„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Protesty v zemích Latinské Ameriky: experti objevili stopu USA

Autor: odjinud | Publikováno: 23.3.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Od začátku roku 2016 zachvátila Ekvádor a Venezuelu vlna protestů. Mezinárodní experti jsou přesvědčeni, že reálné příčiny pro masová vystoupení neexistují. Podle jejich názoru jsou tyto akce vyprovokovány vládou USA, která usiluje o uchopení geopolitické moci v regionu.

V metropoli Ekvádoru se konala hromadná demonstrace proti prezidentovi Rafaeli Correovi. Účastníci akce protestují proti jeho ekonomických opatřením, vysokým cenám a změnám Pracovního zákoníku.

Avšak novinářka Valerie Pulgová má za to, že tento protest není ničím odůvodněn. „Řekla bych, že tyto protesty nejsou ničím odůvodněny, jejich hlavním cílem je poškození image vedení země," prohlásila.

Prezident Ekvádoru je přesvědčen, že opozice hodlá pokračovat v uličních protestech a pokusí se vyprovokovat násilí, jež by si mohlo vyžádat oběti. Umožnilo by to protivládním silám vypadat jako oběť a proklestit si cestu k moci.

Mnozí experti se stejně jako Correa domnívají, že za těmito akcemi stojí zřejmě Washington. Americká vláda si přeje spatřit u moci v Ekvádoru představitele konzervativních kruhů.

Washington projevuje zvláštní zájem o přírodní zdroje regionu. Ale jak hodlají Američané dosáhnout svých cílů? S pomocí taktiky „měkkých převratů," domnívají se experti. Tato strategie podkopání autority vlády má tři etapy. První je etapa tak zvaných nenásilných protestů. Druhá spočívá v odmítnutí spolupráce v politické, sociální a ekonomické sféře. Třetí je zásah do vnitřních záležitostí země.

„Myslím, že jde o stálé štvaní vlád Eva Moralese a Rafaele Correa. Stejné štvaní bylo rozpoutané proti vládě Dilmy Rousseffové a bývalého prezidenta Brazílie Luly da Silva. Tohle všechno pozorujeme jako následek posledních rozhodnutí americké vlády," poznamenal politolog a sociolog Atilio Borón.

Prezident Venezuely Nicolás Maduro prohlásil, že USA chtějí skoncovat s bolivarskou revolucí. „Zákon, který označuje Venezuelu za hrozbu pro USA, byl podepsán za narušení mezinárodního práva a není založen na žádné morální tezi. Dává zelenou teroristickým akcím opozice. Prohlášení Barácka Obamy jsou přiznáním toho, že se americké úřady účastní všech pokusů spiklenců o svržení legitimní vlády Venezuely," prohlásil Maduro.

Prezident Bolívie Evo Morales očekává, že v jeho zemi zahájí opozice podle návodu USA kampaň proti všem ruským a čínským společnostem, které investovaly v Latinské Americe. To vše poukazuje na plány USA uchvátit geopolitickou moc v regionu.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | Jižní Amerika
2487 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Raději ukrutnou smrt podstoupit, než Mši sv. vynechat!Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristy

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviruKolaps globalizace v přímém přenosu. Rozpustit Evropský parlament, navrhuje pro začátek novinář Ivan Hoffman
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny