„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Mlha a pozadí bojů o Náhorní Karabach

Autor: Konrad Rękas | Publikováno: 5.4.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Už dva roky očekávaná eskalace konfliktu o Náhorní Karabach se stala skutečností. Jak už to v takových případech bývá, není jasná její bezprostřední příčina, ani dokonce strana, která jako první vystřelila. Baku, Stěpanakert a Jerevan se předhánějí v takových situacích rituálními prohlášeními a navzájem se obviňují z rozpoutání bojů. Množí se také klamné a rozporuplné informace o průběhu bojů, ztrátách a škodách u jednotlivých stran.

Z informační mlhy na Zakavkazku lze vyčíst jen to, že se azerské síly skutečně posunuly o několik kilometrů na území Karabachu (což bylo v Baku označeno jako „osvobození“), že jsou do bojů zapojeny těžké zbraně, včetně letadel, útočných a transportních vrtulníků a tanky a obrněné transportéry.

Kvůli scházejícím informacím o cíli celé operace, či dokonce jejího faktického průběhu, lze jen těžko soudit, nakolik je ofenziva Ázerbájdžánu (protože ta je patrná) úspěšná. Nová válka v oblasti, která byla v posledních jedenadvaceti letech relativně klidná, vyvolává patrný zájem diplomatů a analytiků na celém světě.

Jak Rusko, tak Írán vyzvali Arménii/Karabach a Ázerbájdžán k mírovému řešení sporu. Zastupitelství Ázerbájdžánu v Moskvě ale už v odpovědi prohlásilo, že Azerové jenom realizují své zájmy na vlastním území.

Situace byla rovněž pozorně sledována v zákulisí washingtonského vrcholného setkání o jaderné bezpečnosti. Spojené státy odmítly označit Ázerbájdžán za agresora, přičemž američtí komentátoři vybízeli prezidenta Baracka Obamu, aby využil přítomnost Ilhama Alijeva a Serže Sarkisjana a navrhnul jim (tj. vnutil) americké mírové zprostředkování.

Turecko zase zahájilo konsultace s Ázerbájdžánem, což někteří pozorovatelé v Moskvě uznali za kolaboraci Baku a Istanbulu, či dokonce přímo důkaz „války za Erdogana“, kterou Alijev vede.

Vojenské síly obou bojujících stran jsou srovnatelné. Azerové mají sice výraznou převahu pokud jde o vybavení, ale Arméni mají zase lepší obranné postavení. Paradoxně díky nedávno uzavřeným miliardovým zbrojním kontraktům mezi Ruskem a Ázerbájdžánem budou možná ve válce soupeřit ruské raketové systémy „Buratino“ na azerské straně s raketovými systémy „Iskander“, které zakoupili Arméni.

Veřejné mínění zmíněných zemí je zaplavována zprávami, jako jsou evakuace Stěpanakertu, odjezd Rusů z Arménie, přeskupení ruského letectva či případné bratrské pomoci, kterou mají Azerům poskytnout Turci.

Nehledě na to, jestli vše povede k plnohodnotné azersko-arménské válce nebo jen k řadě horských incidentů, případně ke konfliktu v oblasti celého regionu, je jisté, že další fronta nepostřeženě probíhající III. světové války byla právě otevřena.

 

Zdroj: konserwatyzm.pl

Klíčová slova: USA  | válka  | Rusko  | zbraně  | Turecko  | Arménie  | Ázerbájdžán
3128 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaRozmazlený západ a nepřipravená atomizovaná společnost

euPortal.cz

Koronavirus: Evropská unie v rozkladuJakmile koronavirová epidemie skončí, migranti se na hranici vrátí, slibuje Turecko

Eurabia.cz

Albánští muslimové terorizují Řeky a EU k tomu mlčí!Ukázka brutálních útoku uprchlíku na řecké pohraničníky ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

Kauza Koněv. Zasáhl Pavel Novotný! Ale to budete koukat. Hlavně voliči KSČMOndřej Neff pro PL: EU se křivdí, ale musí se rehabilitovat. Zelení se oklepou. Pokud budou na troskách razit své nesmysly, je s Unií amen
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny