„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Přijde s Donaldem Trumpem konec neokonzervativního šílenství v americké zahraniční politice?

Autor: Michał Krupa | Publikováno: 29.4.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Donald Trump měl včera [27. dubna] ve Washingtonu svůj nejdůležitější proslov ohledně zahraniční politiky.[1] Akci pořádala organizace Center for the National Interest, která vydává časopis „The National Interest“, nejpopulárnější periodikum amerických realistů. Šéfredaktor „The National Interest“ Jacob Heilbrunn, autor populární knihy o neokonzervativním hnutí v USA „They Knew They Were Right: The Rise of the Neocons“, na stránkách „Politico“ o Trumpově proslovu napsal: „Od desítek let jsme nic podobného od republikánského [prezidentského] kandidáta na téma zahraniční politiky neslyšeli. Trump nechce úpravy v zahraniční politice Republikánské strany; usiluje o její zničení.“ Jennifer Rubinová, populární blogerka „Washington Times“ a jedna z nejvýraznějších tváří amerického neokonzervativismu zas proslov označila za „toxickou směs protekcionismu a izolacionismu“.

Co tedy Trump vůbec řekl a jaké byly hlavní body jeho proslovu?

„Na prvním místě Amerika [America First] bude hlavním a nadřazeným motivem mého prezidentství.“

Trump chce vytýčit nové směry americké zahraniční politiky, které nahradí „nahodilost účelností, ideologii strategií a chaos mírem“.

Po té co zmínil americké úspěchy v boji proti nacismu a vítězství ve studené válce, Trump prohlásil, že po skončení závodů ve studené válce „logiku nahradila hloupost a arogance, což vedlo k dalším katastrofám v zahraniční politice“.

Podle Trumpa „všechno začalo nebezpečnou myšlenkou, že můžeme ze zemí, které neměly zkušenosti nebo neměly zájem, udělat západní demokracie“.

„Naše zahraniční politika je naprostou katastrofou. Žádná vize, žádná účelnost, bez směru, bez strategie.“

Zdůraznil, že chce dát prostor „nadaným odborníkům s čerstvým přístupem a praktickými nápady“ místo lidí, kteří jsou „zodpovědní za dlouhou řadu nezdařilé politiky a neustálých válek“. Jedná se o jasnou narážku mj. na okruh poradců George W. Bushe, povětšinou neokonzervativního původu, kteří jsou vůči Trumpově kandidatuře kritičtí.

„Velmoc chápe, že opatrnost a zdrženlivost jsou projevem síly.“

„Na rozdíl od jiných kandidátů se nebudu v prvních krocích řídil válkou a agresí. Nepovedu zahraniční politiku bez diplomacie.“

Trump pojmenoval pět chyb současné zahraniční politiky: přílišná zadluženost, pokud jde o zdroje; nenaléhání na spojence, aby se podíleli na nákladech za ameriskou ochranu; odcizení spojenců; ztráta respektu vůči Americe ze strany protivníků; scházejí jasné cíle v zahraniční politice.

Výsledkem zahraniční politiky dua Obama-Clintonová na Blízkém východě je kromě destabilizace oblasti „intenzivní pronásledování a genocida křesťanů“.

Trump zdůraznil pozitivní roli Izraele na Blízkém východě, zkritizoval jadernou dohodu s Íránem a prohlásil, že v krátkém čase zničí tzv. Islámský stát, přičemž záměrně neprozradil žádné podrobnosti. Odsoudil invazi do Iráku, zásah v Libyi, Egyptu a Sýrii a poznamenal, že největší prospěch války v Iráku je Írán.

Trump jako prezident chce svolat vrcholnou schůzku NATO, která by měla revidovat strukturu výdajů tohoto paktu a účelnost dosavadní strategie.

Chceme žít ve shodě a míru s Ruskem a Čínou. Máme vážné neshody s těmito dvěma národy a nesmíme si nic zakrývat. Ale nejsme odsouzeni k tomu být nepřáteli. Měli bychom hledat společnou rovinu na základě společných zájmů. Rusko např. rovněž zažilo hrůzu islámského terorismu. Věřím, že je možné zmírnění a zlepšení našich vztahů s Ruskem z pozice síly. Selský rozum říká, že koloběh nepřátelství musí jednou skončit. Někteří tvrdí, že Rusové nebudou rozumní. Chci se o tom přesvědčit. Pokud nebudeme moct udělat dobrou dohodu pro Ameriku, odejdeme od jednacího stolu.“

„Našim cílem je mír a rozvoj, nikoliv zkáza a válka.“

„Musíme skončit z importem extremismu nesmyslnou imigrační politikou.“

Trump nemíní „šířit ‚univerzální hodnoty‘, které ne všichni sdílejí“, místo toho se domnívá, že „posilování a prosazování západní civilizace a jejích výdobytků udělá pro zahájení pozitivních reforem na světě více než vojenské intervence“.

Celým projevem se line myšlenka založení zahraniční politiky na národních zájmech a na reálných bezpečnostních ohledech, což shrnují závěrečná slova:

„Mnoho Američanů se určitě diví, proč se naši politici zajímají více o obranu hranic cizích států než našich vlastních. Američané musejí vědět, že klademe americký národ na první místo. V otázce obchodu, imigrace, zahraniční politiky budou pro mě prioritou pracovní místa, platy a bezpečnost amerických zaměstnanců.“

„Ještě nikdy žádná země, která nestavěla na první místo své zájmy, nebyla úspěšná. Naši nepřátelé i naši přátelé kladou svoje země výše než naši a my, třebaže k nim budeme zároveň poctiví, musíme dělat to samé.“

„Už nebudeme dále podřizovat tuto zemi nebo její národ falešné písničce globalismu.“

„Jsem skeptický vůči mezinárodním uniím, které nás svazují a táhnou Ameriku dolů, a nikdy ji nezavedu do žádné dohody, které sníží naši schopnost kontrolovat naše věci.“

„Nikdy více. Bude tomu naopak.“

 

Převzato z konserwatyzm.pl
Zkráceno

 

Klíčová slova: USA  | nacionalismus  | imperialismus  | volby USA
3310 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny