„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kdo chce válku s Íránem? Netanjahuova vláda a jeho přátelé v americké politice a médiích

Autor: Pat Buchanan | Publikováno: 10.2.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Minulý týden se před výborem amerického senátu pro zpravodajské služby spolu s ředitelem CIA Davidem Petraeusem objevil i ředitel Národní zpravodajské služby (nový federální úřad vytvořený na základě zákona o o reformě zpravodajských služeb a předcházení terorismu z roku 2004 – pozn. překl.) James Clapper, který o Íránu řekl následující: „Nevěříme, že se Írán již rozhodl vyvíjet jaderné zbraně.“ Dle Jamese Fallowse z novin The Atlantic Clapper ještě před tímto slyšením zveřejnil dokument nazvaný „Posudek o světových hrozbách“. I v něm se můžeme dočíst, že „dosud nevíme… jestli se Írán v budoucnu rozhodne vyrobit jaderné zbraně.“

Clapper tímto znovu potvrdil závěr 16 amerických zpravodajských služeb z roku 2007, který byl zveřejněn v roce 2011, že USA nemají důkazy a důvody si myslet, že se Írán rozhodl stát se jadernou mocností. V prosinci minulého roku, kdy ministr obrany USA Leon Panetta řekl, že pokud Írán bude chtít, je schopen postavit jadernou zbraň během jednoho roku, mluvčí Pentagonu George Little jeho slova objasnil: „Ministr jasně řekl, že nemáme žádné indicie či důkazy, že Íránci již přijali rozhodnutí vyvíjet nukleární zbraně.“

Dne 8. ledna tohoto roku ministr Panetta osobně řekl televizní stanici CBS: „Pokouší se Írán vyvíjet jaderné zbraně? Ne. Ale víme, že se pokouší rozvíjet svá jaderná zařízení. A to je to, co nás zajímá. Náš vzkaz je jasný: Nevyvíjejte jaderné zbraně!“

Tuto neděli prezident Barack Obama hovořil s reportérem televize NBC Mattem Lauerem a mj. uvedl, že doufá, že se mu podaří vyřešit Íránský problém „diplomaticky“.

Na základě výše uvedeného můžeme shrnout, že vláda si nemyslí, že Írán překročil ve svém jaderném výzkumu nějakou hranici, a že prezident Obama nechce válku s Irákem.

Kdo ji tedy chce? Ajatolláh Chamenejí? Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád? Podle jejich konání soudě ani oni válku nechtějí. Pokud by Írán chtěl válku s USA, mohl by ji mít ještě toto odpoledne. Stačil by jakýkoliv teroristický útok v naší zemi nebo útok na americké síly v Iráku či Afghánistánu. Vypovězení inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, zaslepení jejich kamer, porušení plomb na zásobách nízko obohaceného uranu nebo jejich zmizení – na to vše by Pentagon reagoval jako boxer na gong. Ale inspektoři i uran jsou pořád na místě.

Když bylo odhaleno údajné spiknutí obchodníka s ojetými automobily, který měl v Texasu najmout mexický kriminální kartel na vyhození do vzduchu restaurace ve Washingtonu i s velvyslancem Saúdské Arábie uvnitř, Írán důrazně odmítl, že by s tím měl něco společného, a požadoval výslech údajného organizátora. Krom toho Teherán dosud nepodnikl odvetu za vraždy svých pěti jaderných vědců a další čtyři teroristické útoky spáchané Džundalláhem (teroristická organizace založená a sídlící v Pákistánu, která útočí na cíle v Íránu – pozn. překl.) a kurdskými teroristy operujícími z kurdských částí Iráku. Írán obvinil západ a Izrael, že měly na těchto útocích podíl.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonové odmítla jakýkoliv americký podíl na těchto útocích, takže zbývá Mossad jako hlavní podezřelý ze zabití Íránských vědců. Americký novinář Mark Perry v časopise The Foreign Policy uvedl, že agenti Mossadu, kteří se vydávali za agenty CIA, v Londýně za dolary verbovali nové bojovníky do Džundalláhu. Pokud je to pravda, pak se jedná o zpravodajskou operaci prováděnou pod falešnou vlajkou s cílem vyprovokovat Írán, aby se pomstil Americe. Jak je vidět, Írán na tuto vějičku neskočil.

Proč Írán nenaplnil svoji hrozbu a neuzavřel Hormuzský průliv? Válka se Spojenými státy by pro Írán byla katastrofou. I když by režim v Teheránu mohl přežít, stejně jako Saddám Husajn přežil operaci Pouštní bouře, íránské námořnictvo, většina jejich tanků, protiletecká a protinámořní obrana i jejich strategické rakety by byly zničeny, stejně jako většina Íránské infrastruktury. Írán by byl vržen o mnoho let zpátky.

Kdo tedy potom chce válku s Íránem? Všichni ti, kteří by rádi viděli, kdyby se Íránu přesně tohle stalo. A kdo to je? Netanjahuova vláda a jeho přátelé v americké politice a médiích, neokonzervativci, členové Kongresu, Newt Ginrich a Rick Santorum.

Obamova vláda je největší silou v americké politice, která odmítá válku s Íránem. Jeho porážka v listopadových prezidentských volbách by zvýšila pravděpodobnost války mezi USA a Íránem v roce 2013, pokud by přímo neznamenala jistotu takové války.

Jestliže má Pentagon a americké zpravodajské služby pravdu a Írán nemá jadernou zbraň a ani se dosud nerozhodl ji vyvíjet, proč bychom s ním měli jít do války? Odpověď je jednoduchá: Írán představuje „existenciální hrozbu“ pro Izrael. Ale Izrael má 200 nukleárních bomb a tři reálné způsoby, jak je proti Íránu použít, zatímco Írán dosud nevyvinul ani nevyzkoušel jaderné zařízení. Kdo je v tomto případě pro koho existenciální hrozbou?

A třebaže válka se Spojenými státy by byla pro Írán katastrofou, ani pro Američany by nebyla procházkou v růžové zahradě. Američané by se mohli na dlouhé roky znovu stát cílem pro teroristy kdekoliv v Perském zálivu, Afghánistánu, v zelených zónách Bagdádu, Libanonu či i zde, v USA.

Rok 2012 nám tedy přináší volby mezi válkou a mírou, kdy Republikáni jsou válečnou stranou a Demokraté stranou diplomatickou a mírovou. A jak budou ubíhat měsíce do listopadu, tato skutečnost se bude stávat stále zřejmější.

Zdroj: Buchanan.org

Překlad pro freeglobe.cz: J.K.

čtěte také:

O knize Cíl Írán od Scotta Rittera

Irán: Americko-izraelský útok pod falošnou vlajkou už prebieha

Írán obviněn z role při 11. září

Klíčová slova: USA  | tajné služby  | false flag  | terorismus  | imperialismus  | Izrael  | válka  | Írán  | sionismus
4317 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k RuskuNaše zemička je ždímaná nenasytnými krky... První česká Popelka promluvila
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny