po moci netouží. Web Hizmetu tvrdí, že Gülen „důsledně vystupuje proti náboženskému extremismu a různým formám politizace islámu a káže islám především jako náboženství soustrasti, milosrdenství a sociálního sloužení."

Erdogan: nejlepší přítel nebo zarytý nepřítel?

Fethullah Gülen byl do roku 1999 nejbližším spolubojovníkem tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana. Stoupenci Hizmetu aktivně podporovali hlavu státu. Jenže jejich svazek zkrachoval. V roce 2013 se Gülen například tvrdě obořil na Ankaru za počínání úřadů během srážek mezi policií a protestujícími proti zástavbě jednoho z istanbulských parků. Po třech letech, v roce 2016, obvinil Erdogan bývalého spolubojovníka z provokování napětí na jihovýchodě země obývaném Kurdy, jež jsou v opozici vůči Ankaře. Po událostech v noci na 16. července požádal turecký prezident svého amerického protějška, aby mu Fethullaha Gülena vydal.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: krize  | USA  | Turecko
3288 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíří

euPortal.cz

"Bojovníci proti rasismu" strhávají a ničí i sochy světců Deset bodů, proč už nepotřebujeme NATO

Eurabia.cz

Trump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!Austrálie odrazila nájezd imigrantů

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedámeEvropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra Jourová

ParlamentniListy.cz

Přepište dějiny: Než se stal Havel prezidentem, chtěli soudruzi vlastní jméno. Padlo na jednání, jehož se účastnili pouze dva lidi„Ty chceš ještě kandidovat?“ Výsměch Kalouskovi
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny