„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Přituhuje. Poláci chtějí jaderné zbraně

Autor: MoonChild | Publikováno: 6.12.2015 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Náměstek polského ministra obrany Tomasz Szatkowski v rozhovoru pro televizní stanici Polsat News 2 sdělil, že ministerstvo pracuje na získání přístupu k jaderným zbraním.

Szatkowski prohlásil, že polská vláda „analyzuje“ a „zvažuje možnost“ účasti v programu NATO, který se týká poskytnutí ze strany USA spojencům jaderných zbraní.

Jak podotkl odborník Krzysztof Rak, je to poprvé, co vysoce postavený představitel polského státu oficiálně oznámil, že Polsko bude usilovat o získání jaderných zbraní. „Je to průlom v dosavadní obranné strategii naší země,“ dodal Rak.

Americký program spočívá v rozmístění jaderných zbraní na základnách USA na území členských států NATO. V případě konfliktu jsou tyto zbraně se souhlasem Washingtonu poskytovány jejich armádním silám.

Tohoto programu se účastní např. Německo. Na jeho území se nachází několik desítek amerických taktických jaderných pum B-61. Berlín se jich údajně podle některých zpráv chce zbavit. Těmito bombami by mohly být vybaveny polská letadla F-16, vyžadovalo by to však jistou modernizaci.

Zdroj: polsatnews.com, onet.pl

Klíčová slova: USA  | NATO  | Polsko  | zbraně
3993 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny