„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Obama vytvoří před svým odchodem ještě jednu mezinárodní krizi

Autor: odjinud | Publikováno: 19.5.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Barack Obama pravděpodobně stihne vytvořit ještě jednu mezinárodní krizi před tím, než skončí jeho období na postu prezidenta USA, píší noviny New York Post.

Jedná se o situaci okolo iráckého města Mosul, které bude, podle slov amerického prezidenta, do konce roku osvobozeno od ozbrojenců IS (organizace zakázaná v Rusku — red.).

Autoři článku, bývalý speciální poradce CIA v otázkách zbraní hromadného ničení v Iráku Charles Duelfer a žurnalistka Judith Millerová, si myslí, že „osvobození Mosulu" nepovede k vojenskému vítězství, ale k „humanitární krizi a politické katastrofě".

Duelfer a Millerová vyjmenovávají pět příčin tohoto scénáře. Zaprvé, je to spojeno s rozměry města, které chtějí Washington a irácká armáda osvobodit, s připraveností teroristů odpovědět na jejich útok.

Mosul je podle počtu obyvatel druhé největší město Iráku, které je mnohem větší, než již osvobozené město Ramádí, které bylo bohužel ozbrojenci prakticky smeteno ze zemského povrchu, říkají autoři.

V případě, že bude provedena útočná operace na Mosul, obyvatele města, jež v něm jsou spolu s okupanty zablokovaní, zachvátí panika. IS měl dostatečně dlouhou dobu připravit se na to, aby držel měšťany jako rukojmí a zaminoval celé budovy.

„Osvobození může Mosul změnit na město duchů," uzavírají autoři k prvnímu bodu.

Zadruhé, sunnité, jež žijí ve městě, nechtějí, aby bylo osvobozeno iráckou armádou. „Mosulští sunnité ještě ke všemu nedůvěřují Bagdádu. Mnozí se bojí, že napůl nezávislé šíitské jednotky, které jsou částečně podporované Íránem a bývalým premiérem země Núrím Málikím, pro ně představují větší hrozbu v dlouhodobé perspektivě než IS," píšou autoři.

Zatřetí, i kdyby USA pomohly irácké armádě vyhnat IS z Mosulu, není jasné, co bude dál. „Kdo obsadí město, kdo ho bude řídit? Po americké okupaci Bagdádu a svržení Saddáma Huseina v dubnu roku 2003 představitelé USA sunnity příliš nepodporovali v jejich snažení plánovat budoucnost země," říkají autoři.

Začtvrté, z pohledu Duelfera a Millerové bude Írán podporovat humanitární krizi v zemi, jelikož pro něj má být krize v sousedním Iráku výhodná.

Zapáté, chaos v Mosulu může, podle slov autorů, citelně zhoršit situaci v Bagdádu. Nynější premiér země Hajdar Abádí, jak se zdá, se skutečně pokouší bojovat s korupcí a podporovat to, aby na zájmy sunnitů byl také brán ohled. Ovšem vybojovat Mosul předtím, než z jeho pokusů budou těžit reálné výhody, je velký risk.

Z pohledu autorů stojí nyní před Obamou složitá volba, která je svojí důležitostí srovnatelná s rozhodnutí schválit zásah proti Usámovi bin Ládinovi. Musí se rozhodnout, zdali je vhodné vybojovat město v nejbližší době, nebo vyzvat Bagdád počkat do té doby, než bude situace ve vládě země více stabilní.

Osvobození města v nynější situaci může mít za následek nové krveprolití, velký počet obětí, velké škody a tisíce nových běženců. Bude to „tragická, ale lehce předpověditelná" tečka za prezidentstvím Obamy, uzavírají Duelfer a Millerová.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: krize  | USA
2703 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Jestli si u nás Putin někoho platí, tak je to tenhle joudaNež důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

euPortal.cz

Boj sluníčkářů, neomarxistů a elitářů proti vlastencům a normálním hodnotám se přiostřuje. Dokonce napadli nedávno i Ladislava Jakla... Pomozte nám proto prosímVšechny polistopadové vlády bohužel nechaly zbídačit a chátrat českých venkov a zničit české zemědělství

Eurabia.cz

Imigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesnéBelgičané se v zaimigrované a islamizované Belgii už necítí doma

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilekMarkéta Šichtařová má několik rad pro Klausovo hnutí. A reaguje na Macronův šílený nápad, který hrozí zabít východní ekonomiky v EU
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny