„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Mlha a pozadí bojů o Náhorní Karabach

Autor: Konrad Rękas | Publikováno: 5.4.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Už dva roky očekávaná eskalace konfliktu o Náhorní Karabach se stala skutečností. Jak už to v takových případech bývá, není jasná její bezprostřední příčina, ani dokonce strana, která jako první vystřelila. Baku, Stěpanakert a Jerevan se předhánějí v takových situacích rituálními prohlášeními a navzájem se obviňují z rozpoutání bojů. Množí se také klamné a rozporuplné informace o průběhu bojů, ztrátách a škodách u jednotlivých stran.

Z informační mlhy na Zakavkazku lze vyčíst jen to, že se azerské síly skutečně posunuly o několik kilometrů na území Karabachu (což bylo v Baku označeno jako „osvobození“), že jsou do bojů zapojeny těžké zbraně, včetně letadel, útočných a transportních vrtulníků a tanky a obrněné transportéry.

Kvůli scházejícím informacím o cíli celé operace, či dokonce jejího faktického průběhu, lze jen těžko soudit, nakolik je ofenziva Ázerbájdžánu (protože ta je patrná) úspěšná. Nová válka v oblasti, která byla v posledních jedenadvaceti letech relativně klidná, vyvolává patrný zájem diplomatů a analytiků na celém světě.

Jak Rusko, tak Írán vyzvali Arménii/Karabach a Ázerbájdžán k mírovému řešení sporu. Zastupitelství Ázerbájdžánu v Moskvě ale už v odpovědi prohlásilo, že Azerové jenom realizují své zájmy na vlastním území.

Situace byla rovněž pozorně sledována v zákulisí washingtonského vrcholného setkání o jaderné bezpečnosti. Spojené státy odmítly označit Ázerbájdžán za agresora, přičemž američtí komentátoři vybízeli prezidenta Baracka Obamu, aby využil přítomnost Ilhama Alijeva a Serže Sarkisjana a navrhnul jim (tj. vnutil) americké mírové zprostředkování.

Turecko zase zahájilo konsultace s Ázerbájdžánem, což někteří pozorovatelé v Moskvě uznali za kolaboraci Baku a Istanbulu, či dokonce přímo důkaz „války za Erdogana“, kterou Alijev vede.

Vojenské síly obou bojujících stran jsou srovnatelné. Azerové mají sice výraznou převahu pokud jde o vybavení, ale Arméni mají zase lepší obranné postavení. Paradoxně díky nedávno uzavřeným miliardovým zbrojním kontraktům mezi Ruskem a Ázerbájdžánem budou možná ve válce soupeřit ruské raketové systémy „Buratino“ na azerské straně s raketovými systémy „Iskander“, které zakoupili Arméni.

Veřejné mínění zmíněných zemí je zaplavována zprávami, jako jsou evakuace Stěpanakertu, odjezd Rusů z Arménie, přeskupení ruského letectva či případné bratrské pomoci, kterou mají Azerům poskytnout Turci.

Nehledě na to, jestli vše povede k plnohodnotné azersko-arménské válce nebo jen k řadě horských incidentů, případně ke konfliktu v oblasti celého regionu, je jisté, že další fronta nepostřeženě probíhající III. světové války byla právě otevřena.

 

Zdroj: konserwatyzm.pl

Klíčová slova: USA  | válka  | Rusko  | zbraně  | Turecko  | Arménie  | Ázerbájdžán
3557 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny