„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Stojí za pokusem o turecký puč poustevník z Pensylvánie? Přečtěte si o něm něco, abyste byli v obraze

Autor: odjinud | Publikováno: 18.7.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V Turecku došlo v noci na 16. července k pokusu o vojenský převrat. Jak tvrdí oficiální Ankara, vůdcem vzbouřenců byl Fethullah Gülen, bývalý imám a kazatel, který je podle verze časopisů Foreign Policy a Prospect jedním z nejvlivnějších lidí světa.

Samotný Gülen popřel obvinění na svoji adresu a prohlásil, že není zastáncem státních převratů. Televize CNN zveřejnila několik faktů z Gülenova životopisu.

První kázání

Fethullah Gülen se narodil v roce 1941 a již ve věku 14 let přednesl první kázání. Byl imámem a kazatelem, než v roce 1981 šel do důchodu. Rok na to otevřel své první islámské školy. Gülenova síť vzdělávacích zařízení po celém světě (přes jeden tisíc ve více než 160 zemích) čítá několik milionů absolventů.

Z Turecka do USA

V roce 1999 emigroval Fethullah Gülen z Turecka do USA, kde se usadil v státu Pensylvánie. Bývalý imám žije samotářský život. Novináři CNN ho celé čtyři roky žádali o interview, ale nesouhlasil ani jednou. Avšak v roce 2014 se poštěstilo reportérovi BBC. Novinář, který mluvil s Gülenem, sdělil, že ten projevil v dialogu „podivuhodnou vyhýbavost." „Bylo to nečekané," řekl reportér.

Mistr dialogu

„Gülenovi stoupenci mluví o něm jako o umírněném muslimském kazateli, který dokáže výborně navazat dialog s představiteli jiných konfesí… Nejednou se setkal s Papežem Janem Pavlem Druhým. Měl také často schůzky s rabíny a křesťanskými duchovními v Turecku," píše CNN.

Hnutí stoupenců

Velký počet Gülenových stoupenců se spojil do hnutí Hizmet, které řada západních médií nazývá „umírněným prozápadním hnutím sunitského islámu, které přilákává mnohé dobře vzdělané turecké občany." BBC se domnívá, že hnutí má velký počet stoupenců v tureckých pořádkových strukturách, avšak toto mínění nesdílejí všichni analytici. Samotný Gülen prohlašoval, že soudcové a prokurátoři nemohou za žádných okolností dostat od něj rozkazy.

Mocenské ambice

Pětasedmdesátiletý Gülen nejednou prohlásil, že po moci netouží. Web Hizmetu tvrdí, že Gülen „důsledně vystupuje proti náboženskému extremismu a různým formám politizace islámu a káže islám především jako náboženství soustrasti, milosrdenství a sociálního sloužení."

Erdogan: nejlepší přítel nebo zarytý nepřítel?

Fethullah Gülen byl do roku 1999 nejbližším spolubojovníkem tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana. Stoupenci Hizmetu aktivně podporovali hlavu státu. Jenže jejich svazek zkrachoval. V roce 2013 se Gülen například tvrdě obořil na Ankaru za počínání úřadů během srážek mezi policií a protestujícími proti zástavbě jednoho z istanbulských parků. Po třech letech, v roce 2016, obvinil Erdogan bývalého spolubojovníka z provokování napětí na jihovýchodě země obývaném Kurdy, jež jsou v opozici vůči Ankaře. Po událostech v noci na 16. července požádal turecký prezident svého amerického protějška, aby mu Fethullaha Gülena vydal.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: krize  | USA  | Turecko
2738 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

Migranti položili na koleje dřevěné hole a kameny...Brutalita francouzské policie. Milovníci "liberální demokracie" mlčí, podívejte se na šokující záběry

Eurabia.cz

Horká novinka z USA: Byl zatčen muslim plánující útok na Bilý dům a TrumpaMinistr vnitra: S násilnickými imigranty jsme ve výjimečné situaci, tabu musí stranou !

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Tydýt. Konec světa! Jaromír Soukup „načural do mraveniště“, Praha šílíA hele: Matěj Stropnický pojednal téma Jan Palach tak, že už do kavárny nevkročí. Už mu myjou hlavu
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny