„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Mlha a pozadí bojů o Náhorní Karabach

Autor: Konrad Rękas | Publikováno: 5.4.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Už dva roky očekávaná eskalace konfliktu o Náhorní Karabach se stala skutečností. Jak už to v takových případech bývá, není jasná její bezprostřední příčina, ani dokonce strana, která jako první vystřelila. Baku, Stěpanakert a Jerevan se předhánějí v takových situacích rituálními prohlášeními a navzájem se obviňují z rozpoutání bojů. Množí se také klamné a rozporuplné informace o průběhu bojů, ztrátách a škodách u jednotlivých stran.

Z informační mlhy na Zakavkazku lze vyčíst jen to, že se azerské síly skutečně posunuly o několik kilometrů na území Karabachu (což bylo v Baku označeno jako „osvobození“), že jsou do bojů zapojeny těžké zbraně, včetně letadel, útočných a transportních vrtulníků a tanky a obrněné transportéry.

Kvůli scházejícím informacím o cíli celé operace, či dokonce jejího faktického průběhu, lze jen těžko soudit, nakolik je ofenziva Ázerbájdžánu (protože ta je patrná) úspěšná. Nová válka v oblasti, která byla v posledních jedenadvaceti letech relativně klidná, vyvolává patrný zájem diplomatů a analytiků na celém světě.

Jak Rusko, tak Írán vyzvali Arménii/Karabach a Ázerbájdžán k mírovému řešení sporu. Zastupitelství Ázerbájdžánu v Moskvě ale už v odpovědi prohlásilo, že Azerové jenom realizují své zájmy na vlastním území.

Situace byla rovněž pozorně sledována v zákulisí washingtonského vrcholného setkání o jaderné bezpečnosti. Spojené státy odmítly označit Ázerbájdžán za agresora, přičemž američtí komentátoři vybízeli prezidenta Baracka Obamu, aby využil přítomnost Ilhama Alijeva a Serže Sarkisjana a navrhnul jim (tj. vnutil) americké mírové zprostředkování.

Turecko zase zahájilo konsultace s Ázerbájdžánem, což někteří pozorovatelé v Moskvě uznali za kolaboraci Baku a Istanbulu, či dokonce přímo důkaz „války za Erdogana“, kterou Alijev vede.

Vojenské síly obou bojujících stran jsou srovnatelné. Azerové mají sice výraznou převahu pokud jde o vybavení, ale Arméni mají zase lepší obranné postavení. Paradoxně díky nedávno uzavřeným miliardovým zbrojním kontraktům mezi Ruskem a Ázerbájdžánem budou možná ve válce soupeřit ruské raketové systémy „Buratino“ na azerské straně s raketovými systémy „Iskander“, které zakoupili Arméni.

Veřejné mínění zmíněných zemí je zaplavována zprávami, jako jsou evakuace Stěpanakertu, odjezd Rusů z Arménie, přeskupení ruského letectva či případné bratrské pomoci, kterou mají Azerům poskytnout Turci.

Nehledě na to, jestli vše povede k plnohodnotné azersko-arménské válce nebo jen k řadě horských incidentů, případně ke konfliktu v oblasti celého regionu, je jisté, že další fronta nepostřeženě probíhající III. světové války byla právě otevřena.

 

Zdroj: konserwatyzm.pl

Klíčová slova: USA  | válka  | Rusko  | zbraně  | Turecko  | Arménie  | Ázerbájdžán
2634 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Dotační socialismus nás žene do pekelPrávo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie

euPortal.cz

Radši se nechá mlátit Afričanem? Aby nebyl radši označen za xenofoba a rasistu? Podívejte se na otřesné videoAmerické impérium praská ve všech švech

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav BaštaObsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny