„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Protesty v zemích Latinské Ameriky: experti objevili stopu USA

Autor: odjinud | Publikováno: 23.3.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Od začátku roku 2016 zachvátila Ekvádor a Venezuelu vlna protestů. Mezinárodní experti jsou přesvědčeni, že reálné příčiny pro masová vystoupení neexistují. Podle jejich názoru jsou tyto akce vyprovokovány vládou USA, která usiluje o uchopení geopolitické moci v regionu.

V metropoli Ekvádoru se konala hromadná demonstrace proti prezidentovi Rafaeli Correovi. Účastníci akce protestují proti jeho ekonomických opatřením, vysokým cenám a změnám Pracovního zákoníku.

Avšak novinářka Valerie Pulgová má za to, že tento protest není ničím odůvodněn. „Řekla bych, že tyto protesty nejsou ničím odůvodněny, jejich hlavním cílem je poškození image vedení země," prohlásila.

Prezident Ekvádoru je přesvědčen, že opozice hodlá pokračovat v uličních protestech a pokusí se vyprovokovat násilí, jež by si mohlo vyžádat oběti. Umožnilo by to protivládním silám vypadat jako oběť a proklestit si cestu k moci.

Mnozí experti se stejně jako Correa domnívají, že za těmito akcemi stojí zřejmě Washington. Americká vláda si přeje spatřit u moci v Ekvádoru představitele konzervativních kruhů.

Washington projevuje zvláštní zájem o přírodní zdroje regionu. Ale jak hodlají Američané dosáhnout svých cílů? S pomocí taktiky „měkkých převratů," domnívají se experti. Tato strategie podkopání autority vlády má tři etapy. První je etapa tak zvaných nenásilných protestů. Druhá spočívá v odmítnutí spolupráce v politické, sociální a ekonomické sféře. Třetí je zásah do vnitřních záležitostí země.

„Myslím, že jde o stálé štvaní vlád Eva Moralese a Rafaele Correa. Stejné štvaní bylo rozpoutané proti vládě Dilmy Rousseffové a bývalého prezidenta Brazílie Luly da Silva. Tohle všechno pozorujeme jako následek posledních rozhodnutí americké vlády," poznamenal politolog a sociolog Atilio Borón.

Prezident Venezuely Nicolás Maduro prohlásil, že USA chtějí skoncovat s bolivarskou revolucí. „Zákon, který označuje Venezuelu za hrozbu pro USA, byl podepsán za narušení mezinárodního práva a není založen na žádné morální tezi. Dává zelenou teroristickým akcím opozice. Prohlášení Barácka Obamy jsou přiznáním toho, že se americké úřady účastní všech pokusů spiklenců o svržení legitimní vlády Venezuely," prohlásil Maduro.

Prezident Bolívie Evo Morales očekává, že v jeho zemi zahájí opozice podle návodu USA kampaň proti všem ruským a čínským společnostem, které investovaly v Latinské Americe. To vše poukazuje na plány USA uchvátit geopolitickou moc v regionu.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | Jižní Amerika
2820 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny