„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zástupci kyjevského majdanovského režimu dostali v Mariupoli, symbolu boje proti separatismu, zle, ale opravdu zle na frak

Autor: Testosteron | Publikováno: 2.12.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Více než měsíc po ukrajinských volbách do samospráv proběhly také volby ve významném přístavním městě Mariupol v doněckém obvodě, který je baštou ukrajinský vojenských sil na východní frontě. Výsledky ale ukazují, že občané nedaří pomajdanovou ukrajinskou vládu důvěrou.

Když volební komise dříve odložila volby v Mariupoli, zdůvodnila to bezpečnostní situací. Řada komentátorů ale psala, že se vláda ve skutečnosti bojí výsledků, jelikož ví, že v městě, z něhož učinila symbol boje ukrajinské armády se separatisty, není většina obyvatel novému režimu nakloněna. To podle všeho potvrzuje volební účast i výsledky exit poll (výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností).

Podle oficiálních výsledků, které už zveřejnila městská volební komise, se voleb starosty a městského zastupitelství Mariupole zúčastnilo pouze 36,49 % oprávněných voličů.

Podle průzkumu exit poll, který provedla Resarching Branding Group, ve volbách do městského zastupitelství získali 66,5 % kandidáti proruského Opozičního bloku. Volební práh překročila ještě pouze málo známá strana Síla lidu s 10,5 %.

Zdrcující porážku utrpěly strany, které se hlásí k tzv. Majdanu: Samopomoc ‒ 3,5 %, Baťkivščyna ‒ 3,2 %, UKROP 3,1 %, Blok Petra Porošenka „Solidarita“ ‒ 2,7 %.

Starostou s podporou 71,07 % (dle průzkumu) se patrně stane Vadim Bojčenko, ředitel hutnického závodu patřícího k holdingu Matinvest, který je majetkem nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, spojeného se svrženým prezidentem Janukovyčem.

 

Zdroj: mariupol.tv, korrespondent.net, kresy.pl

Klíčová slova: Ukrajina  | Majdan
4456 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny