„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Slavný americký novinář, známý z aféry Írán kontra, o sestřelení letadla letu MH-17 na východě Ukrajiny: není to tak, jak se říká. Možná přijde překvapení. Ale i o jiných důležitých věcech

Autor: Robert Parry | Publikováno: 27.4.2016 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Víte, co mě nejvíc překvapilo na válce v Iráku? Kupodivu nikoli to, že se nekonala selanka se šťastnými Iráčany, zasypávajícími své osvoboditele květinami. Dokonce ani to, že válka skončila fiaskem. To se dalo předpokládat - a taky jsme to leckteří předpokládali. Co jsem ovšem nečekal bylo to, že by se americká vláda vůbec kdy odhodlala přiznat, že nikdy neexistovaly žádné zásoby zbraní hromadného ničení. 

Podivné zvyky

Čekal jsem, že mocní Spojených států budou dělat to, co vždycky. Tedy že budou lhát, aby zachránili vlastní “hodnověrnost”. Protože přesně to začalo dnes slovo “hodnověrnost” označovat: mocné instituce a jednotlivce, kteří udržují v chodu báji o tom, že mají vždycky pravdu - i když ji zrovna nemají.

Kromě toho, podobné lhaní má národně-bezpečnostní aspekt. Vzhledem k tomu, že americká vláda musí vlastním občanům i světu stále zdůvodňovat vlastní činy propagandou, nemůže prostě jen tak přiznat, že v minulých případech také šlo o propagandu - protože by ztratila “hodnověrnost”. Čili příště by na to veřejnost nemusela skočit. Mohlo by jí totiž "docvaknout", že toto se děje stále a opakovaně.

A to by samozřejmě představovalo pro americkou vládu jistý problém - protože stále z nějakého důvodu trvá na tom, že potřebuje buď souhlas, nebo alespoň mírně zmatené přitakání amerického lidu - a do jisté míry totéž od alespoň části světové veřejnosti - než se vřítí do další války, nebo začne jinou předraženou potyčku s některou cizí mocností.

Bushovy kbelíky a grenadské pušky

Takže vlastně - tak trochu zvráceně - dává větší smysl držet se lží. Stačí se spolehnout na zkorumpovaná média hlavního proudu, ta už udrží všechny v řadě. A kdo si dovolí odhalit jejich intriky, bude marginalizován nebo diskreditován. Jednoduché!

Proto mi docela vyrazilo dech dnes již "legendární" prohlášení prezidenta George W. Bushe o tom, že v Iráku žádné zbraně hromadného ničení ve skutečnosti nebyly. Osobně jsem čekal, že prezidentův tým dojede do Iráku, posbírá pár kbelíků nějaké té chemikálie, naskládá je na hromadu před důvěřivé novináře a ohlásí: “přišli jsme v hodině dvanácté!”

Koneckonců, americká administrativa je pověstná tím, že dost nerada uvádí cokoli na pravou míru. Například jsme se ani za desítky let nikdy nedočkali formálního přiznání obecně známého faktu, že incident z Tonkinské zátoky, který odstartoval Vietnamskou válku, byl akcí pod falešnou vlajkou.

V menším měřítku jsem podobné jednání viděl i v Grenadě v roce 1983. Administrativa prezidenta Reagana tehdy neuvěřitelně nafoukla objev zaprášených pušek v plesnivém skladu někdy z doby první světové války. Sdělení, které z toho vyrobila, znělo tak, že malý karibský ostrůvek je hlavní líhní terorismu na západní polokouli.

Vrtěti Goldbergem

Jakkoli absurdně takové obvinění mohlo vypadat, fungovalo docela dobře - zvlášť když ho doplnily záběry amerických studentů, kteří po návratu do vlasti “z nebezpečí” líbají přistávací plochu v rodné zemi, a pár kongresmanů mávajících jakýmisi grenadskými smlouvami. Byly do jednoho v ruštině, což samozřejmě vypadalo děsně podezřele.

Obdobné strategie vidíme dnes v případě Sýrie a Ukrajiny.  Ačkoli některé zdroje tvrdí, že americké tajné služby vědí, že obamovská propaganda, týkající se útoku sarinem u Damašku v roce 2013 nebo sestřelení letu Malajských aerolinií č. 17 na východní Ukrajině, je absolutně neudržitelná, nezmění stanovisko k nim ani o píď.

Koneckonců je to logické - a přesně v duchu nové “hodnověrnosti”. Kdyby Američané prohlásili, že za chemické útoky nejsou odpovědné jednotky Bašára Asada, nebo že katastrofu letu MH-17 nezpůsobili tak či onak Rusové, trochu by jim to pokazilo plány na dodávky zbraní “rebelům” a novou studenou válku s Moskvou. Takže ať důkazy proti kanonické verzi událostí narůstají jak chtějí, zatím je vše při starém.

Klasickou ukázku rozdvojení osobnosti mainstreamového komentátora předvedl před časem Jeffrey Goldberg v The Atlantic: Nejprve podotkl, že ředitel Národní zpravodajské služby James Clapper právě informoval prezidenta, že americké rozvědky nemají žádné “zaručené” důkazy o Asadově vině. Okamžitě nato se ovšem pustil do dlouhatánského výkladu o Obamově zahraniční politice - jako by Asadova vina na celé situaci byla spolehlivě dokázána.

To přece nejde

Všichni slavnější američtí komentátoři po jeho vzoru prostě Clapperova slova ignorují - přesto, že ta dokonale potvrzují dřívější odhalení nezávislých webů. Investigativní novinář Seymour Hersh přišel jako první s důkazy o tom, že celá operace se sarinem byla nejspíš dílem islámských radikálů, podporovaných tureckou rozvědkou. Jenže jemu podobní reportéři typu “Asad to neudělal” byli a jsou ignorováni - pokud nejsou přímo terčem posměchu.

Problémem mainstreamových novinářů - a zbytku “insiderů” z administrativy ve Washingtonu - samozřejmě je to, že Všichni Důležití Nahoře už vyhlásili do (mediálního) světa, že je prostě fakt, že tehdy Asad “překročil červenou čáru” a zaútočil chemickými zbraněmi. Co by se stalo s jejich “hodnověrností”, kdyby si to najednou rozmysleli? Navíc když se teď ví, jak moc se značná část z nich mýlila v případě údajných zbraní hromadného ničení v iráckých skladech?

Kerry bez paruky

Kromě toho - co by si pak podobní důležití lidé počali? To by měli skutečně čelit vlastnímu zneužití médií a překrucování fakt? To po nich přece nemůžeme chtít. Představme si třeba ministra zahraničí Johna Kerryho, který tak hlasitě volal po válce se Sýrií kvůli chemickému útoku, jak nakluše někam říci, že se trošku spletl, když opakovaně prohlašoval, že “víme” o Asadově “vině”. To přece nejde. Co by se stalo s Kerryho “hodnověrností”?

Byl to rovněž Kerry, kdo mezi prvními ukázal prstem na Rusko, když se let MH-17 zřítil 17. července 2014  k zemi. Byl to právě on, kdo několik hodin po tragédii vzal útokem nedělní debatní televizní pořady s tvrzeními, že za tragédii, která stála život 298 pasažérů, mohou etničtí Rusové na Ukrajině.

Už tou dobou mi přitom jeden zdroj, který měl informace od americké rozvědky, prozradil, že tajné služby vědí jistě, že za katastrofu mohou určité složky v ukrajinské armádě. Jenže pověsit všechny ty mrtvoly na krk Vladimíru Putinovi bylo prostě příliš lákavé. Americká propaganda potřebovala Evropu přimět k zavedení sankcí proti Rusku a vyvolání nové (a drahé) studené války.

Přihořívá

Jenže podobné propagandistické choutky v podání Spojených států docela dost zavařily Holanďanům. Koneckonců je to Nizozemsko, kdo vede vyšetřování katastrofy. A během letu do Kuala Lumpuru zemřelo mnoho jeho občanů. Částí “holandského problému” je fakt, že nizozemská rozvědka potvrdila, že jediný BUK nebo podobná protiletecká střela, která by v době zásahu mohla komerční let v jedenáctistech metrech sestřelit, patřila ukrajinské armádě.

Ale horko není jen v Nizozemsku. Obamova vláda musela nedávno vymýšlet, jak odpovědět na dopis Thomase Schansmana - otce Quinna Schansmana, jediného Američana, který zahynul v troskách letu MH-17. V dopise, datovaném 5. ledna 2016, žádal Schansman ministra Kerryho, aby zveřejnil radarové a další snímky, o nichž v létě 2014 tvrdil, že představují jasný důkaz o místě odpalu střely. Což je jeden z klíčových otazníků celého případu. A nizozemští vyšetřovatelé?

Pozoruhodná fyzikální anomálie zřejmě způsobila, že ačkoli ministr Kerry věděl po třech dnech od katastrofy, odkud byla osudná raketa vypálena, nizozemský vyšetřovací tým to nezjistil ani za téměř dva roky. Zatím stále čekáme. Jenže na co vlastně?

Odložené přiznání

A nezapomeňme na jistotu, se kterou 20. července 2014 Kerry prohlašoval v pořadu NBC “Setkání s tiskem”, že: “Naše (americké) přístroje zaznamenaly odpálení střely. Známe její dráhu. Víme, odkud byla vypálena. Víme také kdy. A přesně v té chvíli také stroj zmizel z radarů.”

Anebo na jeho podobné vystoupení z tiskové konference 12. srpna téhož roku, kdy tvrdil něco velmi podobného: “Viděli jsme odpal. I dráhu letu střely. I zásah. I to, jak letadlo zmizelo z radarů. Takže to, odkud byla střela vypálena, skutečně není žádná záhada.”

Kupodivu však plynuly měsíce a první zpráva vyšetřovatelů nepřinesla ve věci vůbec žádný pokrok. A tak se Thomas Schansman konečně rozhoupal a napsal ministru zahraničí dopis.

Trvalo další měsíce, než mu ministr odpověděl. Kerryho odpověď dorazila 24. března - ačkoli kupodivu nese datum 7. března. Neobsahovala - samozřejmě - žádné nové informace. Zajímavé je však samotné zdržení: Dobře informovaný zdroj mi řekl, že důvodem byla diskuse v Obamově vládě. Jejím předmětem bylo rozhodování, zda konečně přiznat, jak to s MH -17 doopravdy bylo. 

To by samozřejmě znamenalo očištění Rusů a přesun viny za celý incident na Ukrajinu. Ale rozhodlo se, že se bude “držet oficiální verze”, jak uvedl dotyčný zdroj. Protože jinak - jak říká - by to znamenalo, že “musíme zcela změnit příběh kolem události”, a to by těžce poškodilo ukrajinskou vládu - o níž není žádným tajemstvím, že ji drží u moci především podpora Spojených států. Kromě toho, jak tvrdí zdroj, by Spojené státy takovým přiznáním přišly o svou “hodnověrnost”.

Pozoruhodné. Evidentně je lepší a modernější známkou hodnověrnosti tlačit na nizozemskou vládu a její vyšetřovatele, aby své závěry přizpůsobili požadavkům NATO a momentální politické situaci.

 

Zdroj: russia-insider.com
Převzato z Protiproud.cz

Klíčová slova: USA  | konspirace  | manipulace  | Rusko  | Ukrajina
4675 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

A takto manipuluje a lže Česky rozhlas o europoslanci Davidovi ....Další úspěch EU: Masívní zdražování plynu ochromuje i produkci potravin v Evropě

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

Eurabia.cz

Le Figaro: Německá volební kampaň kašle na EU!Rakouský kancléř vyzval EU, aby s Polskem a Maďarskem hrála více fair-play

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu MoskvyKSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny